

Култура
Майстор Минчев предизвика огромен интерес на изложение в Китай

снимка: Музей „Етър“
Дърворезбата на майстор Цветомир Минчев предизвика огромен интерес на международно изложение в Китай.
Шестте творби на дърворезбаря Цветомир Минчев, представени на голямото Международно изложение в китайския град Суджоу, предизвикаха огромен интерес от страна на посетителите.

снимка: Музей „Етър“
Директорът на „Етър”-а проф. д-р Светла Димитрова препоръчва при следващо издание не само да бъдат показани творбите на майстора от музея, но и той да демонстрира тяхната изработка.
Проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на Туристическия информационен център Велимира Христова представиха Габрово на осмото издание на Международното изложение за занаяти в китайския град Суджоу.

снимка: Музей „Етър“
Това място с население над 8 милиона души, разположено близо до важния икономически център Шанхай, има стратегическо значение и е член, както и Габрово, на Мрежата от творчески градове на ЮНЕСКО.
В Суджоу проф. Димитрова и Велимира Христова участваха в експо за творчество, дизайн и култура.

снимка: Музей „Етър“
„Шанхай е външната врата на Китай, а Суджоу е портата към традициите, които са запазени там. Градът е на повече от 2500 години и в него могат да се видят занаяти, дейности – изобщо бит, на много векове. Суджоу е център на производството на коприна, чай и бродерия. Осмото Международно изложение на занаяти е с много силно местно участие. Представени са и част от творческите градове в мрежата на ЮНЕСКО, а България се включва за първи път. Това става само чрез Габрово. От поканата, която изпратиха, стана ясно, че китайските домакини са запознати много добре с града ни и желаят да покажем нашата дърворезба”, разказа проф. Димитрова.
Шест творби на етърския майстор по дърворезба Цветомир Минчев са представени на изложението в Суджоу. Проф. Димитрова подчерта важната роля на майстора и създаденото от него, чрез което е показано и как музей „Етър” е място за опазване на традициите.

снимка: Музей „Етър“
„Имахме възможността да обясним на посетителите на това изложение защо Габрово е град от Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО. За следващи участия ще препоръчаме да се включи майстор, който да направи демонстрации. Хората не се нуждаят от много думи, когато могат да видят как се случват нещата. Китай е известен с дърворезбата си – предимно миниатюрна, и нашата, която е много различна от тяхната, им направи впечатление. Самите форми на представената от нас дърворезба на майстор Цветомир Минчев, по едри от тези, с които са свикнали, караха китайските посетители да наблюдават с внимание, да се вглеждат в предметите му.”
Проф. д-р Светла Димитрова отчита и друга разлика между ситуацията в Китай и България. У нас сътрудничеството между дизайнери и майстори занаятчии не е така застъпено. По думите й в Китай прави впечатление, че предметът и фигурите, които ще бъдат създадени първо имат дизайнерски проект, към който майсторите се придържат.

снимка: Музей „Етър“
„В Западна Европа са застъпени предимно дизайнерските решения, у нас – дейността на майсторите. Всъщност китайците ни показаха колко полезно е сътрудничеството и синхрона между двете”, отчита проф. д-р Светла Димитрова.
Очаквайте още интересни факти за успешното представяне на Габрово, като част от Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО, в голямото Международно изложение в град Суджоу.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката