Свържи се с нас

Любопитно

Коледно – новогодишен базар на пл.“Възраждане“

Published

on

Коледно – новогодишен открит базар ще се проведе на площад „Възраждане“ пред сградата на Община Габрово, информираха от администрацията на кмета.

Началото ще бъде дадено на 19 и 20 декември с традиционния фермерски базар, организиран от Фондация „ОТ БГ“, който този път ще предлага освен храни и напитки от регистрирани ферми и земеделски производители и богат избор от ръкоделия и коледни подаръци на занаятчии и творци.

За периода от 10 до 31 декември, на разположение на желаещите търговци са и 3 дървени къщички, в които могат да се извършват следните дейности по време на базара:
⇒Търговия с хранителни изделия и напитки;
⇒ Търговия с промишлени и занаятчийски изделия и произведения на изкуството.

Могат да участват художници, занаятчии и фирми, представящи собствено производство и търговци на стоки с подаръчен характер – коледни сувенири, коледна украса, коледни играчки, бижута, сурвакници, коледни картички и др. артикули, съответстващи на коледно – новогодишната тематика на базара.

Условия за участие и заемане на дървена къщичка

Архив, Copyright © GabrovoNews.bg

1. Желаещите да участват в базара подават Заявление по образец за издаване на разрешение за съответната дейност, обявена по – горе.
2. Заявленията се приемат в Центъра за информация и услуги на гражданите в сградата на Община Габрово от 2 до 9 декември 2020 г. включително.
3. Не се допускат до участие лица, чиито документи не отговарят на изискванията или стоковият асортимент не съответства на посочените по – горе дейности.
4. Подаването на заявление се счита за съгласие с условията на регламента за участие.
5. Разрешенията за участие се получават в ЦИУГ на Община Габрово от 10 декември 2020 г.
6. Разрешенията се получават след заплащане в брой на касата на Община Габрово или по сметката на Община Габрово, дължимата за времето на ползване такса в размер 24,00 лв. на ден и депозит от 200,00 лв., съгласно Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на Община Габрово.
7. Неполучаването на разрешението в указания срок, се счита за отказ и незаетата къщичка се предоставя на следващия, подал заявление.
8. Къщичките се предоставят по реда на регистриране на подаденото заявление за участие в деловодната система на Общината, до изчерпване на броя им.

Задължения на участниците в базара

1. Участниците се задължават да спазват всички изисквания и условия на Наредбата за реда и условията за провеждане на търговска дейност на територията на община Габрово.
2. Участниците се задължават да извършват търговска дейност само с изделия, съответстващи на конкретния повод на организирания базар.
3. Участниците се задължават да спазват изискванията по охрана на труда, противопожарна охрана, както и да поддържат къщичката, прилежащите пространства и търговските изделията в добър естетически вид.
4. Участниците сами осигуряват необходимото за осъществяване на търговската дейност оборудване.
5. При нанесени щети по дървената къщичка, в следствие на вандализъм, ползвателят е длъжен незабавно да уведоми органите на реда и Община Габрово.
6. След приключване на базара, ползвателят е длъжен в срок до 3 работни дни, след получаване на фактура от Община Габрово, да възстанови разходите за изразходваната за времето на ползване на къщичката електроенергия. Разходите се изчисляват на база показания на измервателните уреди и съответните единични цени на енергоносителите към момента на ползване. Измервателните уреди се засичат в присъствието на ползвателя или негов представител преди началото и след края ползване.
7. Преди началото (на 10.12.2020 от 09:00 ч.) и след края на периода на ползване (на 31.12.2020 г. от 12:00 ч.) ползвателят или негов представител и представител на Община Габрово извършват оглед на състояние на къщичката и подписват Протокол за състоянието на къщичката.
8. В случай, че не са установени щети или липси, внесеният от ползвателя депозит се освобождава в 5-дневен срок от внасяне на средствата за покриване на разходите за електроенергия в Община Габрово. Депозитът се задържа при констатиране на щети или незаплащане на разходите в указания срок.

Снимка: Община Габрово

Общи положения

1. Община Габрово има право да прекрати отношения с търговец, ако характерът и качеството на предлаганите изделия не отговарят на условията и целите на базара.
2. При нарушение на чл.7, ал.1, т.10 и т.11 и чл.10 от Наредбата за реда и условията за провеждане на търговска дейност на територията на община Габрово, къщичката следва да се освободи и внесеният депозит НЕ СЕ освобождава.
3. Община Габрово не носи отговорност за щети, нанесени върху търговските изделия от природни бедствия и кражби.
4. Ползвателят не носи отговорност за щети, нанесени върху къщичката от природни бедствия.
5. Община Габрово си запазва правото да взема решения по разпределение на местата на къщичките и ползвателите.

Допълнителни условия

1. За нормалното протичане на базара Община Габрово осигурява: – възмездно ел. захранване на местата, като консумираната ел. енергия ще се отчита по индивидуални електромери и заплаща при приключването на базара. – кошчета за отпадъци за местата за търговия с храни.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Ученик от Габрово е сред най-добрите по английски език в страната

Published

on

Петър Мурджев от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово завоюва златен медал в националния кръг на международното състезание по английски език Kangaroo Global Linguistics (KGL), организирано от Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Със своите знания и умения той се открои сред над 1000 участници и заслужено зае почетното първо място в ниво B1. Сред останалите победители в престижната образователна надпревара са млади и амбициозни таланти от Перник, Търговище и София.

