Любопитно
Илон Мъск изпрати сателитите си на Карнавала в Габрово
Сателитите на Илон Мъск се превърнаха в поредната габровска атракция и шега, след като се появиха в небето точно за кулминацията на карнавала в столицата на хумора.
Когато публиката отправи поглед към небето в очакване на грандиозната заря, там вече преминаваше дългата редица светещи точки.
Габровци веднага ги включиха в празника и заваляха шеги – че обикновеният интернет не може да насмогне на публикациите в интернет, затова пращат подкрепление, че кметът Таня Христова се познава с милиардера и го е поканила на карнавал, че карнавалът се вижда от космоса, че процесията е поздрав от астероид 2206, който носи името Планета Габрово!
Имаше дори опасения, че зарята ще свали някой от сателитите и ще обърка проекта „Старлинк“.

Карнавалът в Габрово, който е най-старият и мащабен в България, тази година беше в нов формат заради КОВИД-19. Вместо да се движи, шествието остана неподвижно и разпределено в по-дълъг маршрут.
Движеше се публиката, която имаше възможност да участва в различните картини, да се снима и забавлява. Освен голямата сцена на площада, която посрещна „Фондацията“, Графа, Мария Илиева и Любо, по трасето имаше още три сцени, на които свириха различни групи и бендове, имаше фокуси, куклен театър, зумба, екзотични животни, карнавален грим и други. Естествено най-голямата атракция бяха няколкометровите макети на политиците.
Политическата сатира е запазена марка на габровци, които не се притесняват да покажат какво мислят. Слави Трифонов си караше ферарито с цвят червен, Бойко Борисов беше разположен на покрива на джипката си с въдица и закачени пачки на кукичката, Ахмед Доган седеше над България с надпис „Земя като студен резерв“, Делян Пеевски се беше облегнал на затворената Lafka на площада пред Общината, Станишев, Първанов и Царят бяха изобразени като тримата глупаци, а Каракачанов седеше с торбичка „Била“ върху превърналия се вече във виц дългоочакван тунел под Шипка.
Габровци бяха поставили трибуна, от която всеки можеше да си каже какво го вълнува, а също бяха направили и преглед на карнавала през годините с най-големите зевзеци. Специален екип мереше температурата на хората и им предлагаше ваксини – българска ракия, шотландско уиски и руска водка.
Кметът на Габрово беше изобразена като боксьор, а върху трофеите й бяха изобразени последните награди на Габрово – Екологичната награда на Европейската комисия „Европейски зелен лист“ за постиженията в енергийната ефективност, благоустрояването, обществения транспорт, разделното събиране на отпадъците, наградата Предприемчив европейски регион (ПЕР) за 2021—2022 г. на Европейския комитет на регионите за постижения в областта на предприемачеството и стратегията за интелигентен растеж и Наградата „Най-добър град за живеене в България“.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
ЖБД „Майчина грижа“ с нов сайт

От месец септември функционира новият високо информативен сайт на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. В него ще се запознаете с историята на дружеството, започнала през далечната 1869 г. до днес, с настоящия ръководен екип, с каузите, дейностите, инициативите, проектите, изданията, изложбите, новините и последните събития, както и с партньорите.
Част от подготвената информация е на два езика: английски и немски. Като резултат от два проекта са създадени и два подсайта: „Александър Керков – Вечният музикант и чаровният зевзек“ – за първия композитор на фанфарна музика в България; Електронен пътеводител „Дарителите на Габрово“ – пътеводител на паметните знаци (паметници, паметни плочи, улици и др.) на дарители, благодетели и меценати в Габрово.
Новият сайт на ЖБД „Майчина грижа“, можете да разгледате оттук.


Култура
Валентин Велчев запозна кметове комшии на габровски събор

Младият певец Валентин Велчев срещна на свой концерт кметове от две съседни общини – Габрово и Севлиево, които се оказало, че не се познават лично. Носителят на наградите „Албум на годината 2023“ и „Певец на годината 2021“ за дебют бе специален гост на събора в габровското село Стоевци.
Тържеството се състоя навръх Димитровден на площада пред храма на Свети Димитър, построен от Стойчо Стоев по време на кметуването на неговата съпруга Николина Стоева.

„Великолепен Димитровден на събора в габровското село Стоевци! Благодаря за поканата на кмета Петко Червенски и Искрена Щерева от читалище „Отец Паисий 1931“! Благодаря и на кмета на севлиевското село Хирево – Христинка Генкова, че пореден път уважи мой концерт и води хорото, както и за изненадата – разкошен домашен кекс и бурканчета със сладко от ягоди и смокини!“, написа в социалните мрежи Валентин Велчев.

Докато си говорел с двамата кметове след концерта, той разбрал, че те всъщност не се познават официално и ги представил един на друг.

„Миналата година Христинка Генова ме покани да пея на събора на нейното село Хирево и се получи страхотен празник. После тя дойде и на концерт-промоцията на новия ми албум „Свети Валентин“ в София, а сега и на събора на близкото село Стоевци.
Тя вече има любими песни от моя първи албум „Аз съм Валентин“ и щом чуе че започват, е на хорото, което ме прави много щастлив“, разказа лауреатът на „Пирин Фолк“.


Култура
Представят в ДХС книгата „Капанът на нарцистичната връзка“

След изключително успешната и емоционална премиера на книгата „Капанът на нарцистичната връзка“ на 15 октомври в София, когато разговорът се превърна в искрена и задълбочена дискусия за личните граници, любовта и възстановяването на себе си, еуфорията от тази вечер все още ни държи.
Сега, с радост и нетърпение, Габриела Гатева се завръща в своя роден град – Габрово, за да сподели тази книга с публиката, сред която са нейните корени, приятели и вдъхновители.
Тази среща е особено лична, защото Габриела е родом от Габрово – градът, в който живее и практикува професията си на психолог, и където намира вдъхновение за този своеобразен наръчник по себепознание и вътрешна свобода. Книгата ѝ „Капанът на нарцистичната връзка“ изследва механизмите на емоционалната зависимост, манипулацията и възстановяването на автентичното „аз“ – с език достъпен, човешки и дълбоко съпричастен.
Събитието в Габрово ще бъде обогатено от участието на Моника Дойчинова Симеонова-Ингилизова, PhD – преподавател, изследовател и психолог- консултант с богат професионален опит. Тя е доцент по ПН 3.2. Психология, специалност „Педагогическа и възрастова психология“ в Техническия университет – София, Инженерно-педагогически факултет, гр. Сливен (2025), и доктор (PhD) по ПН 1.2. Педагогика, специалност „Теория на възпитанието и дидактика“ (2015). Завършила е магистратура по психология във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и е преминала пълното обучение към БАХХ. Сред следдипломните ѝ квалификации са Детско-юношеска психотерапия (МУ–Пловдив, 2023–2024) и Сексология (МУ–Пловдив, 2021–2022).
Моника Симеонова-Ингилизова има богат опит в областта на педагогическата и възрастовата психология, професионалната устойчивост и терапевтичните техники за работа с деца, юноши и възрастни. Нейният аналитичен, но същевременно човешки подход обещава да внесе ценна перспектива в разговора по темите, които книгата поставя.
След силния старт в София вярваме, че габровската публика ще надмине всички очаквания – с активност, топлина и осъзнат интерес към темата. Очаква ни разговор, в който няма да има клишета, а само споделен опит, разбиране и вдъхновение. Входът е свободен.
В края на събитието ще можете да получите лично подписан екземпляр от Габриела Гатева.


-
Културапреди 7 дниПианистите от МК „Весела“ с поредно блестящо представяне
-
Новинипреди 7 дниСевлиево говори за живота: градът, имащ смелостта да говори за репродуктивното здраве
-
Икономикапреди 7 дниСеминар „Социално предприемачество в действие“
-
Културапреди 7 дни90 години от откриването на паметника на Васил Априлов
-
Културапреди 7 дниЕмблематичната постановка „Лазарица“ гостува в Габрово
-
Кримипреди 4 дниЗадържаха под стража рецидивист след поредна кражба
-
Новинипреди 3 дниИван Екимов стана държавен шампион по шахмат
-
Кримипреди 3 дни20 години затвор за севлиевец, убил по жесток начин майка си










