

Култура
Седмото издание на фестивала „Здравей, Здраве!“ в Габрово предстои

Седмото издание на ежегодния фестивал „Здравей, Здраве!“ предстои да бъде проведен в Габрово на 11 и 12 февруари в зала „Възраждане“. Фестивалът „Здравей, Здраве!“ се реализира в 24 града на страната, като неговото начало е положено в Габрово през 2016 г.
Във всеки град събитието се организира от доброволци в името на нашето физическо, емоционално, ментално и духовно здраве. Домакин на събитието е Община Габрово.
Първата проява е на Ива и Коко Ковачеви (Active Sitting), свързана с Практика по приложна кинезиология „Емоции и болки в тялото” за всеки, който е готов да поеме отговорност за себе си и да започне да се променя към по-добро. Цялостното подобряване на физическото и психичното състояние на човек е възможно чрез оказване на самопомощ за болките в тялото, физическите и емоционалните блокажи, изграждането на увереност, сила и спокойствие чрез техники от метода за физическа и емоционална трансформация. Коко Ковачев се занимава активно с кинезитерапия от 2003 г., а от 2015 г. задълбочава работата си в приложната кинезиология. През 2019 г. създава методът “Active sitting” и първата в България цялостна програма за Физическа и емоционална трансформация (ФЕТ), базирана на приложна кинезиология. Той споделя, че комплексната работа върху емоции, биохимия и физика е ключът към здравословно и балансирано състояние на човека. За физиката той използва лечебната гимнастика „Актив Ситинг“. За работа с емоциите – техники за физическа и емоционална трансформация, за биохимията – балансирано хранене и прием на хранителни добавки (при необходимост от тях). Методът ФЕТ е представен в книгите „Методът Актив Ситинг“ – „Как да се справим сами с болките в тялото“ и „Физическа и емоционална трансформация“.
Книгата на Коко и Ива Ковачеви „Физическа и емоционална трансформация. Рестартирай живота си! Справи се сам с емоционалните и физически болки“ ще бъде представена пред габровци в Ритуалната зала на Община Габрово в петък, 10 февруари от 17.30 часа.
Тоня Цочева ще говори по темата „Плоскостъпието – подценявано и недоосъзнато“. Тя задава въпросите: „Вредно ли е плоскостъпието? Възможно ли е болките в колената да са резултат от начина на стъпване? Дали О-образните и Х-образните крака са наследствени? Ако функциите на тялото определяха възрастта на човека, как сме оставили ходилата да останат бебета? И как това се отразява на качеството ни на живот? Децата надрастват ли проблема с кривите крачета? А тинейджърите? Наистина ли ходилата на бременните порастват с 1- 2 номера? Защо активните мъже често си прецакват колената? Може ли дори на 70 години да направим нещо за олекотяване на походката? Обувките издават ли какво недоглежда здравната ни система? Как да опознаем и оценим сами състоянието на краката си? Тези и още много въпроси могат да бъдат зададени и на които да бъде отговорено.
Тоня Цочева е рехабилитатор, миопунктурист, специалист по ресторативно движение, безболезнена мануална терапия Mulligan Concept, мускулно-скелетен тейпинг и източни техники. Тя дава консултации, свързани с ранното психо-моторно развитие; Хронични болкови симптоми и синдроми свързани с опорно-двигателния апарат; Постурални (статични) нарушения (гръбначни изкривявания, плоскостъпие) и т.н. Д-р Никифор Минков ще изнесе лекцията „Българино, събуди се и живей здравето си! Живот и здраве без лекарства“.
Д-р Никифор Минков е от Габрово, обучавал се е в Москва при проф. Я. Галперин по тибетска медицина. Обученията са в областта на познанията за човешките органи и системи, тяхното взаимодействие и зависимостта от природата. Той владее мануална терапия, фитотерапия, шиацу, биоенерготерапия. Има собствен начин за сканиране на целия организъм за получаването на точна диагностика и узнаване на причината на заболяванията. Специализирал е и в областта на генетиката и специфичната обработка. Отстранява нарушенията в генетичната структура, свързани с тежки заболявания.

Стойчо Иванов ще говори за „Влиянието на светлината върху нашето здраве“. Според специалистите в бранша той е един от най-добрите в страната в своята област.
Мария Дерменджива ще говори за сугестологията. Тя е създател на образователен център “ВѢди Макрина”. От скоро “ВѢди Макрина” е намерил своя нов и необикновен дом, близо до град Габрово. Преди 10 години Мария Дерменджиева създава и Център по класическа сугестопедия „Вихровения“. Тя е сертифициран преподавател-сугестопед към Фондация „Проф. д-р Георги Лозанов и проф- д-р Евелина Гатева“. Основите и законите на Класическата Сугестопедия и как бихме могли да ги приложим във всяка сфера на нашия личен и професионален живот присъстващите на фестивала „Здравей, Здраве!“ ще разберете на 11 февруари от 15.00 часа, а музикална гонг медитация с гонг „Юпитер“ с нея ще се проведе от 16 часа.
Гонг медитация е мощна практика за пречистване и хармонизиране на енергийното и физическото тяло. Звуците, генерирани от тези инструменти са вид лечебна енергия, която лекува стрес, болка, депресия, както и повечето форми на заболявания.
А от 18.00 часа на 11 февруари сестрите Апостолови и братя Якъбови ще изнесат концерта „Дървото на влюбените“.
Същият ден, но от 12 до 13.00 часа е организирана Творческа работилничка по изработване на мартеници, която ще се проведе на 2-я етаж във фоайето на зала „Възраждане“.
Д-р Румен Стоилов ще изнесе лекция „ Ето човека. Стани това, което си!“ във втория ден на фестивала „Здравей, Здраве!“ – 12 февруари, неделя от 11 часа, по време на която ще разберем защо България е избраното място, откъдето ще започне промяната на света.
Д-р Румен Стоилов е посетил едни от най-силните енергийни места на нашата планета: Тибет, Непал, свещенна Кора около планината Кайлас, Япония, Лаос и Тайланд, Перу, пирамидите в Босна,, Балканите, Израел, Йордания, Тайван и Сицилия. Той участва и в работна група за свързване и активиране на силовите места в България и за работа с новите деца.
От 12.00 часа същият ден Мариета Терзиева ще изнесе лекцията „Връзката между човека и природата и как балансът в тази връзки на носи здраве. Лекцията на Андрей Андреев на тема „Пчелни продукти – кога и как се консумират“ е от 13.00 часа на 12 февруари.
От 14 часа на 12 февруари Камелия Вал ще изнесе лекцията „Пробуждане на Озареното сърце“, а от 15.00 часа тя ще проведе практиката „Пробуждане на Озареното Сърце“.
Отново на 12 февруари от 16.00 часа започва открития урок по пеене с Гиргина Гиргинова „Обновяващата сила на песните на Паневритмията“, а от 18, 00 часа е концерта „Пробуждане“с произведения на Учителя Петър Дънов, Марин Камбуров, Парашкев Хаджиев, Бах, Моцарт, Шуберт и др. на Гиргина Гиргинова – сопран и Владимир Попов – пиано. Фестивалът „Здравей, Здраве!“ се организира в партньорство с клуб „Озарение“, фондация „От БГ“ и Йога Център – Габрово. А медийните партньори са Портал 12, в. „100 вести“, www.gabrovonews.bg, издание „Област Габрово сега“, радио Бумеранг FM, с домакинството на Община Габрово. Входа за фестивала е свободен. Фермерите от Фермерския пазар от БГ ще бъдат на 11. 02. 2023 г. от 10 до 18 часа, а базарът на еко и био продукти ще се проведе и през двата фестивални дни – на 11 и 12 февруари от 10 до 18 часа в зала „Възраждане“ – Първи и Втори етаж.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Лазарки ще пресъздадат обичая на Чаршията в Трявна


Лазаровден спокойно може да се нарече най-хубавият, най-красивият и най-нежният пролетен празник в българския народен календар. Отбелязва се съботата преди Великден и се свързва с любовно-женитбения ритуал при младите, неомъжени девойки. Участват момичета над 16 години, които облечени в традиционни български носии, обикалят полето, къщите, играят и наричат за здраве и берекет на стопаните.
Тази година празнуваме Лазаровден на 8 април, събота, като за втора поредна такава Община Трявна ще пресъздаде обичая на чаршията във възрожденския ни град. Инициативата се реализира съвместно с „Училището за лазарки“ на Музей „Етър“ – Габрово и се провежда в Трявна със съдействието на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, СУ „Петко Р. Славейков“ – Трявна, НЧ „Пенчо Славейков 1871“ – Трявна и НЧ „Съединение 1933“ – с. Кисийците.
Участие в празника ще вземат 15 гиздави девойки от СУ „Петко Р. Славейков“, които пременени в красиви народни носии ще огласят старинната чаршия в Трявна в ранните зори на 8 април. Момичетата ще бъдат водени от кумицата на групата, 16-годишната Василена Николова, чието венче миналата година бе първо във водите на р. Тревненска.
Обичаят ще започне точно в 09.30 часа, в двора на Музей „Даскалова къща“, където лазарките ще започнат да изплитат своите венчета от върбови клонки и да вплитат в тях нежни пролетни цветя, както традицията повелява.
С песни и танци девойките ще поздравят стопаните в лицето на ръководството и екипа на СМРЗИ – Трявна, след което ще се отправят по старинната улица и към останалите възрожденски дюкянчета, работилници и търговски обекти.
Символиката на празника, тревненските лазарки ще пресъздадат и при стопаните на гостилница „Балабановата къща“; Възрожденско кафене на пясък; магазин за бижута и аксесоари „Габи“; магазин „Етно Дюкянъ“; магазин за парфюмерия и козметика „Escape“; магазин „Шареното копче“; магазин за сувенири при Драго и Искра; Дърворезбарска работилница „Тревненско слънце“ и магазин за сувенири „Далия“, които от своя страна ще ги дарят с яйца, козунаци, плодове и най-различни дарове в знак на благодарност.
И тази година, обичаят ще завърши на Кивгирения мост в Трявна, откъдето момичетата смело ще хвърлят своите венчета в реката, за да разберат коя ще се омъжи първа сред тях.
Тревненските лазарки ще се включат в пресъздаването на обичая и в Габрово, който ще се проведе от 12.30 ч. на чаршията в Регионалния етнографски музей на открито „Етър“. Заповядайте и станате част от магията на най-красивият и нежен пролетен празник Лазаровден!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Трявна представя тънкостите на изографисването


Европейските дни на художествените занаяти вече чукат на вратата, като и през 2023 година пролетта у нас ще бъде изпълнена с много творчески събития, демонстрации на живо, изложби, занаятчийски работилници за малки и големи и още, и още арт изненади.
Мащабното мероприятие, което в България се координира от представителите на Регионалното сдружение на общините „Централна Стара планина“, ще се проведе в периода от 31 март до 9 април включително.
Европейските дни на художествените занаяти се провеждат едновременно в редица европейски страни, като инициативата за същите е на Националния институт за занаяти на Франция.
Всяка година мотото на събитието е различно, като тазгодишното ще обедини българските участници под надслов „Огледай се – занаятите са навсякъде!“. През 2023 своите събития ще предложат общините Трявна, Габрово, Дряново, Елена, Севлиево, Тетевен, Троян, заедно с МАИР „Боженци“, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, Исторически музей – Дряново, Исторически музей – Севлиево и Музей на занаятите – Троян.
След като миналата година Община Трявна представи „От ръцете на учителя“, включваща трите художествени специалности – „Дърворезба“, „Иконопис“ и „Интериорен дизайн“ съвместно с Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“, тази година местната управа ще акцентира върху изографисването и неговите тънкости.
Събитието ще се проведе на 5 април от 14.30 ч. в единствения по рода си у нас Музей на иконата съвместно със Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна, Неделното училище към Тревненската духовна околия и СУ „Петко Р. Славейков“ – гр. Трявна. Красотата и изяществото на иконописта ще оживеят изпод ръцете на майстор-зограф Ива Донкова, която е сред най-новите попълнения към музейния колектив на СМРЗИ-Трявна.
Младият творец завършва НГПИ „Тревненска школа“ през 2017 год., след което специализира „Църковни изкуства“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Към автобиографията си Ива записва две престижни награди за творчески постижения в сферата на изкуството, собствена изложба и участия в редица международни и национални експозиции, една от които се провежда в Българския културен институт в Париж, Франция, под патронажа на посланик Ангел Чолаков.
Всичко това майстор Ива ще разкаже и покаже пред любопитните детски погледи на малчуганите от Неделното училище към Тревненската духовна околия и СУ „Петко Р. Славейков“ с ръководител г-жа Росица Скендерова. Местното духовно лице отец Николай пък ще запознае присъстващите с притегателната сила на иконата и дългогодишната й роля в живота на човек, семейния дом и православния храм.
Иконописта – такава, каквата е била, е и ще бъде, защото занаятите са навсякъде! Огледай се и ти и заповядай в Музей на иконата в Трявна!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Отличават победителите в „Събитие на годината в областта на културата“


За девета поредна година Народно читалище „Будителите – 2017“ ще отличи победителите в конкурса „Събитие на годината в областта на културата“. Двадесет и едно предложения са подадени в рамките на кампанията, която започна през януари.
Фестивали, театрални спектакли, изложби и концерти на професионалисти и любители, книжни издания, стигнали до своите читатели през изминалата 2022-а са сред номинираните в годишната класация, в която попадат мащабни и камерни прояви.
Техни организатори са местни културни институции и артистични общности. Подкрепата си за тях изразиха зрителите, гласували онлайн и на хартия. Жури, в чийто състав влизат представители на организаторите, на партньорите и миналогодишните победители, също избра своя фаворит.
Вотът на зрителите и предпочитанията на журито ще определят носителя на голямата награда от конкурса „Събитие на годината в областта на културата – Габрово’22”. Победителят ще бъде отличен на тържествена церемония на 30 март от 18.00 часа в библиотеката на Техническия университет и ще получи плакет и парична премия.
В четвъртък читалище „Будителите – 2017“ ще връчи и награда за съвременен будител. Това признание за трета поредна година ще отиде при личност или екип от местната общност, дал от себе си в полза на другите, изпълнил дните ни със смисъл, посочват организаторите на конкурса, чийто усилия са насочени към това да привлекат вниманието ни към събитията и хората, с които мерим духовния си ръст.
Тържествената церемония по традиция съпътстват изпълненията на обичани артисти и този път публиката ще чуе цигуларката Даниела Данис в дует с номинираната в конкурса Мирела Валявичарска – пиано.
Програмата ще предложи и нещо дивно, както пеят „Щурците“ и в забързания ритъм на тангото ще влязат танцьорите от Клуб “Ритмика” към Народно читалище „Априлов – Палаузов 1861”.
Победителят в последния конкурс за културно събитие на 2022-а ще бъде обявен на 30 март и ще се присъедини към досегашните носители на голямата награда в конкурса: „Узана поляна фест“, организиран от Община Габрово (2021 г.); изложбата „Карл Кандулков – архитектът и ръководител на модерно Габрово“ на Държавен архив – Габрово (2020 г.); VIII издание на магична среща „Златна котка“ с гласовете на публиката и изложбата на Дома на хумора „Нонумент“, отличена от журито (2019 г.); Дни на камерната музика (2018 г.); проектът на Радослав Първанов „Аз съм Българка!“ (2017 г.); документалният филм за Иван Хаджиберов „Дързостта да бъдеш пръв“ на Емил Михов, Милен Василев и Красимира Христова (2016 г.); изложбата „Паралели“ на Росина Пенчева от НЧ „Христо Смирненски 1949“ (2015 г.); танцовият спектакъл „В нощта срещу Еньовден“ на Сдружение „Фабриката“ и танцов ансамбъл „Сивек“ (2014 г.).

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
-
Новинипреди 6 дни
Костадинов: По въвеждане на еврото в България продължава да се работи задкулисно
-
Новинипреди 7 дни
Костадинов: Ще върнем българите обратно в Родината
-
Любопитнопреди 6 дни
Reload Бонус – всеки понеделник на winbet.bg
-
Новинипреди 6 дни
Започва почистването от опасна растителност на пътя Габрово – Дряново
-
Новинипреди 5 дни
Кирил Петков: Време е да спрем да викаме „неволята“
-
Новинипреди 6 дни
Кирил Петков: Искам България на една скорост
-
Новинипреди 6 дни
Досега тунелът под Шипка е обект на политически упражнения, а не на държавни решения
-
Новинипреди 5 дни
Малките полицаи се запознаха с основни техники за лична защита