„Успехите на учениците са свидетелство за високото ниво на езиковото обучение в България и за отдадената работа на учителите, които подкрепят и мотивират младите таланти. Резултатите тази година показват, че интересът към състезанието расте, а децата стават все по-подготвени и уверени в знанията си. Това е ясен знак, че с усилия, постоянство и любов към английския език те могат да се наредят сред най-добрите“, каза Владимир Колев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на Кеймбридж училища в България.

Международното състезание по английски език се провежда в три етапа – вътрешноучилищен, национален и международен. Тази година в първия етап се включиха рекорден брой участници – над 8000 ученици от 175 училища и езикови центрове в страната на възраст от 8 до 18 години. Най-добрите 1000 от тях продължиха към националния кръг, който се проведе в София, и тестваха своите знания на 14 март в 43. ОУ „Христо Смирненски“ и ПГВТ „А. С. Попов“.

Победителите в него ще участват в следващия кръг и ще представят страната ни на международната сцена. KGL продължава да дава сцена на млади таланти да показват своите знания и умения по английски език. Традиционно България е сред държавите, които изпращат най-много участници на финалния етап.

От 2018 година насам в международните кръгове са взели участие 28 родни таланти, като 5 от тях са заели почетните първи места в образователната надпревара. Нейният формат е изцяло съобразен с международните изпитни стандарти и продължава да стимулира българските деца да разгръщат своя потенциал.

Зареди още

Култура

„Истории зад фасадите“ ще бъдат разказани в Исторически музей – Дряново

Published

on

Този четвъртък, 16 април 2026 г., от 17.30 часа Исторически музей – Дряново ще посрещне едно пътуване назад във времето чрез гостуващата изложба „Истории зад фасадите“ на Регионален исторически музей – София. Експозицията ще бъде представена в залата за временни изложби и обещава да разкрие неподозирани човешки съдби, скрити зад красивите лица на столични сгради.

„Истории зад фасадите“ разказва личните истории на единадесет емблематични софийски къщи. Места, които и днес пазят спомена за събитията и хората, вдъхнали им живот. Това не са просто архитектурни обекти, а живи свидетели на времето, съхранили духа на своите обитатели, техните мечти, срещи и съдби. Зад всяка фасада се крие човешка история.

Гостите на ИМ – Дряново ще се срещнат с малко познати, но значими личности като предприемача Самуел Патак, инженер Георги Савов, фамилии като Хаджикоцеви и Хаджиласкови, както и с домове, свързани с културния живот на столицата, например къщата на Павел Бончев, където Евгения Марс се е срещала с Иван Вазов.

Това са истории за хора, оставили следа, често незабелязана, но дълбоко вплетена в паметта на града. Особената стойност на изложбата е в това, че голяма част от разказите са събрани от наследниците на тези личности. Чрез техните спомени оживяват не само фактите, но и емоцията на отминалото време. Допълнени с проучвания от архиви и библиотеки, тези истории изграждат пъстър и достъпен разказ за миналото на София.

Изложбата е резултат от задълбочена изследователска работа върху историческите сгради в центъра на столицата, водена от екип от специалисти: Йордана Николова, д-р Даниел Иванов, Валентин Витанов, д-р Карина Симеонова, Бианка Василева и д-р Марио Филипов. Визуалното оформление е дело на дизайнера Ивона Николова.

„Истории зад фасадите“ е покана към всеки, който иска да надникне отвъд видимото и да открие човешките съдби, които превръщат сградите в памет. Защото историята не е само дати и събития. Тя е разказ, който трябва да бъде споделен, за да бъде запомнен!

Исторически музей – Дряново кани всички жители и гости на града да станат част от това вълнуващо преживяване и да открият историите, които продължават да живеят зад фасадите.

Зареди още

Любопитно

„Плаша цените, а не гаргите“

Published

on

Регионален етнографски музей на открито „Етър“ дава нестандартен творчески отговор на една от най-чувствителните теми в обществото – ръста на цените. Петото издание на Националния детски конкурс „Бостанско плашило“ през 2026 г. е под мотото „Плаша цените, а не гаргите“.

Идеята е участниците да интерпретират с чувство за хумор и сатира инфлацията, като превърнат традиционното бостанско плашило в символ на обществен коментар. Конкурсът, който се провежда за първи път през 2009 г., насърчава децата и младежите да съчетаят познанията за традицията с актуален поглед към съвремието.

Плашилото – познато от миналото като пазител на реколтата – днес се използва като артистично средство за изразяване на позиция и креативност. В инициативата могат да се включат индивидуални участници и групи на възраст от 5 до 19 години, разпределени в три възрастови категории.

Условието е плашилата да бъдат изработени в човешки ръст и от устойчиви материали, тъй като след оценяването ще бъдат изложени на открито в музейното пространство. Журито ще бъде председателствано от Алфидин Ахмедов, директор на Държавния куклен театър в Габрово, с участие на експерти от областта на занаятите, дизайна и изкуствата.

Крайният срок за изпращане на творбите е 20 април 2026 г., а награждаването на победителите ще се състои на 25 април в музей „Етър“. Отличените участници ще получат предметни награди и грамоти.

Организаторите очакват конкурсът отново да привлече интереса на деца от цялата страна, като им даде възможност не само да творят, но и да изразят своята гледна точка към случващото се в обществото.

Изпратете плашилото си на адрес: Габрово, 5309, ул. „Ген. Дерожински“ № 144, РЕМО „Етър“ – конкурс „Бостанско плашило“. Победителите във всяка категория и възрастова група ще получат предметни награди и отличителен документ.

За повече информация: Росица Бинева, главен уредник отдел „Занаяти“ – +359 884 772 156; Кремена Петрова, главен експерт събития и маркетинг – +359 888 804 252; Миглена Банкова, аниматор – +359 897 654 700.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица