Свържи се с нас

Култура

Виртуалната реалност в Дечковата къща

Published

on

снимка: РИМ – Габрово

Недвижимата културна ценност в Дечковата къща ще бъде популяризирана чрез създаване на виртуална реалност. Новината бе съобщена пред местните медии на организирана пресконференция, на която беше оповестена повече информация за спечеления от Регионален исторически музей – Габрово проект „Неформално образование в ревитализирана музейна среда“, финансиран от Министерство на културата.

Целта на проекта е, използвайки възможностите на дигиталните технологии, по съвременен и атрактивен начин, да се представи постоянната експозиция „Градски бит от края на XIX до 40-те години на XX век“.

снимка: РИМ – Габрово

За изпълнението му се предвиждат три основни дейности. Първата от тях е 360-градусово заснемане на експозициите във всяко едно от помещенията на Дечковата къща. Експозицията ще бъде оживена в музейната среда, с участието на актьори от Драматичния театър „Рачо Стоянов“ – Габрово.

Съдържанието на 360-градусовото заснемане, ще бъде прехвърлено в очила за виртуална реалност. По този начин вниманието на посетителите ще се насочи към предмети, които при една обикновена разходка, без видеото, биха пропуснали.

Втората дейност по проекта е заснемане на филм с кинокамера, което ще позволи да се акцентира на отделни епизоди, културни ценности и детайли в самата експозиция. Също така филмът ще бъде представян на различни туристически и културни форуми, достигайки до хора, за които Дечковата къща все още е недостъпна архитектурна среда, информира Радослава Балевска – ръководител на проекта.

снимка: РИМ – Габрово

В него ще участват актьори от Драматичния театър „Рачо Стоянов“, който е основен партньор в инициативата. В ролите ще влязат: Димо Димов, Надежда Петкова, Магдалена Славчева, Велислава Маринкова и Петко Койчев, с режисьор Васил Дуев, съобщи директорът на театъра Петко Койчев.

И последната част от проекта ще бъде създадено образователно помагало в партньорство със СУ „Райчо Каролев“. То има основна цел да затвърди познанията на децата, които ще посетят културния паметник.

Ученици, обучаващи се в 5-ти, 6-ти и 7-ми клас, са имали възможността да дадат своя принос в написването на помагалото, като измислят и предложат една задача, която да бъде включена в него.

снимка: РИМ – Габрово

Общата стойност на проекта е 13 180 лв., като финансирането от Министерството на културата е 9 834 лв., а от РИМ – Габрово е 3 346 лв. Той се осъществява в партньорство с Драматичен театър „Рачо Стоянов“ и СУ „Райчо Каролев“. Основните дейности се очакват да приключат в края на септември.

„Очаква се музейната среда да се превърне в театрална сцена, концертна зала, кино площадка, както и учебна зала, за тези, които го посещават с образователна цел“, обяви главният уредник на Регионалния исторически музей – Габрово Радослава Балевска.

Автор: Цветелина Христова, 
III курс, спец. „Връзки с обществеността“, 
ВТУ „Св.Св. Кирил и Методий“


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица