Свържи се с нас

Култура

„Празник на пестила“ оправдава очакванията на 80% от посетителите на „Етъра“

Published

on

Жители на над 50 населени места посетиха „Празник на пестила“, проведен в музей „Етър“ на 5, 6 и 7 септември. Това показват данните от проведеното по време на събитието анкетно проучване, в което се включиха 560 души. Допитването бе извършено от доброволци, които за поредна година оказаха ценна помощ на екипа на РЕМО „Етър“, както за анкетирането, така и за други съпътстващи „Празник на пестила“ дейности.

На въпроса „Празникът оправда ли вашите очаквания?” 79.6% от анкетираните дават положителен отговор. 4.6%. заявяват, че очакванията им не са оправдани, а на отговор „отчасти“ се спират 15.7% анкетираните.

Първият национален фолклорен конкурс „Обредна трапеза“, „Алея на вкусовете“ и „Демонстрация за приготвяне на пестил“ са най-предпочитаните съпътстващи събития.

При анализа на възрастовите групи се вижда че най-многобройни са хората в активна възраст от 36 до 50 години, представляващи 40% от всички анкетирани. Като правило това са семейства, които идват в музея със своите деца, приятели или роднини. На второ място е групата посетители от 19 до 35 години – 29.2% от анкетираните и на трето от 0 до 18 години – 12.6% . С равно представяне са възрастовите групи от 51 до 60 години и над 60 години – по 9% от анкетираните. 35% от анкетираните са мъже, 65% са жени.

Социалните мрежи Фейсбук и Инстаграм са източниците, чрез които най-много посетители научават за „Празник на пестила“ и съпътстващите го събития. Информацията, разпространявана между близки и познати има сериозен принос за популяризиране на проявата. Музейният сайт, националните и регионални медии също имат значение за предварителната разгласа. Не е за пренебрегване и процентът на хората, които посещават „Етър“ на 5, 6 или 7 септември без да знаят предварително, че в музея се провежда нещо специално.

В организацията на най-голямото за 2020 година събитие е включен целият екип на музея. За успешното му провеждане принос има и обявяването през 2018 година на „Етър“ за носител на „Духът на България“. Това стана с пряко гласуване на публиката в класация на Министерство на туризма.

През всеки от дните на този празник, посетителите имат възможност да станат част от множество преживявания. На 5 септември акцент е Първият национален фолклорен фестивал „Обредна трапеза“, в който участват единадесет самодейни състава от цялата страна и на който първа награда спечели Народно читалище „Васил Левски – 1900“, село Войнягово. Кметът на Габрово Таня Христова, областният управител Невена Петкова и народният представител Кристина Сидорова са официалните гости на фестивала.

На 6 и 7 септември туристите са привлечени от Алея на вкусовете, където се предлагат храни и напитки, произведени от чисти, характерни за региона продукти. През всеки от дните на събитието е представен целия процес за производство на пестил по стара технология.

Интерес предизвиква и изложбата на открито, в която са показани предмети от фонда на музей „Етър“, предназначени за производство на пестил. Музейният детски център и Център Българка също привличат посетители със специфични акценти.

Към „Празник на пестила“ интерес е проявен от местни и национални медии. Нова телевизия направи две включвания на живо за сутрешния си блок на 6 септември. От територията на музея е представена и прогнозата на времето с водещ Николай Василковски.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица