

Култура
Силно севлиевско присъствие на фолклорен фестивал в град Елена
За шеста поредна година Елена стана домакин на фолклорния фестивал „Веселие в Елена“, който се провежда под патронажа на кмета на града. Организаторите са Народно читалище „Напредък – Елена – 1863“ – гр. Елена и Фолклорна формация „Балканджийче“. Стотици участници от цяла България си дадоха среща в китното балканско градче за да се надиграват, надпяват и надсвирват.
Три дни сцената на площада се оцветяваше от пъстрите нюанси и шевици на българските носии от всяка фолклорна област. Фестивалът е с конкурсен характер и квалифицирано професионално жури в областта на българския песенен и танцов фолклор оценява майсторството на изпълнителите по няколко критерия.

Танцова формация при Клуб за народни хора и танци „Хопни ми ,тропни ми”, с ръководител Пламен Христов, и вокално трио „Звън” се впуснаха в надпреварата за разпределение на наградите. Под вещото ръководство на доайена- хореограф Беньо Пенев, момичетата и момчетата от Севлиево представиха две автентични хора и обработка върху Дайчово, Копаница, а към авторските композиции на „Хопни ми, тропни ми” с успех се увенча най- новият женски танц на трупата „Тракийска китка” по песен и аранжимент на народния певец Тодор Кожухаров.
Настроението на сцената завладя и очарова не само журито, но и всички участници. Няколко дни по-късно дойде и класирането: Първо място за Клуб за народни хора и танци „Хопни ми ,тропни ми” Севлиево .

„Преди време гледахме с възхищение формации с дългогодишни традиции, а сега можем да се сравняваме с тях”- с гордост отбелязват танцьорите. „Това, че ни поставиха редом до ансамбъл Варна и до танцови състави от Сандански, Ботевград и Ихтиман, ни показва, че Хопни ми, тропни ми” има бъдеще и ще отстоява своето място в танцовото изкуство. Вокално трио” Звън” отново грабнаха симпатиите на жури и публика.Почитатели на Снежана, Миглена и Павлинка засвидетелстваха уважение, дори се оказа, че имат любими песни от репертоара на дамите стигнали до сърцата им чрез ефира на фолклорните телевизии.

Трио ”Звън” заложи на северняшки песни и след представянето им получи много високи оценки и поздравления.
Два дни по-късно дойде и новината за Първо място в категория: „Камерни състави, групи и хорове за народно пеене и вокално- инструментални ансамбли”. „Силна конкуренция… и сме оценявани заедно с хорове и ансамбли..Щом сме успели да изпъкнем, значи сме били на ниво”, споделят от триото.
Празнично настроение и творческо вдъхновение беше обхванало всички изпълнители и гости на събитието.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“