Култура
„Алея на книгата“ идва в Габрово

Габрово ще се потопи в свят на книги, идеи и вдъхновение – от 12 до 15 юни централната пешеходна улица ще се превърне в сцена на най-мащабното пътуващо книжно изложение в България – „Алея на книгата“.
Пет шатри ще съберат на едно място 16 издателства, които ще представят нови заглавия, обичани автори и книжни изненади за всяка възраст. Събитието е част от културната програма на града и обещава да обогати духовния живот на габровци и гостите на града.
Официалното откриване е на 12 юни, четвъртък, в 17.00 часа с музикален поздрав от Оркестър „Габрово“. Половин час по-късно ще се състои кратка церемония, а от 18.00 ч. започва срещата с Георги Бърдаров – писателят, когото Захари Карабашлиев нарича „ангажиран, ангажиращ, болезнено-емоционален и дълбоко човечен“.
Сред най-очакваните моменти от изложението са „Срещите с автограф“, които ще се провеждат в Интерактивния музей на индустрията, в жълтата шатра. Там читателите ще имат възможност да се срещнат лично с автори, да чуят техните истории и да получат книги с посвещение.
Работно време на изложението е: четвъртък – събота: 10.00 – 19.00 ч., неделя: 10.00 – 14.00 ч.
Доц. д-р Георги Бърдаров е роден на 06. 04. 1973 г. в с. Кулата. Завършил висше образование климатология и хидрология в СУ „Св. Климент Охридски“. Доц. д-р в Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Специалист по етно-религиозни конфликти. Зам.декан на Геолого-географския факултет в СУ и ръководител на катедра „Социално-икономическа география“. Автор на научната монография „Имиграция, конфликти и трансформация на идентичности в ЕС“, изд. „Едикта“ и на книгата „27 велики футболни истории“, изд. „Сиела“. Създател и ко-водещ на най-успешния в България курс по презентационно и словесно майсторство, създател и ко-водещ на формата „Университет на успеха“. Автор на най-четения български разказ в интернет „За петата ракия или колко е хубав живота“. Победител в първото интелектуално риалити в България за писатели „Ръкописът“. Автор на романа „Аз още броя дните“, изд. „Сиела“, излязъл през 2016 г. Романът спечели наградата за литературен дебют на литературен клуб „Перото“. Президент на Университетски клуб по петанк. Трикратен победител е в състезанието за оратори, презентатори и разказвачи „Майстор на думите“. Разказът му „За петата ракия или колко е хубав животът“ е най-четеният български разказ в интернет. На 23 декември 2015 година печели телевизионното реалити предаване „Ръкописът“ по Българска национална телевизия, което позволява да бъде издаден романът му „Аз още броя дните“.[5] На 9 ноември 2021 година в Брюксел Бърдаров получава Наградата за литература на Европейския съюз заедно с още 12 лауреати от други държави, определяни от национални журита. Той е отличен за романа си „Absolvo te“. В Габрово Георги Бърдаров ще представи книгата „Аз още броя дните“, романът, спечелил „Ръкописът“ на БНТ.


Култура
Излезе ново краеведско издание с личности, събития и факти от историята

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ представи Габровския регион в новия сборник „По следите на историята от Велико Търново, Габрово, Ловеч и Плевен: Личности, събития и любопитни факти“ – съвместен проект на краеведските отдели на регионалните библиотеки в четирите града.

Изданието е подготвено и отпечатано по повод 60-годишнината от създаването на краеведско обединение „Мизия“. Основната му цел е да представи на читателите по достъпен и увлекателен начин интересни личности, събития и любопитни факти от историята на Велико Търново, Габрово, Ловеч и Плевен. Сборникът включва 100 материала – по 25 текста от всяка библиотека, придружени от илюстрации и библиографски справки.
Сред подбраните от габровските краеведи материали читателите ще открият информация за акад. Иван Гюзелев: Първият математик, физик и философ в България; Българският Рокфелер: Пенчо Семов; Габровецът, заснел града от дирижабъл; Дан Колов – Балканският лъв; Емануил Манолов; Първата българка на сцената на Миланската скала Елена Доскова–Рикарди; Първата българска дипломирана лекарка д-р Тота Венкова; Първата електрическа крушка в България, светнала чрез водна енергия; Първият българин, номиниран за Нобелова награда за литература Пенчо Славейков; Първият българин, обиколил света по море капитан Иван Станчев; Първият български етнограф и нумизмат Васил Априлов; Първият български инженер – корабостроител инж. Иван Родев; Първият живописец в България Христо Цокев; Първомайсторът – уста Колю Фичето; С колело до Лондон – Димо Заимов; Теофана Крил – една от първите жени летци в България; Тодор Бурмов; Априловата чешма; Габровската стая в Рилския манастир; Два моста един до друг; Паметник в реката; Параход в гората; Първата българска банкнота; Първата метеорологична станция в България; Тревненската книгохранителница.
Сборникът беше официално представен на работна среща на КО „Мизия” през октомври в Дряново. Изданието очаква своите читатели в Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” – Габрово


Култура
Валентин Велчев запозна кметове комшии на габровски събор

Младият певец Валентин Велчев срещна на свой концерт кметове от две съседни общини – Габрово и Севлиево, които се оказало, че не се познават лично. Носителят на наградите „Албум на годината 2023“ и „Певец на годината 2021“ за дебют бе специален гост на събора в габровското село Стоевци.
Тържеството се състоя навръх Димитровден на площада пред храма на Свети Димитър, построен от Стойчо Стоев по време на кметуването на неговата съпруга Николина Стоева.

„Великолепен Димитровден на събора в габровското село Стоевци! Благодаря за поканата на кмета Петко Червенски и Искрена Щерева от читалище „Отец Паисий 1931“! Благодаря и на кмета на севлиевското село Хирево – Христинка Генкова, че пореден път уважи мой концерт и води хорото, както и за изненадата – разкошен домашен кекс и бурканчета със сладко от ягоди и смокини!“, написа в социалните мрежи Валентин Велчев.

Докато си говорел с двамата кметове след концерта, той разбрал, че те всъщност не се познават официално и ги представил един на друг.

„Миналата година Христинка Генова ме покани да пея на събора на нейното село Хирево и се получи страхотен празник. После тя дойде и на концерт-промоцията на новия ми албум „Свети Валентин“ в София, а сега и на събора на близкото село Стоевци.
Тя вече има любими песни от моя първи албум „Аз съм Валентин“ и щом чуе че започват, е на хорото, което ме прави много щастлив“, разказа лауреатът на „Пирин Фолк“.


Култура
Промяна в мястото на концерта на грузинския ансамбъл „Мхедрули“ в Габрово


Концертът на прочутия Държавен ансамбъл за песни и танци на Грузия „Мхедрули“, който ще се състои утре, 29 октомври, в Габрово, ще се проведе в нова локация. Вместо в зала „Орловец“, спектакълът ще се състои в Дома на културата „Емануил Манолов“. Началният час остава непроменен – 19.00 часа.
Името на ансамбъла означава „Воин на кон“, а зад него стои повече от две десетилетия история, преплетена с традиция, изящество и гордост. Над 20 години „Мхедрули“ покорява световните сцени – от Франция и Австрия до Китай, където 31 поредни концерта изправят публиката на крака.
След изключително топлото посрещане през 2024 г., грузинските артисти идват за втори път в България с още по-мащабно турне. В Габрово ще пристигне внушителна трупа от 70 души – певци, музиканти и танцьори, водени от Народния артист на Грузия и диригент Бичико Наврозашвили – легендарният изпълнител на обичаната песен „Йоро“, която ще звучи и на българска сцена.
Танци, родени от традицията „Мхедрули“ се отличава с това, че не следва модата и комерсиалните тенденции, а пази автентичните грузински танци – сурови, благородни и емоционални. Всички танцьори са възпитаници на собствената школа на ансамбъла, в която се обучават над 400 деца.
На сцената няма външни изпълнители – само хора, израснали заедно като семейство, сплотени от любовта към своята култура.
Особено впечатляващ момент в спектакъла е мъжкият хор от академични певци, всеки с индивидуална кариера, които се събират специално за турнето. Публиката ще има възможност да чуе грузинското многогласие, признато от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство.
В съчетание със звука на древните инструменти и виртуозните музиканти, концертът обещава истинска фолклорна симфония. Програмата, озаглавена „Духът на Грузия“, отвежда зрителя през историята, любовта и духовността на страната. Всеки танц и всяка песен носят усещане за преклонение пред жената, майката и свободата – най-голямата ценност за грузинския народ.
Дори след като прожекторите изгаснат, артистите от „Мхедрули“ продължават да пеят, свирят и танцуват – с неизчерпаема енергия и радост от живота, каквато само истинските творци могат да излъчват.


-
Кримипреди 6 дниМоторист загина при катастрофа в Царева ливада
-
Икономикапреди 6 дниНавтех Груп откри офис в Габрово
-
Любопитнопреди 3 дниГруминг салон Gabrielle Belle Grooming
-
Кримипреди 6 дниБелезници за габровец, спипан с близо 100 грама марихуана
-
Кримипреди 7 дни„Да си нагъл, агресивен и брутален не е нова ценност, а обществен разпад“
-
Новинипреди 6 дниРотари – мисия за свят без детски паралич
-
Новинипреди 7 дниКметът на Габрово поздрави Милка Пурел по повод 95-годишния ѝ юбилей
-
Икономикапреди 7 дни„Социално предприемачество в действие“










