Свържи се с нас

Култура

Музей „Етър“ очаква своя 14-милионен посетител

Published

on

На 18 август, между 11:00 и 13:00 часа, в музей „Етър” се очаква да влезе 14-милионният посетител. От създаването си през 1964, това уникално място привлича стотици хиляди туристи. Музей „Етър” е отворен в началото на септември и до края на същата година през него преминават 12 000 души. Преброяването става на базата на точна статистика. От 1966 посетителите започват да надхвърлят 100 000.

13-милионният е посрещнат през 2015 г. От тогава до затварянето на музеите, заради пандемията от COVID-19, годишно над 200 000 души посещават „Етър”. Той е на едно от първите места в страната по брой посетители след отварянето на музеите през месец май тази година и остава една от най-предпочитаните дестинации за културен туризъм в България.

Според директора проф. д-р Светла Димитрова екипът е предприел най-правилните действия, за да провокира посетителите да се завърнат. „Ние имаме един нулев месец – април, когато музеите бяха затворени. Следващите – май и юни, също са слаби откъм туристи. Обикновено това е период на ученически екскурзии, които тази година, заради мерките за безопасност, не се реализираха. Това се отрази на всички музеи. Ние все пак имаме посетители, но по-скоро става въпрос за семейства с деца, отколкото за ученически групи.

Като цяло има намаление на посетителите, но ние организираме много инициативи, за да сме атрактивни. Отчитайки нагласите, че хората пътуват предимно през почивните дни, започнахме да организираме демонстрации и игри, създадохме среда за по-добро опознаване на културното наследство. Даваме възможност на посетителите активно да се включат в различни дейности – работа с гайтан, изработване на предмети от глина, наблюдение как работят участниците в наши проекти и програми – КЕВИС и „В света на Старопланинската архитектура”. Въпреки това, спадането на броя на посетителите е факт”, коментира проф. д-р Светла Димитрова.

През май 2020 в музея са влезли 6 200 души, а през същия месец на 2019 са 31 620. През юни се забелязва леко нарастване, въпреки че наваксване няма. 10 542 са отчетените посетители, като за юни 2019 са 25 690. Юли се оказва по-благоприятен. За този летен месец през музей „Етър” са преминали 16 800. 25 700 са били те през юли 2019.

Независимо от тази тенденция, екипът на музея не е преустановил важните и привлекателни за публиката прояви. Освен посочените от директора събития през изминалите месеци, продължава подготовката на „Празник на пестила”, който ще се състои на 5, 6 и 7 септември.

Тогава туристите ще могат да се запознаят как се прави пестил, известен като Габровски шоколад. Уникален продукт с международно признание, който в миналото карал дори швейцарските сладкари да си облизват пръстите.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Култура

Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий

Published

on

С тържествен молебен, литийно шествие и празничен парад на образователните и културни институции, Габрово ще отбележи 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.

Празничната програма започва в 09:30 ч. с тържествен молебен в храм „Успение на Пресвета Богородица“. Веднага след него, от 09:45 ч., ще тръгне литийно шествие до паметника на Васил Априлов, където ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност. В 10:00 ч. по централните улици на града ще премине тържественото шествие на детските градини, училищата, Технически университет – Габрово, културни и просветни институции, както и граждани, които ще се включат в празника.

С цел обезпечаване на сигурността по време на честванията се въвежда временна организация на движението в централната градска част. За периода от 09:00 до 13:00 ч. движението на моторни превозни средства ще бъде преустановено по следните улици: ул. „Брянска“ – от кръговото кръстовище при Консултативна поликлиника до мост „Игото“ ул. „Скобелевска“ бул. „Априлов“ – от пресечката с ул. „Възраждане“ до Централна поща ул. „Юрий Венелин“ ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ ул. „Райчо Каролев“ ул. „Лазар Донков“ ул. „Иван Гюзелев“ бул. „Априлов“ – в посока от Шиваров мост до кръговото при бензиностанция OMV.

Промени ще има и в движението на градския транспорт. Автобусите на Общински пътнически транспорт, които се движат по направление север–юг, ще обръщат при Автогара Габрово, а тези по направление юг–север – при Шиваров мост.

Община Габрово призовава всички участници в движението да проявят разбиране, да спазват въведените ограничения и да следват указанията на контролните органи, за да бъде празникът безопасен и спокоен за всички.

Зареди още

Култура

При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново

Published

on

При висок интерес премина тазгодишното издание на „Нощ на музеите“ в Дряново на 16 май, организирано за втори пореден път от Исторически музей – Дряново (ИМ-Дряново). Атрактивната програма включваше изложби, театрална адаптация, рецитал, демонстрация и представяне на книга, като събра жители и гости на града в истински празник на културата.

Събитията стартираха в Икономовата къща, където Националният литературен музей (НЛМ) гостува с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Румяна Пенчева, завеждащ отдел „Фондове и литературно наследство“ в НЛМ, представи живота и творчеството му. Дряновката Райна Чуховска сподели лични спомени от познанството си с автора и с емоционален жест дари ценни книги от Василев на музея, които ще обогатят фонда му.

Театрална адаптация по „Криворазбраната цивилизация“ оживя на сцената благодарение на учениците от 4А клас на СУ „Максим Райкович“. Под ръководството на Светла Станева – автор на сценария и режисурата, с много хумор и талант, децата вдъхнаха живот на класическата пиеса, обогатена с много дряновски колорит. Малките актьори подариха на публиката пиеса, изпълнена с енергия, искреност и въображение.

В Лафчиевата къща посетителите имаха възможност да разгледат уникалната изложба „Сътворено от Земята“, представяща 270 минерални образеца от близо 80 находища. Колекцията, дарена от дряновеца Венцислав Панев, бе допълнена с демонстрации на явлението флуоресценция. Публиката бе трогната и от рецитала на групата за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица, изпълнен в неповторимата атмосфера на Лафчиевата къща, който се превърна в истинско пътешествие из българския фолклор и душевност.

Финалът на културната вечер бе в зала „Колю Фичето“ на ИМ – Дряново, където проф. дин Вера Бонева представи своята книга „Въобщественик: Книга за Чудомир“. Диалогът ѝ с публиката бе и среща с една по-малко известна страна на Чудомир – тази на художник. Чрез изложбата с рисувани акварели „Нашенци“ от Димитър Чорбаджийски – Чудомир, публиката се пренесе в света на неговото художествено творчество.

След думите и цветовете прозвуча музика – нежна и искрена, в изпълнение на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица