Свържи се с нас

Любопитно

Много изненади и богата програма за семейния фестивал „Fun навън“ в Трявна

Published

on

Семейният фестивал „Fun Навън“ се утвърди през годините като едно от най-свежите летни събития, провеждащи се на територията на община Трявна. Тазгодишното издание на феста съвпада с Международния ден на младежта – 12 август и ще продължи до 14 август включително.

Организатори на събитието са представителите на Неправителствената организация “Future World”, чиято идея се реализира и с финансовата подкрепа на Община Трявна. Какво да очакват жители и гости през следващата седмица по време на фестивала Fun Навън разговаряме с г-жа Маргарита Симеонова, която е главен организатор на събитието и общински съветник в Общински съвет Трявна.

За коя поредна година се провежда фестивала Fun Навън и как се зароди тази идея?
М. Симеонова: Fun Навън се провежда за четвърта поредна година. Надяваме се, че и тази година ще успеем да се промъкнем покрай пандемията и събитието ще премине спокойно. Ако трябва да бъда откровена, изобщо не съм си и помисляла да организирам фестивал. Преди 4 години за пръв път започнахме с доброволци да рисуваме из града, за да се опитаме да облагородим визията на някои от електрическите табла. Тогава ми хрумна, че след месец рисуване из града, можем да завършим с някакво малко събитие на площада – младежите да рисуват на големи платна, а минувачите да ги гледат и да се наслаждават. Помислих си, че хубаво би било да има и музика за фон. После дойдоха и работилниците за деца, и още идеи, и още, докато накрая се превърна в тридневно събитие. И така си и остана.

Какво се промени за този период от време?
М. Симеонова: Опитът, най-вече. С всяка следваща година се опитваме да се поучим от грешките си и, естествено, отново имаме пропуски. Това е комуникация с много голям брой хора. Fun Навън e семеен фестивал. Нашата цел е да изведем малки и големи на открито, за да се опознават и да се забавляват заедно, за да се срещнат с хора и да си общуват. Да забравят за няколко дни за телефони, телевизори, градина, готвене. Именно поради тази причина трябва да съумеем да включим в програмата такива елементи, че да има за всекиго по нещо. Като цяло се стараем да следваме един формат през цялото това време. Тази година обаче добавяме и два нови елемента, които до момента по-скоро не бяха на фокус: „Събор на новоселците“ – това е възможност за хората, които живеят в по-малки населени места и се грижат за дом, градина и животни да обменят опит. Като част към тази инициатива през трите дена сме включили много интересни лекции и кръгове за споделяне. „Базар за ръчно творчество и чисто производство“ – чрез него искаме да дадем възможност за всички нас да подкрепим българските производители, майстори, артисти като в замяна получим качествени местни стоки.

Защо избрахте Трявна за място на подобно събитие и към каква група от хора е насочено то? Има ли интерес и от други населени места и какви са отзивите на хората към момента?
М. Симеонова: Както споделих, събитието стартира от нещо съвсем малко и тъй като аз съм в Трявна, заедно с младежи-доброволци реализираме различни дейности тук, особено през лятото, мисля, че фестивалът си е много на място тук. Пък и градчето ни има нужда от малко свежест. Всяка година пускаме анкета след събитието. То става все по-популярно и вярвам, че е от полза не само за местните хора, но и за туризма и бизнеса в града, за обогатяване културния живот на Общината. Относно интереса за други места, вчера точно беше последният път, в който ми предложиха да направим фестивала в Габрово. Получавали сме предложения и от други места, но след толкова години, мисля, че фестивалът си принадлежи на Трявна. Надяваме се просто следващата година да получим повече разбиране и от бизнеса, за да направим един вълнуващ празник на петото издание и да запазим събитието без вход.

Какво да очакват жители и гости на Община Трявна тази година?
М. Симеонова: За поредна година – много творчески работилници, в които се набляга на преизползването на материали и използването на естествени такива; музика; танци; спортни и образователни дейности; детска анимация; лекции и дискусии; игри. Тази година ще обособим зона „Дискусии“. Ще има отново и „Бебе зона“, в която от свободен пазар „КилерЪ“ ще се предлагат бебешки дрешки безплатно. Имаме и сцена „Послание“, на която даваме шанс на всеки, който има положително послание към света, да го отправи чрез песен, танц, стих, монолог…каквото си хареса. Работим в момента с група доброволци от няколко държави, които също ще подготвят представяне за тази сцена. На нея ще се качи и Краси – това е една дама, която сама в едно еленско село се грижи за множество изоставени животни. Искаме историята на Краси да достигне до повече хора и да осигурим подкрепа за нея и животинките. В събота на сцената ще излезе и Маги Александрова, полуфиналист в „България търси талант“.

Фестивалът Fun Навън се реализира с финансовата подкрепа на редица спонсори, един от които е Община Трявна. Как оценявате ролята на местната власт и оказва ли тя необходимата подкрепа при провеждането на подобни мероприятия?
М. Симеонова: Благодаря на Община Трявна, че всяка година подпомага събитието и на всички, които са много добронамерени и се стараят да помагат. Сцена, електричество, реклама, са сериозна подкрепа за нас. Тази година Общината покрива и озвучаването на събитието, което е най-голямото перо. Ние работим с много доброволци и нямаме разходи за екип – всеки един човек, който е свързан с организацията на събитието, го прави изцяло защото вярва в каузата. Това е много голям финансов ресурс, който спестяваме, но въпреки това има много неща, от които няма как да се избяга, и озвучаването, и осветлението на едно по-мащабно събитие са най-тежката част. Някои изпълнители също имат огромни изисквания и не бихме могли да си ги позволим, но смятам, че и тази година музикалната ни програма е много свежа и хората ще се забавляват. Тук искам да отбележа, че 2022 година е обявена за Европейска година на младежта, а 12 август е Международен ден на младежта. Именно затова на 12-и ние ще представим възможности за развитие за младежи чрез различни европейски програми, от които вече се възползват много наши местни младежи (Eразъм + и Eвропейски корпус за солидарност), а по-голяма част от музикалните изпълнения, пък и не само, ще се осъществяват от млади хора.

Какво Ви коства на Вас като организатори подобно събитие и заслужава ли си? Коя е най-голямата награда, която Вие получавате?
М. Симеонова: Коства ни много време. Каквото и да си говорим, най-неприятната и най-трудната част е осигуряването на парите. За да не обикаляме от бизнес на бизнес, започнахме още от ноември да търсим възможности за финансиране чрез проекти. В крайна сметка, успяхме да спечелим няколко гранта в размер на 1000 – 2000 лева всеки, но за едното финансиране получихме потвърждение едва миналата седмица, което си беше изключително напрежение. За следващата година отново ще търсим проектно финансиране, но планираме и през годината да организираме малки събития срещу дарение и по този начин да позволим и на гражданите да усетят своя личен принос към събитието. Попитахте ме за ползите. От началото до края това са много полезни контакти и много умения, които придобиваме. Включваме доброволци на възраст от 7 години нагоре, защото вярваме, че те трябва да се почувстват полезни, да се усетят част от нещо голямо, което се случва за нашия град, да развият доброволчески мироглед и да усетят сами за себе си, че не всичко е пари и това, което правиш за удоволствие, ти носи много по-голямо удовлетворение.

И за финал – какво ще пожелаете на читателите и на хората, които за първи или пореден път ще се докоснат до магията на Вашия фестивал?
М. Симеонова: Да бъдат здрави, да се забавляват и да прекарват повече време на открито…заедно! Благодарим на всички, които вярват в нас и ни подкрепят!

С цялата програма на събитието може да се запознаете оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Любопитно

„Семе българско“ – кога, къде, какво?

Published

on

На 26 и 27 април севлиевци и гостите на града ще преживеят магията на един от най- българските фестивали – „Семе българско“. За неговото единадесето издание организаторите са подготвили пъстра програма, пълна с музика, добро настроение, споделена мъдрост, красота и аромат.  

Фестивалните дни ще ни срещнат с майстори на художествени занаяти от близо и далеч, ще ни потопят в далечните времена на създаването на българската писменост, ще се учим да разчитаме древни тайни и да се вслушваме в гласа на корените си.   

Богатата музикална програма обещава добро настроение, песни и танци, събрали в себе си усещането за България – такава, каквато я носим в сърцата си. Ще тропнем не едно хоро с ансамбъл „Загоре”, ансамбъл „Развитие”, ФТФ „Боженци”, ТК „Хопни ми, тропни ми”, ще притихнем от омаята на космическия глас на Валя Балканска и на неповторимата мелодия на гайдата на Петър Янев, ще се докоснем до таланта на звездната Йорданка Христова, ще приветстваме младите изпълнители от „Upstreem Voices“ и ще се насладим на изпълненията на Йордан Петев от „Гласът на България” + Live band. 

Ще срещнем 11 съвременни будители, сред които: Валя Балканска, Аида Марковска – холистичен и родов терапевт, доц. д-р Катя Узунджалиева – директор на Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, основателят на фондация „Искам бебе” – Радина Велчева,  учителя по история от Свиленград – Димитър Гилев, Уста Дарин Божков – трето поколение потомствен дърворезбар, наследник на тревненската резбарска школа, Иван Андонов от „Дар Лимец”, режисьорът – историк Любомир Радев – създател на филмовата поредица „Древната Цивилизация”, Миглена Чаталова – майстор-тъкач от Велико Търново и Христо Иванов – Христо Ашламинатора – инструктор по Природа.  

Ще преживеем емоцията „11 мига от България” с фотоизлобжа на Радослав Първанов. Ще ни посрещнат зони „ДОБРОдарие”, „Родно”, „Харно”, „Китно”, „Ръкотворие” , Фермерски пазар „ОТ БГ” и др. Ще аплодираме участниците в традиционния конкурс „Никой не е по-голям от хляба”. Ще подкрепим благотворителната кампания, насочена към семейни двойки с репродуктивни проблеми от Севлиево и заедно ще случим добро в името на живота. 

А децата ще разгърнат талант в ателиета за рисуване с водната техника „Ебру, за изработка на хвърчила, свещи и Чичкотревичковци, ще месят хляб с „Дар лимец” и още, и още.

Зареди още

Любопитно

Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?

Published

on

В динамичното ежедневие на съвременния мъж, изборът между мъжка чанта или раница не е просто въпрос на стил, а на практичност, комфорт и идентичност. Модата отдавна не е само естетика – тя е език, чрез който изразяваме начина си на живот. Все по-често градските джентълмени търсят функционални аксесоари, които съчетават визия и удобство. Сред тях особено предпочитана е елегантната и винаги актуална мъжка чанта през рамо – аксесоар, който перфектно се вписва в динамиката на съвременния градски стил. Но, ако и вие сте изправени пред дилемата на кой аксесоар да заложите, тази статия ще ви помогне да разберете предимствата и на двата избора.

Как да изберем между мъжка чанта и раница?
Замисляли ли сте се как един аксесоар може не само да улесни деня ви, но и да подчертае стила ви? Изборът между мъжка чанта и раница често зависи от вашето темпо, ежедневни ангажименти и предпочитания към визията. Ако утрото ви започва с бизнес среща, а следобедът преминава в динамика из града, моделите мъжки чанти могат да бъдат идеалният спътник – изчистени, практични и със силно изразен градски характер. Те предлагат не само удобен достъп до най-необходимото, но и добавят нотка на класа към smart casual визията.

В ситуации, в които денят ви е наситен с движение, документи, техника или спортен екип, раницата предлага безспорен комфорт. Благодарение на равномерното разпределение на тежестта, тя щади стойката ви и се вписва отлично в активния начин на живот. Модерните издания се отличават с минималистичен силует и технически материи, което ги прави подходящи не само за уикенд активности, но и за делнични срещи – включително и в офис среда.

В крайна сметка – и двете решения имат своето място в гардероба на съвременния мъж. В асортимента на CCC ще откриете разнообразие от стилове – от класически до модерни, които отговарят на нуждите на мъже с различна динамика и вкус. Продуктите са достъпни както онлайн, така и във физическите обекти на доставчика, което прави пазаруването лесно и удобно. Всичко зависи от това кой сте в своето ежедневие и как искате да бъдете възприемани.

Какви са предимствата на мъжката чанта в ежедневието?
Независимо дали търсите функционален акцент за делова визия, или универсален аксесоар за града, мъжката чанта се утвърди като символ на модерен минимализъм. Тя е предпочитана от мъже, които ценят подредеността, стила и детайла. Моделите варират от елегантни портфейлни форми до по-спортни крос-боди варианти, което позволява стилова гъвкавост в зависимост от повода. Една добре подбрана мъжка чанта през рамо може да бъде ключов акцент в облеклото – особено, когато е изработена от висококачествени материали и с внимание към изработката.

Защо раницата остава предпочитан избор за динамичния мъж?
Раницата е най-предпочитан избор от мъже, които живеят динамично, обичат комфорта и не правят компромис с визията. Благодарение на съвременния дизайн, тя вече не е само спортен аксесоар – модерните модели са стилни, добре организирани и подходящи за различни поводи. С отделения за лаптоп, допълнителни джобове и регулируеми презрамки, мъжките раници са създадени с мисъл за функционалност и комфорт. Те са идеални за ежедневни задачи, пътувания, работа или учене. А когато визията е важна – изчистеният дизайн, комбиниран с качествени материи, гарантира стилно присъствие.

Независимо дали залагате на премерената елегантност на мъжката чанта, или предпочитате свободата и практичността на раницата, важното е аксесоарът да съответства на вашия начин на живот.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица