Свържи се с нас

Култура

„Празник на пестила“ оправдава очакванията на 80% от посетителите на „Етъра“

Published

on

Жители на над 50 населени места посетиха „Празник на пестила“, проведен в музей „Етър“ на 5, 6 и 7 септември. Това показват данните от проведеното по време на събитието анкетно проучване, в което се включиха 560 души. Допитването бе извършено от доброволци, които за поредна година оказаха ценна помощ на екипа на РЕМО „Етър“, както за анкетирането, така и за други съпътстващи „Празник на пестила“ дейности.

На въпроса „Празникът оправда ли вашите очаквания?” 79.6% от анкетираните дават положителен отговор. 4.6%. заявяват, че очакванията им не са оправдани, а на отговор „отчасти“ се спират 15.7% анкетираните.

Първият национален фолклорен конкурс „Обредна трапеза“, „Алея на вкусовете“ и „Демонстрация за приготвяне на пестил“ са най-предпочитаните съпътстващи събития.

При анализа на възрастовите групи се вижда че най-многобройни са хората в активна възраст от 36 до 50 години, представляващи 40% от всички анкетирани. Като правило това са семейства, които идват в музея със своите деца, приятели или роднини. На второ място е групата посетители от 19 до 35 години – 29.2% от анкетираните и на трето от 0 до 18 години – 12.6% . С равно представяне са възрастовите групи от 51 до 60 години и над 60 години – по 9% от анкетираните. 35% от анкетираните са мъже, 65% са жени.

Социалните мрежи Фейсбук и Инстаграм са източниците, чрез които най-много посетители научават за „Празник на пестила“ и съпътстващите го събития. Информацията, разпространявана между близки и познати има сериозен принос за популяризиране на проявата. Музейният сайт, националните и регионални медии също имат значение за предварителната разгласа. Не е за пренебрегване и процентът на хората, които посещават „Етър“ на 5, 6 или 7 септември без да знаят предварително, че в музея се провежда нещо специално.

В организацията на най-голямото за 2020 година събитие е включен целият екип на музея. За успешното му провеждане принос има и обявяването през 2018 година на „Етър“ за носител на „Духът на България“. Това стана с пряко гласуване на публиката в класация на Министерство на туризма.

През всеки от дните на този празник, посетителите имат възможност да станат част от множество преживявания. На 5 септември акцент е Първият национален фолклорен фестивал „Обредна трапеза“, в който участват единадесет самодейни състава от цялата страна и на който първа награда спечели Народно читалище „Васил Левски – 1900“, село Войнягово. Кметът на Габрово Таня Христова, областният управител Невена Петкова и народният представител Кристина Сидорова са официалните гости на фестивала.

На 6 и 7 септември туристите са привлечени от Алея на вкусовете, където се предлагат храни и напитки, произведени от чисти, характерни за региона продукти. През всеки от дните на събитието е представен целия процес за производство на пестил по стара технология.

Интерес предизвиква и изложбата на открито, в която са показани предмети от фонда на музей „Етър“, предназначени за производство на пестил. Музейният детски център и Център Българка също привличат посетители със специфични акценти.

Към „Празник на пестила“ интерес е проявен от местни и национални медии. Нова телевизия направи две включвания на живо за сутрешния си блок на 6 септември. От територията на музея е представена и прогнозата на времето с водещ Николай Василковски.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица