Свържи се с нас

Култура

„Зимен пейзаж” на Павел Францалийски е акцент на месеца в ХГ „Христо Цокев“

Published

on

Фондът на художествена галерия „Христо Цокев” разполага само с една, но много характерна творба на един от най-изтъкнатите акварелисти от първата половина на 20 век в България – Павел Францалийски. Тази картина („Зимен пейзаж”) е избрана за акцент на месец януари 2024 година.

Роден в град Самоков, Павел Францалийски се превръща в певеца на Рила планина и като цяло на природата на родния си край. Дори и в градските сюжети, които са се появявали в творчеството му, природните мотиви играят изключително важна роля. В началото на 20 век (през 1907 година), Францалийски завършва Държавното рисувално училище -специалност „Живопис“, в класа на Иван Мърквичка. След дипломирането си той работи за кратко, като учител в София и Стара Загора, а вече от 1910 година се завръща в Самоков и повече от 20 години преподава рисуване в Самоковската гимназия. До края на живота си (1956 година), художникът се занимава с любимото си дело – запечатва живота на родния си град, хората му и богатство на природата посредством живописта.

Организира над 30 самостоятелни изложби в София, Пловдив, Дупница, Стара Загора, Любляна и Загреб. Участва в пет от общите художествени изложби на Дружеството на независимите художници. Голямото творческо наследство на Павел Францалийски се оказва в значителната степен разпръснато в различни институции и частни колекции, което налага своя отпечатък на фрагментарното представяне за неговото творчество, като цяло. И все пак, днес ние можем да отбележим няколко важни и характерни особености в изкуството на Павел Францалийски. Привързаността към техниката акварел му позволява да балансира между поетичния израз в композициите и реализма на сюжета. С няколко цветни щрихи художникът винаги е успявал да пресъздаде атмосферата и природните състояния. Така, например, и в картината „Зимен пейзаж” от фонда на галерията. Страст към зимни пейзажи е другата характерна черта в творчеството на Павел Францалийски. Меките тонове, светлината идваща, сякаш от самата хартия привличат вниманието на зрителя. Хоризонта в картината се слива с обитаваните къщи, заобиколени от дърветата, които са изпълнени с кафяви, бежови и сиви тонове като граница между небето и земята. Хората се прибират вкъщи, прокарвайки си трудния път в снежното поле. Това изглежда и като метафора за жизнения път или пътят към дома за всеки отделно взет човек. В същото време, природата в творчеството на Павел Францалийски е изпълнена със спокойствие и по-скоро спомага за медитативното съзерцание на състоянията ѝ. Художникът не противопоставя човека към обкръжаващата среда, а го вписва в тази природната цикличност.

Творческото наследство на Павел Францалийски представлява интерес както от художествената, така и от научната страна. То ни дава възможност да погледнем към регионалната художествена сцена в България през първата половина на 20 век, към творческите търсения там. От другата страна, акварелите на Францалийски са неотделимата част от общото наследство на художниците-акварелисти от този период. Художествена галерия „Христо Цокев” кани зрители на среща с творчеството на Павел Францалийски през месец януари 2024.

Автор: Станислав Гончаров.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица