Свържи се с нас

Култура

Приключи поредният успешен проект на РБ „Априлов – Палаузов” по програма „Култура”

Published

on

Екипът на РБ „Априлов-Палаузов“ в Габрово, в партньорство с РИМ – Габрово и ХГ „Христо Цокев“, осъществи успешно реализацията на поредния проект на библиотеката по Програма „Култура” на Община Габрово – „В началото бе Словото… – от глаголицата до съвременното изкуство“.

Преди него са осъществени още два проекта, свързани със словото, четенето, литературата и книгите – „От хартията до книгата…и след това“ и „Книжно лято – букви, думи и знаци“. Смисълът и съвременните проекции на уникалната първа българска азбука – глаголицата, са обект на този проект.

Целта на проекта „В началото бе Словото…” – от глаголицата до съвременното изкуство” е запознаване на деца и младежи с глаголицата и нейните въздействия в днешно време – първата старобългарска азбука, наричана от специалисти „най-съвършената графична система от древни времена до днес“.

Отделните етапи на проекта проследяват развитието й от създаването й и по- нататъшното й преобразяване – знаков момент в исторически процес, който продължава до днес с усъвършенстването на езика и писменото слово. Създадена е от Константин- Кирил Философ, а по-късно е преобразувана и усъвършенствана в кирилицата, с която и днес си служим.

Идеята на проекта „В началото бе Словото…“ е чрез творчески инициативи, игри, четения, споделена информация да бъде „написана” една съвременна приказка за глаголицата – първата азбука, на която са създадени и първите книги на старобългарски език, съдържащи в себе си идеята за величието на Бога – началото и краят на всичко.

Реализацията на проекта бе осъществена между юни и септември 2024 г. Конкретните занимания в творческите ателиета на открито в градинката с мечето край сградата на РБ „Априлов-Палаузов“ бяха: оцветяване на глаголически букви, рисуване на буквите върху коприна, забавни образователни игри, ателие за папиемаше и арт- колажи „Втори живот за вестници, списания и книги“, събитие за създаване на приказки и съчинения с литературно четене „Да напишем приказка“.

Освен това в Детския отдел бе представена театрална миниатюра за буквите на Държавен куклен театър – Габрово и в заключителната част на проекта беше организирана изложба изкуство в книга „Ars in Libro” с демонстрация на техниките. На 12 юни 2024 година бе проведено първото арт-ателие от проекта – ученици от II и III клас на ОУ „Иван Вазов“ с преподавател Марина Тюлюмбакова взеха активно участие в ателието, организирано на открито.

Децата се запознаха с глаголическата азбука и с нейните буквени съответствия според българската граматика днес. Първата им задача бе да напишат своите имена на глаголица. Следващото предизвикателство бе т.нар. „буквословица“, съставена от глаголически знаци – в нея малчуганите трябваше да открият три думи и да ги изпишат на кирилица.

На 10 и 11 юли 2024 г. отново в градинката с мечето бяха осъществени проектни ателиета под наслов „Вълшебни букви“. Ръководител на арт проявата бе художничката Ива Пенчева, която показа тънкостите при писане и рисуване върху коприна и стъкло на буквите от първата българска азбука – глаголицата. Децата изписаха с глаголица думите „Книга” и „Благодаря”.

Третото ателие „Глаголицата – говорещата азбука” се проведе на 31 юли 2024 г. – децата и учениците се забавляваха с образователните игри „Бягащата азбука“ и „Глаголическа гъсеница“. Четвъртото ателие с техниката папие-маше на 7 август 2024 г. взеха участие приятелите на библиотеката от Дневен център за пълнолетни лица с увреждания в Габрово.

Ателието бе ръководено от педагога и дългогодишен партньор в библиотечните проекти г-жа Бистра Чиприянова. Бяха изработени и колажи от стари списания и шапки от вестник. На 14 август в ателието „Да напишем приказка” взеха участие децата от лятната работилница при Народно читалище „Дряновска пробуда – 2008“ от град Дряново, с ръководител Румяна Карамфилова, дългогодишен партньор на Габровската регионална библиотека в множество инициативи и проекти, както и деца от Габрово.

На 11 септември 2024 година заместник – областният управител на Габровска област г-жа Даниела Маринова, деца и потребители на Дневния център за пълнолетни лица с увреждания се насладиха на театралната миниатюра „Грамотното мишле“, която актьори от Държавен куклен театър – Габрово представиха в Детски отдел на библиотеката.

Интерактивната постановка съдържаше музикални изпълнения на живо и игри, които насочваха публиката към темите за грамотността, знанието, книгите и ролята на библиотеките като място за просвета, социални контакти и учене през целия живот.

В заключителната част на проекта на 27 септември 2024 г. беше организирана изложба в ХГ „Христо Цокев” – представяне на т.нар. изкуство в книга „Ars in Libro” с демонстрация на техниката „Оримото”от библиотекаря Соня Първанова от НЧ „Христо Ботев 1898“ в град Рила. Тя показа художествена техника за превръщане на остарелите и отчислени от библиотечните фондове книги в произведения на изкуството. Техниката „оримото“, преминаваща в „керимото“, с която си служи се родее с японското изкуство „оригами“, но има много по-съвременен произход. Първанова е превърнала своето увлечение в изключително атрактивно занимание за деца и възрастни, което с успех може да бъде реализирано в библиотеки, учебни заведения, социални и културни центрове.

В художествените ателиета и дейности по проекта на Габровската регионална библиотека взеха участие над 180 деца, ученици, преподаватели, библиотекари, партньори и приятели на библиотеката.

Реализацията на проект „В началото бе Словото… – от глаголицата до съвременното изкуство“ може да бъде определена като успешна – темата ангажира вниманието на широката габровска общественост, деца и ученици от Габрово и региона имаха възможност за интересни и полезни занимания и придобиване на нови знания и умения през летните ваканционни месеци. Темите за книжовността, за значението на четенето и писмената култура, за ролята на съвременната библиотека отново намериха своето специално място в забързаното ни ежедневие.

Култура

Васил Найденов ще пее тази вечер на студено в зала „Орловец“

Музиката ще стопли публиката въпреки липсата на отопление.

Published

on

Тази вечер в Габрово спортна зала „Орловец“ ще бъде домакин на концерт на един от най-обичаните български изпълнители – Васил Найденов. Събитието, което обещава музикално пътешествие с незабравими хитове, идва със специален акцент и предупреждение към посетителите: „В залата е студено, но вярваме, че музиката на един от най-големите български изпълнители ще стопли сърцата ви!“

Организаторите от „Орловец“ призовават гостите на събитието да имат предвид, че спортната зала вече втори сезон не разполага с отопление. Тази особеност не е попречила на планирането на концерта, но определено поставя предизвикателство пред публиката, която ще трябва да се справи с по-ниските температури в залата.

Защо залата е без отопление? От миналия сезон спортна зала „Орловец“ не разполага с адекватен източник на отопление, което значително затруднява организирането на събития от всякакъв характер през студените месеци. Макар проблемът да е известен от известно време насам, към момента решение все още не е намерено, което създава неудобство както за организаторите, така и за публиката.

Това обаче не е попречило на домакините да осигурят сцената за Васил Найденов и неговите почитатели. За почитателите му, студеното време едва ли ще бъде пречка. Песните му, които са част от златната съкровищница на българската поп и рок музика, несъмнено ще внесат топлина в сърцата на всички присъстващи.

С емоционалното си изпълнение, Васил Найденов неведнъж е доказал, че може да обединява и вдъхновява хора от всички възрасти. В съпровод на двама от най-добрите български DJ-и, DJ Емо Йорданов и DJ Васко Громков, концертът обещава да се превърне в истински празник на музиката. Няма съмнение, че въпреки липсата на физическо отопление, Васил Найденов ще създаде топлина и уют със своите вечни хитове и незабравимо сценично присъствие. Събитието започва в 19.00 часа.

Зареди още

Култура

ФА „Развитие” с участие в празничен концерт на 53-ти Световен конгрес на CIOFF

Published

on

Фолклорен ансамбъл „Развитие” участва в празничен концерт на представителните ансамбли, организиран от Националната секция за България на CIOFF (Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства).

България бе домакин на 53-тия Световен конгрес на Световната фолклорна организация CIOFF® от 25 октомври до 3 ноември. Престижният форум уважиха 150 делегати от 62 страни. Концертът навръх 1 ноември беше посветен на Деня на народните будители и в него участие взеха избрани състави.

53-ят Световен конгрес на CIOFF® се проведе в рамките на тригодишната програма на CIOFF® България, за организиране на Първата световна детска ФОЛКЛОРИАДА на CIOFF®, в която ще участват 35 ансамбъла от 35 страни и 35 български детски ансамбли.

Форумът ще се проведе в София и фестивални градове в страната в рамките на 10 дни през лятото на 2026 г. Домакин на следващият Световен конгрес на организацията ще бъде Чили.

Вицепрезидентът на CIOFF® и Национален делегат на Чили – г-н Марсело Фиеро прие официалният флаг на организацията от домакините в лицето на г-н Емил Павлов – Президент на CIOFF® България и г-жа Стилияна Йоргова – генерал секретар на секцията.

Зареди още

Култура

Габровски пианисти блестят в авторски концерт на проф. Борислава Танева

Published

on

Вълшебна вечер, изпълнена с музика и вдъхновение, оживя в зала „Филип Кутев“ на Съюза на българските композитори, където младите пианисти от Музикален клуб „Весела“ имаха честта да участват в авторския концерт на проф. Борислава Танева.

Концертът, озаглавен „В приказния свят на Борислава Танева“, събра на едно място почитатели на класическата музика, педагогически наставници и близки на младите таланти, за да станат част от премиерата на новото детско клавирно творчество на проф. Танева.

Сред изпълнителите бяха осем изтъкнати възпитаници на клавирния педагог Весела Пенева – лауреати на престижни национални и международни конкурси. Невин Халил (2 клас), Кристина Стефанова (3 клас), Лорен Николова (5 клас), Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас), Ай Хасегава (9 клас), Полина Флориду (10 клас) и Адриана Кънева (11 клас) бяха специално избрани и поканени от самата проф. Танева да се включат в нейния концерт.

Те се представиха с 20 солови изпълнения и 3 пиеси на четири ръце, показвайки своята музикална зрялост и артистичност. Пълната зала на събитието бе изпълнена с атмосфера на топлота и вдъхновение, докато младите пианисти, някои от тях все още любители, поднесоха своите изпълнения с ентусиазъм и професионализъм.

Проф. Танева, която освен пианист и педагог е и композитор с дългогодишен опит, сподели между изпълненията истории от своето детство и творческите цели, които си е поставяла през годините, пишейки за пиано.

„Това е истински празник на красотата, оптимизма и таланта,“ сподели проф. Танева, която многократно изрази благодарността си към преподавателите и младите изпълнители, направили вечерта специална.

Концертът завърши с искрени аплодисменти от публиката, сред която бяха музиканти, студенти на проф. Танева, както и семейства и приятели на участниците, обединени от радостта и гордостта към младите таланти.

Концертът „В приказния свят на Борислава Танева“ остави незабравим спомен у участниците и присъстващите, доказвайки, че магията на музиката вдъхновява и сближава.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица