Свържи се с нас

Любопитно

10 000 души на Узана Поляна Фест

Идеи в полза на природата, богата лекционна програма,
еко и биопроизводители, духовни практики, йога и
свобода посрещнаха хората на най-високата билна поляна
в България в шестото издание на фестивала.

Published

on

Около 10 000 души бяха част от фестивала Узана поляна фест, който се проведе от 23 до 25 юли в местността Узана над Габрово.

Три дни поляната беше дом на зелените идеи и практики и ни показа, че е нужно малко да поспрем, малко да се обърнем към себе си и да поработим, за да постигнем онази мечтана хармония с природата и ненамеса в нейните дела.

150 палатки имаше само в специално обособената за това зона, но узанското градче се беше разпростряло из цялата местност.

20 бяха официалните лекции и презентации. Безброй – неофициалните срещи за споделяне на опит, съвет, обмяна на идеи и общи бъдещи планове.

Имаше и различни видове йога, паневритмия, танци, медитации, дихателни практики, гонг. 25 бяха земеделските производители и фермери, а 10 еко и биопроизводителите, от които посетителите можеха да си купят плодове и зеленчуци, мед, биокозметика, пестил, мляко, сирене и кашкавал, сладка, лютеници, месни изкушения. Занаятчиите, освен своите произведения, споделяха и уменията си в многото работилници – по грънчарство, плетене, правене на сапуни и свещи, шиене.

570 души избраха организирания транспорт от Габрово до Узана, за който Община Габрово използва новите си екологични автобуси.

Екип от доброволци се грижиха за разделното събиране на отпадъците, чистотата на мобилните кошчета и помагаха в информационния и презентационния център.

Хората бяха изключително отговорни към природата и наистина се постараха да не оставят следи – пихме сок в стъклени буркани с макаронени сламки, кафето ни беше в ядливи чашки, а пластмасата и стъклените бутилките строго следваха своя път, разделени в различните по цвят чували.

Кучетата бяха наистина много и показаха защо ги наричаме най-добрия приятел на човека. Намерихме и други приятели – кукумявката Блага и керкенезът Владко, които със своите истории „разказваха“ защо е нужно да пазим дивите животни и как можем да им помогнем при нужда.

А най-щастливи бяха децата – оставени да тичат, играят, творят, учат чрез практика и пускат хвърчила на прохладния планински въздух. Узана Поляна фест вече има своето място в събитийния календар на Община Габрово и очаква своето следващо издание през 2022 година.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Габрово влезе в Петото годишно време: „Краят е близо – да му отпуснем края!“

Published

on

На 11 ноември, точно в 11:11 ч., Габрово отново спря времето – за да даде старт на своето „пето годишно време“, познато като Карнавалното. С усмивки, закачки и шумни аплодисменти, градът официално откри сезона на подготовката за най-големия празник на хумора и сатирата в България – Габровския карнавал.

Тази година карнавалното мото носи многозначителен заряд: „Краят е близо – да му отпуснем края!“ – закачлива покана да се посрещне всяка криза, война или житейски абсурд с доза смях, артистичност и габровска самоирония.

Церемонията по откриването превърна сцената на Terra Mall-Gabrovo в огледало на съвременния свят чрез етюда „Добре че са лудите, за да си кажем истината“. На нея оживяха герои от ежедневието – Габровският Мунчо, артистичната Ленчето, пазаруващият анализатор, футболният фен и медицинската сестра.

Пясъчният часовник, отброяващ оставащото време до габровската фиеста, обърнаха заместник – кметът на Габрово Мария Йозова и водещият на събитието актьорът Светослав Славчев. Всеки от тях изрази гласа на обществената лудост и културната параноя, но и на онова здраво чувство за истина, което само хуморът може да разкрие.

С обръщането бе даден и обратен брояч – 187 дни до Карнавал 2026, който традиционно ще се проведе в третата събота на май. Така Габрово официално потъна в своя период, когато логиката си взема отпуск, а сатирата поема властта.

Новото мото е покана към всички – артисти, граждани, гости и провокатори по душа – да се включат в създаването на карнавални картини, костюми и послания, които с хумор и въображение да осветят „края“ – било то на кризата, на войната, на здравия разум или просто на зимата.

Организаторите обещават зрелищни и безпощадно точни карнавални сюжети, които ще превърнат улиците на Габрово в сцена на колективна лудост и творческа свобода. С началото на Петото годишно време Габрово отново доказва, че е столица на хумора – град, в който всяка лудост е празник, а всеки край е само начало на нещо още по-шумно, цветно и габровско.

За повече информация и участие в карнавалните инициативи следете официалния сайт на Карнавала и страниците му в социалните мрежи.

Зареди още

Любопитно

Мотото на Карнавала догодина ще бъде обявено на специална церемония

Published

on

По традиция, на 11 ноември, точно в 11 часа и 11 минути, когато часовниците се усъмнят в собствената си точност, а реалността леко се поразклати, Габрово ще отвори портал към Петото годишно време – онова, в което логиката си взема отпуск, а сатирата поема властта.

„Какво ще се случи? Не можем да ви кажем. Не защото не знаем, а защото и ние се страхуваме от отговора. Но едно е сигурно – ще бъде шумно, цветно, абсурдно и напълно габровско. Ще обявим новото мото на Карнавал Габрово 2026 – онова, което ще ни води, вдъхновява и… вероятно ще ни накара да се чудим „Кой го измисли това?!“

Отговорът сигурно е ясен за мнозина – Ние. Съжаляваме. Или пък не. Очаквайте – вълнение, такова, че да накара и паметника на Рачо Ковача да потръпне; нови и стари герои – от бъдещето, миналото и кварталната кръчма; илюзии, които са по-реални от реалността и, разбира се, официалното разпускане на разума.

След 11.11 не носим отговорност за внезапни пристъпи на смях, желание за маскиране или неочаквани изблици на креативност. Ако усетите, че започвате да мислите в рими, да се усмихвате повече или да се обличате като гигантска краставица – вие вече сте заразени от карнавалния вирус. Добре дошли в клуба.

Елате на ул. „Радецка“ – не за да гледате, а за да участвате. Карнавалът не е шоу. Той е диагноза. И ние всички сме диагностицирани … до следващия Карнавал Габрово“, споделят инициаторите на веселата фиеста.

Зареди още

Любопитно

Лексикон на успеха: Никола Рахнев от Гората.бг

Published

on

Инициативата Лексикон на успеха продължава със среща с габровеца Никола Рахнев на 13 ноември от 17.30 часа в зала „Възраждане“. Новината оповестиха от Областна администрация – Габрово.

Световният ден на доброто будителят на десетилетието ще сподели за пътя си като самоизградил се милионер, сериен предприемач и инвеститор, но и вдъхновен мечтател, засадил над 5 милиона дървета.

Рахнев е организирал даряването на стотици тонове храна и още десетки каузи, които са докоснали сърцата на над половин милион българи.

Никола споделя, че е убеден, че всеки може да бъде успешен, щастлив и да живее пълноценен живот.

Входът е свободен, а за всички посетители ще има подаръци. Очаква Ви един открит разговор с много практични съвети, идеи, опит, истории и вдъхновение!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица