Свържи се с нас

Любопитно

Баба Зула ще разтърси Габрово

Published

on

Baba Zula е турска музикална група, основана през 1996г. в Истанбул от Левент Акман ,Мурат Ертел и Чошар Камчъ. Имат уникален стил, основан на турския фолклор примесен с модерни ориенталски елементи.  Концерти  им са смесица от типични турски ритми, визулни ефекти и висок професионализъм. Шоуто, което изнасят взривява публиката по целия свят.  Mиксовете между ориенталски инструменти, като тарамбука , електрически саз  и модерни звуци , формират наречения от тях тип музика – Oriental Dub .

В превод „Baba Zula“ означава „голяма тайна“ или „яко скривалище„, т.е някъде където да скриеш личните си неща.

Групата, която още от началото привлече голям интерес към себе си, най-вече  със саундтрака  към  култовия „Музиката на Инстанбул“ на режисьора Фатих Хаким, започва проекти заедно с известни изпълнители ,като Селим Сеслер (майстор на кларинета), канадската звезда Бренна МакКримън (известна със своите песни в балкански стил), невероятния виртуоз Hüsnü Şenlendirici и др.

Публиката им е разнообразна, на състоялата се днес пресконференция  в Габрово един от групата се пошегува, че на техен концерт е присъствала дори котка – естесвено, защотото е бил на открито. Групата има над 80 концерта пред публика от Западна Европа и 7 издадени албума.

Изпълнителите от групата коментираха, че са по-известни в световен план, отколкото в своята родина и за съжаление държавата им не оказва такава подкрепа на музикантите за разлика от нашумелите в момента турски сериали.  Характерно за техните шоу-програми е танцово участие на гост танцьор от страната, в която са.

Концертът в Габрово е тази вечер от 20 часа в спортна зала Орловец.

Култура

Исторически музей – Дряново гостува с изложба в Полски Тръмбеш

Published

on

В началото на 2026 година Исторически музей – Дряново поставя начало на поредица от гостуващи събития, чрез които ще представя пред широка публика богатството от творби, съхранени във фонда на своя художествен отдел. Първото от тези събития е изложбата „Тогава и сега“, която ще бъде открита на 20 януари 2026 г. в музея в Полски Тръмбеш. Експозицията събира произведения на автори от различни поколения, стилове и епохи.

Историческият музей в Дряново от началото на своето създаване във втората половина на XX в. е събирал творби на тогавашни художници, предимно тематично и сюжетно обвързани с характера на музея, с името на Колю Фичето и неговото наследство. Създадената Художествена галерия е стартирала своята дейност през 1990 г. с творби от фонд „1300 години България“ с произведения на художници от втората половина на XX в. и дарение с творби на Иван Койчев. Когато години по-късно, двата института се сливат и когато преди няколко години се обособи художествен отдел в музейната структура, масивите на двата фонда образуваха една интересна и тематично богата колекция.

Ценно допълнение към нея са произведенията, създадени по време на традиционния национален пленер по живопис „Памет и настояще“, който ежегодно обогатява фонда с нови, съвременни пластични търсения и артистични интерпретации.

„Тогава и сега“ поставя акцент върху диалога между миналото и настоящето в изкуството – срещата на авторите от XX век и съвременните творци, които споделят различни гледни точки, но и общо вдъхновение.

Изложбата показва как произведенията, независимо от времето на своето създаване, остават мост между поколенията и носят усещане за непреходна красота и духовност.

Зареди още

Култура

Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Published

on

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.

Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.

При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.

Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.

Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.

Зареди още

Любопитно

Честита Нова 2026 година, скъпи читатели!

Published

on

От сърце ви благодарим, че и през изминалата година бяхте с нас — споделяхте, четяхте, коментирахте и ни давахте сила да продължим да разказваме историите на нашия град, нашите хора и нашето време.

Нека 2026 година ви донесе здраве, защото то е началото на всичко. Нека има късмет, за да намирате път.

Нека в сърцата ви винаги гори топлина, която да стопля вас и близките ви. Нека ви водят доброта и красота — в думите, в делата, в света около вас.

И нека всеки ден ви носи добри новини, които да вдъхновяват и да ни напомнят, че хубавото е тук — стига да го видим.

Нека 2026 година бъде светла, мирна и пълна с човечност!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица