Култура
Tetradkata.com на 3 години
На 30 ноември платформата за литература, изкуство и култура Tetradkata.com навърши 3 години.
Във връзка с годишнината нейните създатели – Иван Хр. Христов, Калоян Христов, Лъчезар Йорданов и Габриела Христова са подготвили няколко изненади за своите читатели.
„Поетичен календар 2021“, който съвсем скоро ще излезе от печат. В него са поместени 12 стихотворения от съвременни български автори – Ива Спиридонова, Иван Христов, Теодора Тотева, Георги Гаврилов, Петър Чухов, Яна Вълчева, Симеон Аспарухов, Невена Борисова, Петя Цонева, Ана Цанкова, Боряна Богданова, Атанаска Илинчева. Голяма част от текстовете са писани специално за настоящия календар. Дизайнер на изданието е Петя Суванджиева.
Предстои коледна томбола, чрез която читатели на „Тетрадката“ ще се сдобият с най-новите съвременни заглавия.
В първите месеци на следващата година ще излезе от сборникът „Избрано 2017-2019. Tetradkata.com“.
В него намират място непубликувани и публикувани произведения (структурирани в раздели „поезия“ и „проза“) от авторите, включени в сайта през периода 2017-2019 г. Подбрани са също и интервюта с популярни писатели, дадени специално за екипа на „Тетрадката“. Изданието надхвърля 200 страници. Негови съставители са Иван Хр. Христов, Калоян Христов и Лъчезар Йорданов. Коректор е Владилена Катевска. Отзиви за книгата са написали поетесата Маргарита Петкова и проф. д-р Иван Иванов от СУ „Св. Климент Охридски“. Корицата отново е дело на Петя Суванджиева. Книгата ще излезе с марката на Издателство „Тетрадката“. Екипът на „Тетрадката“ благодари на своите читатели и спомоществователи!
Tetradkata.com е интернет платформа за литература и изкуство. Създаден на 30 ноември 2017 година, сайтът предлага на читателите богато съдържание от поетически, белетристични, есеистични, езиковедски текстове, както и рецензии на нови филмови заглавия, ревюта на книги, преводи на художествени произведения и др. Основна цел на „Тетрадката“ е да побира в „страниците“ си текстове от разнообразни жанрове и стилове, да представя творци от българската културна сцена.
За да популяризира литературата на българското съвремие, Tetradkata.com изпълнява функцията и на медия, отразяваща литературни четения, представяния на книги, срещи с писатели и инициативи, които имат значение за развитието на културата.
Паралелно с публикационната дейност екипът на Tetradkata.com организира литературни събития в страната.
„Да даваш за изкуството и да черпиш от него винаги си заслужава!“, убедени са основателите на сайта.
Иван Хр. Христов, Лъчезар Йорданов и Калоян Христов създават и изпълват със съдържание Tetradkata.com. Администратор на сайта е Габриела Христова.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Музеят на хумора и сатирата гостува в Претория
На 4 октомври бе открита представителната изложба „Нашият общ свят – усмихнати послания от България“ в гр. Претория, Южна Африка. Изложбата се организира от Посолството на Р България в Южна Африка в партньорство с Музея на хумора и сатирата в Габрово и Националната библиотека на Южна Африка.
Изложбата представя селекция от съвременни български карикатури, дело на водещите български художници в тази област. По този начин един популярен жанр на изобразителното изкуство се превръща в духовен мост между Южна Африка и България, като скъсява разстоянието между двете страни. Защото изкуството на карикатурата е универсално, забавно и разпознаваемо – гледано от София или от Йоханесбург.
Изложбата бе открита от посланика на Р България в Южна Африка Н.Пр. Мария Павлова Цоцоркова, в присъствието на членове на дипломатическия корпус, академичната общност, представители на медиите и българската диаспора в Южна Африка. Идеята за изложбата и включените в нея творби бяха представени от нейния куратор художника Калин Николов, който запозна присъстващите и с историята на българската карикатура.
Селекцията от колекцията на Музея включва 40 работи от Анри Кулев, Велин Андреев, Димитър Томов, Борис Димовски, Румен Драгостинов, Трайко Попов, Ивайло Цветков, Ириен Трендафилов, Диляна Николова, Светла Христова, Любомир Михайлов, Йовчо Савов, Христо Комарницки и др., както и 12 творби от бащите на българската карикатура Александър Божинов, Илия Бешков, Стоян Венев.
Изложбата е насочена към всички любители на изобразителното изкуство от академичните и образователни среди, младежките и граждански организации, представители на дипломатическия корпус, книгоиздаването, културните секции на медиите, българската общност в РЮА и широката южноафриканска общественост.
Представените творби надхвърлят актуалността на обикновената карикатура и вписват имената си в златния фонд на българското изобразително изкуство. Някои от тях – Доньо Донев, Борис Димовски, Георги Чаушов – често понасят ударите на социалистическата цензура, която следи съдържанието на всеки брой на печата.
Творбите са в традициите на цветната графика със сатирична нотка. Приложените техники включват рисунка с туш или черна темпера, както и концептуално оцветяване с пастел, цветен молив и акварел. Сложна образност, както и използването на символи от сюрреалистични картини, литература, кино и плакати, са неразделни атрибути. Нарисувани в стила на съвременния сатиричен език, творбите представят интелектуалната школа в българската карикатура.
Изложбата се реализира по План-програмата от дейности на МВнР и на българските дипломатически и консулски представителства в чужбина в областта на публичната, културната и дигиталната дипломация и стратегическите комуникации за 2024 година и е реализирана с финансовата подкрепа на МВнР. Българската колекция от карикатури може да бъде разгледана в Националната библиотека на Южна Африка до 11 октомври 2024 г.
Култура
НМО-Габрово отбелязва 50-годишен юбилей с богата програма от събития
На 18 октомври 2024 г. Националният музей на образованието в Габрово ще отбележи своя 50-годишен юбилей с разнообразна програма, която ще събере на едно място гости, партньори, дарители и приятели на музея. Честването ще предложи комбинация от изложби, срещи и културни събития, които подчертават приноса на музея към образователното наследство на България.
Празничната програма ще започне в 15.00 часа с откриването на външната експозиция „Благодетели и дарители за образование в Габрово“, която ще бъде разположена в Алеята на знанието в двора на музея. Тази експозиция ще отдаде заслужено внимание на личностите, които с дарителството си са подпомогнали развитието на образованието в региона.
След това, посетителите ще могат да разгледат изложбата „Национален център „Музейно училище” – мост между Училището и Музея“, разположена в залата за временни изложби на музея. Тази изложба ще демонстрира как институцията изгражда връзка между миналото и съвременността, свързвайки училището с музейното дело.
В 16.00 часа ще бъде представена и друга външна експозиция, посветена на Васил Априлов, един от водещите благодетели на новобългарското образование. Тя ще бъде разположена пред паметника на Априлов, който е символ на просветното дело в града.
От 16.00 до 17.30 ч Националният музей на образованието ще стане сцена на „Среща на поколенията“. Бивши служители на музея, дарители, партньори и приятели ще се съберат, за да споделят спомени и поздравления по повод юбилея. След официалната част на събитието ще се проведе коктейл, който ще създаде неформална атмосфера за обмяна на опит и идеи сред присъстващите.
Кулминацията на празника ще бъде вечерният концерт, организиран от Народно читалище „Габрово – 2002“ в партньорство с Община Габрово. Концертът ще се състои в 18.00 часа в зала „Възраждане“ и ще предложи богат културен спектакъл, който ще подчертае значението на Националния музей на образованието за града и страната.
Култура
Габровски таланти блестят на „Северно сияние“
От 4 до 6 октомври в емблематичната сграда на Доходното здание в Русе се проведе 28-ото издание на международния конкурс за млади изпълнители на българска и популярна песен „Северно сияние“. В престижното събитие се включиха млади певци и певици от цялата страна, демонстрирайки своя музикален талант пред авторитетно жури.
Конкурсът, който вече се утвърждава като едно от значимите събития в музикалния календар на България, бе оценяван от именити музиканти като Тони Димитрова, композиторът Хайгашод Агасян, Ева Найденова от легендарната група „Тоника“ и музикалния продуцент Димчо Рубчев. Техният професионализъм и богат опит гарантираха високо ниво на оценяване и обективност.
Сред множеството впечатляващи млади изпълнители изпъкна 10-годишната Анастасия Плачкова, която завоюва първа награда във втора възрастова група. Малката певица от школата на Зора Колева „Wild Sound“ към читалище „Будителите 2017“, Габрово, показа изключителен вокален талант, изпълнявайки песните „Остани тази нощ“ и „Never Enough“.
Силната конкуренция в категорията не попречи на Анастасия да впечатли журито и публиката със своята техника и емоционално изпълнение. Конкурсът „Северно сияние“ продължава да бъде сцена за изява на новото поколение музикални таланти в България, вдъхновявайки младите изпълнители да преследват мечтите си и да развиват своите способности.
-
Културапреди 6 дни
НМО-Габрово отбелязва 50-годишен юбилей с богата програма от събития
-
Културапреди 6 дни
Габровски таланти блестят на „Северно сияние“
-
Кримипреди 6 дни
Съдят двама габровци, ограбили и пребили украинец
-
Новинипреди 6 дни
Ученици от НАГ преминаха пилотно обучение за използване на изкуствен интелект
-
Кримипреди 5 дни
Контрабандни цигари и тютюн иззеха при акция в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Прибраха „ретро крадец“, обирал жилища в Габрово и Плевен
-
Новинипреди 6 дни
„Хората вече не вярват, че тунелът под Шипка, някога ще бъде завършен“
-
Икономикапреди 5 дни
„Теспом“ АД набира служители