

Култура
ДХС представя изложбата „Светове. Иван Христов – Грога“

Музеят на хумора и сатирата представя „Светове“ – мащабна ретроспективна изложба на обичания габровски живописец Иван Христов – Грога (1942 – 2024). Разположена на целия четвърти етаж, експозицията включва над 100 творби и проследява различни етапи в професионалното му развитие. Изложбата е част от честванията по повод 165 години от обявяването на Габрово за град.
Творчеството на Иван Христов – Грога е истинско откровение в света на изкуството. В стил фотореализъм и с поетична чувствителност, той насища картинните си светове с уникална дълбочина и значимост. Природата е негова любима тема. Художникът я изобразява не просто като фон, а като жив организъм.
Особено впечатляващи са зимните му пейзажи, изпълнени с хладни тонове и ефирност, предизвикващи дълбоки емоции и размисли за преходността и крехкостта на живота. Грога създава „портрети” на птици, с изтънчена чувствителност към тяхната красота.
Неговата живопис е не само средство за естетическо откровение, а и обществена позиция и предупреждение за разрушаващите природата човешки дейности. В изложбата участват картини от колекциите на семейство Христови, Музея на хумора и сатирата, ХГ „Христо Цокев” – Габрово, галерия „Аспект” – Пловдив, галерия „Джуркови” – Пловдив, галерия „Видима” – Севлиево, ХГ „Асен и Илия Пейкови” – Севлиево, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, НЧ „Отец Паисий 1928” в с. Думници, частни лица.
В експозицията е включена прожекция на 4 документални филма, които предоставят възможност публиката да се докосне до личността на художника.
Иван Христов – Грога е роден в габровското село Думници в семейство с богати традиции в каменоделството. Възпитаник на Априловската гимназия, през 1969 г. завършва Великотърновския университет, специалност „Плакат“. Над четвърт век Грога посвещава на преподавателската дейност в Средното художествено училище в Трявна, вдъхновявайки поколения млади творци. Въпреки специализацията си в плаката, той остава верен на „старата си любов“ – живописта, превръщайки я в свое основно изразно средство. Творческото наследство на Грога включва десетки самостоятелни изложби и успешни изяви в престижни форуми. Активен и високо оценен участник е в 14 издания на Габровското биенале на хумора и сатирата в изкуството, с отличия през 1999 – трета награда за живопис, през 2005 – специалната награда за живопис на Министерството на културата. През 2005 г., 2006 г. и 2013 г. художникът печели наградата „Христо Цокев” на Община Габрово. През 2014 г. е удостоен с „Почетен знак на Габрово“ за цялостен принос към културния живот на града.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“