Свържи се с нас

Култура

Васил Априлов – благодетел на новобългарското образование

Published

on

В духовното пространство пред РБ „Априлов – Палаузов“ и паметника на Васил Априлов в гр. Габрово бе открита изложбата „Васил Априлов – благодетел на новобългарското образование“. Тя е реализирана по проект на Национален музей на образованието – Габрово с финансовата подкрепа на община Габрово по Програма Култура за 2024 г. Посветена е на 235-годишнината от рождението на големия български общественик, просветен деец и дарител.

Специални гости на събитието бяха заместник-кметът на Габрово Невена Минева, главният експерт в Областна администрация – Габрово Михаела Стоянова, главният експерт в отдел „Образование, младежки дейности и спорт“ на Община Габрово Павлина Макашелова, старшият експерт в отдел „Култура, туризъм, протокол и международно сътрудничество“ на Община Габрово Маргарита Дечева, началникът на РУО – Габрово Юлия Влаева, директорите на Регионалния исторически музей Росен Йосифов, на Държавния архив – Габрово Цветомира Койчева, на Националната Априловска гимназия Елвира Христова, ученици и граждани.

Изложбата е изработена в два варианта – външна и мобилна, като са показани движими културни ценности от музейния фонд – книги, вещи и документи, свързани с живота и делото на благодетеля на новобългарското образование. Историческият разказ е разгърнат на 24 цветни табла и представя личността и приноса на Априлов за развитието на българската книжовност, образование, история, нумизматика, етнография и фолклористика.

Проследени са основни моменти от живота на изтъкнатия възрожденец: детство; образование; търговската и обществената му дейност в Русия; промяната в мирогледа му и отдаването на народополезни дела – създаването на Габровското училище и превръщането му в основен фактор за разпространение на образование по българските земи като става център за подготовка на възрожденски учители и бележи пътя, по който един народ се превръща в нация, търсеща своята културна, духовна и политическа свобода.

Васил Априлов оставя в наследство забележително творчество и книгите от богатата си лична библиотека. „На полза роду“ той завещава цялото си състояние от 60 хиляди сребърни рубли, като по този начин продължава да напътства българското просветно и образователно дело.

Един от акцентите в изложбата е последната година от живота на Априлов, когато през 1847 г. той посещава Габрово и поставя начало на събирането на средства за изграждане на ново училище – Априловската гимназия. Таблата проследяват и събитията след смъртта на Благодетеля – тържественото посрещане костите на Априлов в родния му град Габрово, всенародната почит и признателност на поколенията. Във връзка с проекта Националният музей на образованието изработи информационна брошура, която бе предоставена на всички присъстващи на откриването на изложбата. Тя ще бъде разпространена в габровските училища и училища в страната, носещи името на В. Априлов.

Дигитален вариант на изложбата и брошурата ще бъде изпратен на българските училища зад граница. Изложбата бе открита от директора на НМО Любка Тинчева. Тя акцентира върху идеята на реализирания проект – да вдъхнови и предизвика чувство на гордост и патриотизъм, да мотивира младите хора с отговорност да пренасят непреходните традиции, да следват добрия пример и да не забравят завета на Априлов: „Имайте за свята длъжност да обичате отечеството си, както ще видите, чи обичат своето сичките европейци, и помагайте му сякакво и като свършите учението, върнете ся да му слугувате на потребите му и на нуждите му, както правят и другите народи“.

Изложбата ще бъде на разположение на габровци и гостите на града до края на месец ноември.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица