Свържи се с нас

Култура

Музейните тетрадки на НМО – Габрово вече в българските училища зад граница

Published

on

Първите комплекти с музейни тетрадки по български език, история, география и физика, издадени от Национален център „Музейно училище”, вече са изпратени на Българския културен и образователен център в Еврорегион „Маас-Рейн” и българските неделни училища „Аз Буки Веди” – Кьолн и „Св. княз Борис I” – Аахен, Германия и „Родна стряха” – Арадипу, Кипър.

Преподавателят Нина Йорданова от БНУ „Св. Княз Борис I” в Аахен, в което учат 50 деца, сподели от името на екипа, че „тетрадките са едно чудесно допълнение и надграждане на учебния процес”.

Музейни тетрадки

Национален център „Музейно училище” – партньорска инициатива на Национален музей на образованието и Регионално управление на образованието – Габрово, за поредна година е бенефициент по Националната програма на МОН „България – образователни маршрути” (модул „Културните и научните институции като образователна среда”).

С тази национална програма Министерството на образованието и науката предоставя възможност за учениците от българските неделни училища в чужбина да опознаят природните и историческите забележителности на България, съвременните българи с техните постижения и да разширят интереса си към българската идентичност, култура, традиции и литературно наследство.

Изложбата на НМО „И ний сме дали нещо на света“ в СНУ „Св.
Климент Охридски“ – Лимасол, Кипър (24 май 2023 г.)

Една от целите, които Националният музей на образованието си поставя при разработване програмата на НЦ „Музейно училище”, е да мотивира и активира връзката между културните институции и българските училища в чужбина в помощ на учителите и педагогическите специалисти за представяне и ползване на културното наследство в образователния и възпитателен процес.

През годините НМО гостува в училища зад граница като предоставя изработени от музея изложби, които се експонират по повод различни национални празници и допринасят за съхраняване на българската идентичност. Реализират се и редица виртуални посещения в музея и занятия с деца от български училища в Нидерландия, Великобритания, Германия, Италия и Испания, които запознават учениците с българската история и просветното минало.

Марина Владова, учител по пиано и ръководител на състава за
народни танци в БНУ „Св. Княз Борис I“ – Аахен, получава от Любка
Тинчева – директор на НМО, комплектите музейни тетрадки.

Чрез Съюза на българите в Кипър музейни тетрадки и други помощни материали за образователния процес са предоставени на пет съботно-неделни училища: „Св. Климент Охридски” (Лимасол), „Народни будители” (Паралимни), „Българското училище в Пафос”, „Азбукарче” (Полис Хрисохус) и „Никола Вапцаров” в Никозия с филиал в Дали.

През следващата учебна година музейните тетрадки ще бъдат използвани и в Българско средно училище „Христо Ботев” – Братислава, Словакия и БНУ „Паисий Хилендарски” – Атина, Гърция.

Учители и ученици от български училища във Франция, Испания, Великобритания, Швейцария, Италия, Чешка република, Германия, Кипър и Украйна участват в практически семинари и конкурси, организирани от НЦ „Музейно училище” – семинар на тема „Съхраненото културно наследство – живата памет за Родината в българското училище зад граница“ (2021 г.); национален ученически конкурс „Времена и будители”; конкурс за реализиране на урок „Музейните ресурси в онлайн обучението” (2021 г.); конкурс за ученици за създаване на текст – стихотворение или разказ, на тема „Съкровено за България” (2022 г.)

В своята дейност НЦ „Музейно училище” се стреми да бъде активен участник в ползотворното сътрудничество между културните институции и педагозите от българските училища зад граница с цел поддържане и укрепване връзката на децата с родината.

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица