Свържи се с нас

Култура

Боб, катък и сладкиш за кулинарния конкурс, обявен от музей „Етър“

Published

on

През август лятото вече e към своя край. Но това е времето през което има голямо изобилие от плодове и зеленчуци, има богат избор на различни храни.

За голямата част от българското население август сега е време за почивка, но в миналото той е свързан с усилна земеделска работа, когато се прибира голяма част от реколтата, за да се осигури благополучие през следващите периоди на годината. Като правило храната през този месец е била предимно безмесна.

С това са съобразени и храните, допуснати до участие в конкурса „Гозби по стари традиционни рецепти“, обявен от ЕМО „Етър“ по повод 55-та годишнина от неговото откриване.

Ето и предложенията, отбрани от журито, сред изпратените на електронна поща: d.hristov@etar.bg. до 15 август тази година.

Боб в гърне

Бърз сладкиш на баба със сладко от рози

Катък от овче мляко

Автор: Дамян Христов.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

ФА „Развитие” с участие в празничен концерт на 53-ти Световен конгрес на CIOFF

Published

on

Фолклорен ансамбъл „Развитие” участва в празничен концерт на представителните ансамбли, организиран от Националната секция за България на CIOFF (Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства).

България бе домакин на 53-тия Световен конгрес на Световната фолклорна организация CIOFF® от 25 октомври до 3 ноември. Престижният форум уважиха 150 делегати от 62 страни. Концертът навръх 1 ноември беше посветен на Деня на народните будители и в него участие взеха избрани състави.

53-ят Световен конгрес на CIOFF® се проведе в рамките на тригодишната програма на CIOFF® България, за организиране на Първата световна детска ФОЛКЛОРИАДА на CIOFF®, в която ще участват 35 ансамбъла от 35 страни и 35 български детски ансамбли.

Форумът ще се проведе в София и фестивални градове в страната в рамките на 10 дни през лятото на 2026 г. Домакин на следващият Световен конгрес на организацията ще бъде Чили.

Вицепрезидентът на CIOFF® и Национален делегат на Чили – г-н Марсело Фиеро прие официалният флаг на организацията от домакините в лицето на г-н Емил Павлов – Президент на CIOFF® България и г-жа Стилияна Йоргова – генерал секретар на секцията.

Зареди още

Култура

Габровски пианисти блестят в авторски концерт на проф. Борислава Танева

Published

on

Вълшебна вечер, изпълнена с музика и вдъхновение, оживя в зала „Филип Кутев“ на Съюза на българските композитори, където младите пианисти от Музикален клуб „Весела“ имаха честта да участват в авторския концерт на проф. Борислава Танева.

Концертът, озаглавен „В приказния свят на Борислава Танева“, събра на едно място почитатели на класическата музика, педагогически наставници и близки на младите таланти, за да станат част от премиерата на новото детско клавирно творчество на проф. Танева.

Сред изпълнителите бяха осем изтъкнати възпитаници на клавирния педагог Весела Пенева – лауреати на престижни национални и международни конкурси. Невин Халил (2 клас), Кристина Стефанова (3 клас), Лорен Николова (5 клас), Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас), Ай Хасегава (9 клас), Полина Флориду (10 клас) и Адриана Кънева (11 клас) бяха специално избрани и поканени от самата проф. Танева да се включат в нейния концерт.

Те се представиха с 20 солови изпълнения и 3 пиеси на четири ръце, показвайки своята музикална зрялост и артистичност. Пълната зала на събитието бе изпълнена с атмосфера на топлота и вдъхновение, докато младите пианисти, някои от тях все още любители, поднесоха своите изпълнения с ентусиазъм и професионализъм.

Проф. Танева, която освен пианист и педагог е и композитор с дългогодишен опит, сподели между изпълненията истории от своето детство и творческите цели, които си е поставяла през годините, пишейки за пиано.

„Това е истински празник на красотата, оптимизма и таланта,“ сподели проф. Танева, която многократно изрази благодарността си към преподавателите и младите изпълнители, направили вечерта специална.

Концертът завърши с искрени аплодисменти от публиката, сред която бяха музиканти, студенти на проф. Танева, както и семейства и приятели на участниците, обединени от радостта и гордостта към младите таланти.

Концертът „В приказния свят на Борислава Танева“ остави незабравим спомен у участниците и присъстващите, доказвайки, че магията на музиката вдъхновява и сближава.

Зареди още

Култура

Мария Лалева представя новата си книга „Пътища от огън“ в Габрово

Published

on

Любимата на българската читателска публика авторка Мария Лалева ще представи най-новия си роман „Пътища от огън“ пред своите почитатели в Габрово. Събитието, организирано с подкрепата на екипа на Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, ще се състои на 12 ноември в Художествена галерия „Христо Цокев“ от 17.30 часа и е част от националното турне на писателката.

„Пътища от огън“ е книга, която се докосва до сърцевината на теми като войната, любовта и учителите – не само като хора, но и като опит и познание. Мария Лалева описва войната като „огън, който човекът пали сам, за да изгори своето минало“, като вътрешен и външен сблъсък, който, макар и болезнен, води към духовно пречистване.

Според нея огнените пътеки, по които ни води съдбата, са начин да опазим красивото и сияйното в човешката душа. Романът обхваща различни измерения на любовта – семейството, приятелството, романтиката, както и любовта към родината и към собствените корени.

Лалева разглежда любовта като основен път за личностно и духовно израстване, а учителите – като постоянен елемент от този път. Тя посочва, че учителите присъстват във всеки аспект от живота – буквално и метафорично, като житейски и духовни наставници.

Литературният критик Георги Тошев споделя, че „Пътища от огън“ е своеобразно предизвикателство за читателите, които вече познават творчеството на Лалева от нейните предишни успешни романи – „Живот в скалите“ и „Пасиансът на архангелите“.

По негови думи, писателката приканва читателите да изследват границите на своята чувствителност и толерантност. С актуални и болезнени теми за днешния свят – като човешкото отхвърляне и бежанците – новият роман на Лалева ни подтиква да преосмислим отношенията си с другите и да открием смисъл дори в срещата с непознати, когато се изправяме пред общи изпитания.

Тошев отбелязва още, че „във време на разделение и омраза романът е опит да ни събере и успокои, че можем да живеем заедно с другите“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица