

Култура
Реставратор от Сърбия направи презентация на български език от уважение към страната ни
Светлана Чалдович е директор на музея на открито „Старо село” – Сирогойно в Сърбия. Тя, заедно с колегите си Весна Сужица и Александър Тодорович, взе участие в Международната конференция „Материалното и нематериално наследство в строителството”. Форумът се проведе през октомври в музей „Етър”.
„Самата същност на тази среща е да обсъди материалното и нематериално наследство и по-специално ролята на двата музея – „Етър” и „Старо село”, в неговото опазване. Ние сме призвани да съхраняваме паметта за живота преди нас, да запазим занаятите, да ги оживим. Нашият музей специално представя народното строителство. На конференцията разказваме и за създателите му, които са много изтъкнати учени.”
Светлана Чалдович пояснява, че принос в този процес имат архитектите Александър Дероко и Ранко Финдрих. Самата директорка на „Старо село” – Сирогойно определя музея като своя житейска кауза.

„Аз съм израснала в този музей. Не мога да кажа как съм се почувствала, прекрачвайки за първи път пределите му. Но историята на този музей се превърна в история на най-великото дело на живота ми. Трудя се да бъде популярен, да има не само минало, но и сериозно бъдеще. В Сърбия селата изчезват. Аз съм родена там и този музей дава възможност такива населени места да бъдат съхранени не само в спомените ни.”
Александър Тодорович е ангажиран с консервацията и реставрацията в музей „Старо село” – Сирогойно. Това е много важна дейност, благодарение на която се запазват предметите на миналото.
От уважение към България той научава на български език цялата си презентация за конференцията, упражнява се да произнася правилно думите и получава благодарностите на българските участници във форума.
„Конференцията е в България, затова направих представянето на български език”, така естествено Александър Тодорович, който говори английски, обяснява решението си. Започва да учи български преди половин година.

От разказа на Тодорович става ясно, че архитект Александър Дероко е преподавател на Ранко Финдрих, който строи музея „Старо село” – Сирогойно. Дероко е първи сериозен изследовател на сръбското народно строителство. Интересува се и от материалното културно наследство на Балканите. Той е човекът, организирал конференции на международно ниво по темата.
Преди 25 години Алексъндар Тодорович завършва образованието си, а от 5 години работи в музея. Привлечен е лично от Светлана Чалдович. 50 дървени обекта и повече от 2 000 експоната са поверени на него. Директорката споменава положителните си впечатления от начините, по които се запазва културното наследство у нас.
Убедена е в необходимостта отношенията между двата музея на открито „Етър” и „Старо село” – Сирогойно да се развиват, а обмяната на опит да продължи и занапред.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката