Свържи се с нас

Култура

Известни са победителите в конкурсите на детски отдел на Регионалната библиотека

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Известни са  победителите в  двата конкурса организирани от детския отдел на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ . Единият бе за рисунка по  приказките на Братя Грим във връзка с 225 –  годишнината от рождението наВилхем Грим, а другият  за изработка на мартеница по случай Баба Марта. Надпреварата стартира  на 1-ви февруари и приключи на 1-ви март. В първия конкурс имаше 161 участника, а за втория 170 от  почти всички детски градини и  училища от Габрово, от учебни заведения в Севлиево, Трявна,  Дряново, ресурсните центрове.

В конкурса „Майстори на приказката“  организаторите раздадоха награди в две възрастови групи до 6  години и  от  7-15 години. В първата  категория победители са Красимира Трашкиева от ОДЗ „Дъга“, Микаела Петрова от ЦДГ „Явор“  и Елица Георгиева от НЧ „Дряновска пробуда – 2008“.

При по – големите победител  е Йоана Йорданова от СОУ „Райчо Каролев“ , има две втори места Тоедор  Бардаров и Радина Кръстева от ОУ „Св.св. Кирил и Методий“,  на трето място са Моньо Михайлов от ОУ „Васил Априлов“ с. Гостилица и Любомира Ангелов СОУ „Отец Пайсий“.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Награди има и в конкурса за изработка на мартеница. И тук има две възрастови групи до 6- години и от 7-15 години, има награди  за изработка на картичка и групови награди.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

До 6 – годишните  първо място разделиха Николай  Ганчев от  ЦДГ“Явор“ и Галя Антонова от ОДЗ „Дъга“.  Вторите места са за  Яна Минчева от НЧ „Дряновска пробуда – 2008“ и  Елица Пенева от СОУ „Райчо Каролев“. Третото място също беше поделено между двама участника Виктория Чолакова и Рая Веселинова от ОУ „Христо Ботев“.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

В категория картички победителите са: Димитър Йонов от ОДЗ „Дъга“, Десислава Пенгезова  и Катрин Колева от СОУ „Райчо Каролев“.

Груповата награда бе за НЧ „Пробуда – 1907“ с. Ряховците и за Ресурсен център  Габрово.

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Култура

ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович

Published

on

Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.

Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.

Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.

Зареди още

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица