Свържи се с нас

Любопитно

Много изненади и богата програма за семейния фестивал „Fun навън“ в Трявна

Published

on

Семейният фестивал „Fun Навън“ се утвърди през годините като едно от най-свежите летни събития, провеждащи се на територията на община Трявна. Тазгодишното издание на феста съвпада с Международния ден на младежта – 12 август и ще продължи до 14 август включително.

Организатори на събитието са представителите на Неправителствената организация “Future World”, чиято идея се реализира и с финансовата подкрепа на Община Трявна. Какво да очакват жители и гости през следващата седмица по време на фестивала Fun Навън разговаряме с г-жа Маргарита Симеонова, която е главен организатор на събитието и общински съветник в Общински съвет Трявна.

За коя поредна година се провежда фестивала Fun Навън и как се зароди тази идея?
М. Симеонова: Fun Навън се провежда за четвърта поредна година. Надяваме се, че и тази година ще успеем да се промъкнем покрай пандемията и събитието ще премине спокойно. Ако трябва да бъда откровена, изобщо не съм си и помисляла да организирам фестивал. Преди 4 години за пръв път започнахме с доброволци да рисуваме из града, за да се опитаме да облагородим визията на някои от електрическите табла. Тогава ми хрумна, че след месец рисуване из града, можем да завършим с някакво малко събитие на площада – младежите да рисуват на големи платна, а минувачите да ги гледат и да се наслаждават. Помислих си, че хубаво би било да има и музика за фон. После дойдоха и работилниците за деца, и още идеи, и още, докато накрая се превърна в тридневно събитие. И така си и остана.

Какво се промени за този период от време?
М. Симеонова: Опитът, най-вече. С всяка следваща година се опитваме да се поучим от грешките си и, естествено, отново имаме пропуски. Това е комуникация с много голям брой хора. Fun Навън e семеен фестивал. Нашата цел е да изведем малки и големи на открито, за да се опознават и да се забавляват заедно, за да се срещнат с хора и да си общуват. Да забравят за няколко дни за телефони, телевизори, градина, готвене. Именно поради тази причина трябва да съумеем да включим в програмата такива елементи, че да има за всекиго по нещо. Като цяло се стараем да следваме един формат през цялото това време. Тази година обаче добавяме и два нови елемента, които до момента по-скоро не бяха на фокус: „Събор на новоселците“ – това е възможност за хората, които живеят в по-малки населени места и се грижат за дом, градина и животни да обменят опит. Като част към тази инициатива през трите дена сме включили много интересни лекции и кръгове за споделяне. „Базар за ръчно творчество и чисто производство“ – чрез него искаме да дадем възможност за всички нас да подкрепим българските производители, майстори, артисти като в замяна получим качествени местни стоки.

Защо избрахте Трявна за място на подобно събитие и към каква група от хора е насочено то? Има ли интерес и от други населени места и какви са отзивите на хората към момента?
М. Симеонова: Както споделих, събитието стартира от нещо съвсем малко и тъй като аз съм в Трявна, заедно с младежи-доброволци реализираме различни дейности тук, особено през лятото, мисля, че фестивалът си е много на място тук. Пък и градчето ни има нужда от малко свежест. Всяка година пускаме анкета след събитието. То става все по-популярно и вярвам, че е от полза не само за местните хора, но и за туризма и бизнеса в града, за обогатяване културния живот на Общината. Относно интереса за други места, вчера точно беше последният път, в който ми предложиха да направим фестивала в Габрово. Получавали сме предложения и от други места, но след толкова години, мисля, че фестивалът си принадлежи на Трявна. Надяваме се просто следващата година да получим повече разбиране и от бизнеса, за да направим един вълнуващ празник на петото издание и да запазим събитието без вход.

Какво да очакват жители и гости на Община Трявна тази година?
М. Симеонова: За поредна година – много творчески работилници, в които се набляга на преизползването на материали и използването на естествени такива; музика; танци; спортни и образователни дейности; детска анимация; лекции и дискусии; игри. Тази година ще обособим зона „Дискусии“. Ще има отново и „Бебе зона“, в която от свободен пазар „КилерЪ“ ще се предлагат бебешки дрешки безплатно. Имаме и сцена „Послание“, на която даваме шанс на всеки, който има положително послание към света, да го отправи чрез песен, танц, стих, монолог…каквото си хареса. Работим в момента с група доброволци от няколко държави, които също ще подготвят представяне за тази сцена. На нея ще се качи и Краси – това е една дама, която сама в едно еленско село се грижи за множество изоставени животни. Искаме историята на Краси да достигне до повече хора и да осигурим подкрепа за нея и животинките. В събота на сцената ще излезе и Маги Александрова, полуфиналист в „България търси талант“.

Фестивалът Fun Навън се реализира с финансовата подкрепа на редица спонсори, един от които е Община Трявна. Как оценявате ролята на местната власт и оказва ли тя необходимата подкрепа при провеждането на подобни мероприятия?
М. Симеонова: Благодаря на Община Трявна, че всяка година подпомага събитието и на всички, които са много добронамерени и се стараят да помагат. Сцена, електричество, реклама, са сериозна подкрепа за нас. Тази година Общината покрива и озвучаването на събитието, което е най-голямото перо. Ние работим с много доброволци и нямаме разходи за екип – всеки един човек, който е свързан с организацията на събитието, го прави изцяло защото вярва в каузата. Това е много голям финансов ресурс, който спестяваме, но въпреки това има много неща, от които няма как да се избяга, и озвучаването, и осветлението на едно по-мащабно събитие са най-тежката част. Някои изпълнители също имат огромни изисквания и не бихме могли да си ги позволим, но смятам, че и тази година музикалната ни програма е много свежа и хората ще се забавляват. Тук искам да отбележа, че 2022 година е обявена за Европейска година на младежта, а 12 август е Международен ден на младежта. Именно затова на 12-и ние ще представим възможности за развитие за младежи чрез различни европейски програми, от които вече се възползват много наши местни младежи (Eразъм + и Eвропейски корпус за солидарност), а по-голяма част от музикалните изпълнения, пък и не само, ще се осъществяват от млади хора.

Какво Ви коства на Вас като организатори подобно събитие и заслужава ли си? Коя е най-голямата награда, която Вие получавате?
М. Симеонова: Коства ни много време. Каквото и да си говорим, най-неприятната и най-трудната част е осигуряването на парите. За да не обикаляме от бизнес на бизнес, започнахме още от ноември да търсим възможности за финансиране чрез проекти. В крайна сметка, успяхме да спечелим няколко гранта в размер на 1000 – 2000 лева всеки, но за едното финансиране получихме потвърждение едва миналата седмица, което си беше изключително напрежение. За следващата година отново ще търсим проектно финансиране, но планираме и през годината да организираме малки събития срещу дарение и по този начин да позволим и на гражданите да усетят своя личен принос към събитието. Попитахте ме за ползите. От началото до края това са много полезни контакти и много умения, които придобиваме. Включваме доброволци на възраст от 7 години нагоре, защото вярваме, че те трябва да се почувстват полезни, да се усетят част от нещо голямо, което се случва за нашия град, да развият доброволчески мироглед и да усетят сами за себе си, че не всичко е пари и това, което правиш за удоволствие, ти носи много по-голямо удовлетворение.

И за финал – какво ще пожелаете на читателите и на хората, които за първи или пореден път ще се докоснат до магията на Вашия фестивал?
М. Симеонова: Да бъдат здрави, да се забавляват и да прекарват повече време на открито…заедно! Благодарим на всички, които вярват в нас и ни подкрепят!

С цялата програма на събитието може да се запознаете оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

27 български дизайнерски продукта гостуват на Габрово

Published

on

Изложбата „Съвременен български продуктов дизайн“ ще може да се разгледа в зала 7А в Музея на хумора и сатирата в Габрово от днес, 26 март до 8 април. Тя се организира от MD – списанието за дизайн, интериор и архитектура в сътрудничество с Музея на хумора и сатирата и с подкрепата на Северноцентрално държавно предприятие – Габрово.

В изложбата ще бъдат показани 27 продукта на съвременни български дизайнери, шест от които са отличени с най-престижната международна награда за дизайн Red Dot. Нейни носители са сгъваемата бутилка на DiFOLD Origami Bottle, настолната лампа Infinity, създадена от дизайнера Лъчезар Цветанов, иновативния полувелосипед на Мартин Ангелов – Halfbike и снегоходките Small Foot на Петър Димитров и Иван Колев.

Другите два продукта с Red Dot, включени в изложбата, са дело на успешния български дизайнер Илиан Милинов – детския стол-клатушка LUMI и тестът за бременност Twip, направен от биоразградим материал по поръчка на Unicoms AG, Швейцария.

Изложбата е част от поредица от събития, свързани с популяризирането на българския дизайн и успехите на българските дизайнери. Продуктите са част от книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“ на издателство Бисмар, която излезе през юни 2023 г.

Общо 50 български дизайнери и студиа с разработените от тях над 350 продукта участват в книгата – представително двуезично издание, подготвено от екип от утвърдени професионалисти.

На повече от 400 страници са представени мебели, осветителни тела, превозни средства, уреди, инструменти, играчки, предмети за бита, съдове и много други продукти, дело на българските топ дизайнери. Голяма част от тях са носители на престижни международни награди за дизайн.

На 4 април от 13.30 часа в Залата на жирафите в Музея на хумора и сатирата в Габрово издателят инж. диз. Бистра Шишкова ще представи книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“ и ще се проведе дискусия, на тема „Бъдещето на гората и вторият живот на дървесината“.

В дискусията ще участват председателят на Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) проф. д-р Васил Живков, доц. д-р Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и председател на УС на Северноцентрално държавно предприятие (СЦДП), инж. Иван Недков, директор на СЦДП – Габрово и инж. Петър Дишков, представител на „Кроношпан България“ ЕООД – дружество, което оползотворява отпадъчна дървесина.

Зареди още

Любопитно

Продавате стар немски автомобил? Изкупуваме Мерцедес и БМВ до1993 г!

Published

on

Имате стар, но все пак ценен немски автомобил „Мерцедес“ или „БМВ“, произведен преди 1993 година? Фирма „ВАИКАР“ изкупува всички модели от двете марки.

Ние разбираме стойността на класическите коли и сме готови да предложим конкурентни цени за вашата стара кола. Независимо дали той е в добро или лошо състояние, ние сме заинтересовани да го видим.

📞 Свържете се с нас на телефон: +359 999 009 008.

Не изпускайте възможността да се освободите от стария си автомобил и той да бъде оценен по достойнство за вярната си служба.

Позвънете и ще се погрижим за цялата процедура. „ВАИКАР“ – вашата връзка със света на класическите автомобили!

Зареди още

Любопитно

Обявиха конкурс за детска рисунка „Моят любим сезон“

Published

on

Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – Габрово и Художествена галерия „ Христо Цокев“- Габрово организират конкурс за детска рисунка на тема “ Моят любим сезон“.

През настоящата година конкурсът ще бъде проведен с подкрепата на Регионално управление на образованието Габрово и Областен управител на област с административен център Габрово.

Конкурсът, в които могат да участват всички деца и ученици, включително и тези на допълнителна подкрепа, е традиционен и се провежда за пета поредна година.

Желаещите да участват в конкурса трябва да изпратят рисунките си на адрес: гр. Габрово, ул. „Брянска“ № 3 , до 10 май.

Награждаването на победителите ще се състои на 30 май от 17.30 часа, в Художествена галерия- „Христо Цокев“- Габрово. Изложбата на отличените творби ще бъде достъпна от 14 юни в изложбената зала на Галерията.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица