Свържи се с нас

Култура

От днес започва маратон на четенето

Published

on

От днес до 23 април Регионална библиотек а“Априлов  – Палаузов“  Габрово ще организира Маратон на четенето. За начало на мероприятието е избрана  дата 2 април, когато се отбелязва Световният ден на детската книга, а за край 23 април – световен ден на четенето и авторското право.

Откриване на Маратона на четенето е днес  /4 април/ с “Дървото на знанието” – моята любима книга. в детски отдел.

Представяне на книгата „Приказка за „Глоб@лни библиотеки» или как мишката и книжката станаха приятели»  е на 6 април в Детския отдел.

7 – 8 април – четене на приказки в габровските детски градини.

12 – 13 април – «Най-дългото изречение от заглавия на заети книги» – Заемна за възрастни.

14 – 15 април – четене на произведения на Ран Босилек във връзка със  125-годишнината от рождението му. Детски отдел. Деца от Първо ОУ «Ран Босилек» – Габрово представят спектакъла «Патиланци».

18 април – Открит урок за книгата в Детски отдел – ЦДГ «Мечо Пух» 10 ч.

19 април – «Една шарена история, започнала на страница 33» – четене от страница 33 на различни издания.

20 април – четене на текстове, открити в глобалната мрежа на Великденска тематика. Информационен център и Детски отдел.

Дни на детската книга 18 – 21 април – в Детски отдел

  • Безплатно записване на нови читатели в Детски отдел (до 14 години)
  • Седмица без санкции за невърнати в срок библиотечни материали
  • “Сръчни ръце“- работилница за книги
  • Запознаване на най-малките читатели с библиотеката – “Да опознаем библиотеката чрез играта „Намери ми книгата.. от …“

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Култура

ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович

Published

on

Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.

Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.

Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.

Зареди още

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица