Свържи се с нас

Култура

Лазарнята в село Гарван – празник на любителското творчество

Published

on

Лазарните са характерни празници-събори на населението от габровския край, които се провеждали в миналото веднага след Великден. В габровското село Гарван денят за събора е бил на Томина неделя. Тогава хората дарявали продукти, вещи и пари в подкрепа на храма на селото, който носи името на Свети Димитър. Възстановката на празника тази година се проведе на 29 април на площада пред църквата.

В програмата участваха децата от Детска градина „Дъга”, в Габрово с два пролетни танца, танцьорите от работилницата за хора „Бяла българка” и с най-много изпълнения – домакините от танцовата формация „Гиргини” към клуба за народни танци в читалище „Христо Ботев 2008“ в село Гарван. За пръв път пред публика самодейците показаха новите си народни носии, купени по проекта „неЗабравени традиции”, който спечели съфинансиране по програмата за подкрепа и развитие на любителското творчество към Национален фонд „Култура”. Нов репертоар представи Детско-юношеския Дръм състав с ръководител Георги Георгиев.

Със своя шатра и доброволци гостува Младежкият център в Габрово. В деня на толерантността и солидарността между поколенията юношите се срещнаха и разговаряха с възрастни жени и мъже от селото, които споделиха кулинарни и стопански знания, житейски уроци и личен опит.

Децата от Детска градина „Дъга” се събраха в библиотеката на читалището и се включиха в ателие за рисуване върху глина и дърво чрез нарочни шаблони. Интерес предизвика изложбата с уникални фотографии на дългогодишния учител, пътешественик и любител – фотограф Стефан Христов. Той показа над 200 снимки на природни феномени от цял свят, водопади, мостове, цветя, растения и храсти, хора и градове. Пред децата и гостите той разказа за своите интересни занимания и любопитни факти за запечатаното от неговия обектив.

Празникът събра на площада не само участници в хората, но и зрители, които бяха изкушени от общото настроение. Това допринася за публичното разпространение и популяризиране на танцовото изкуство, практикуваното в любителския състав към читалище „Христо Ботев 2008” в с. Гарван, организатор и домакин на събитието. То е част от дейностите по проекта „неЗабравени традиции”, който осигури финансово подпомагане дейностите на читалището, което работи в областта на любителското творчество и възстановяването им след епидемията. Освен участието на самодейците в три празника, се провеждат серия от разнообразни творчески работилници и ателиета в сферата на визуалните и приложно-декоративните изкуства, часто от които бяха проведени при изключителен интерес.

Подкрепата на проекта, реализиран от читалището, е насочена към поддържане и развитие на творческия потенциал на любителите в изкуствата в няколко различни културни направления – ( български народни танци, художествени работилници, ателиета в сферата на декоративно- приложните изкуства (лендарт занимания – природни картини от природни материали; ателиета за изобразително изкуство – визуални изкуства, живопис, рисуване с водни и темперни бои, рисуване върху текстил; украса на предмети за бита със семена, сено, строителни материали).

Фолклорните събори и творческите работилници, ръководени от творци-професионалисти в съответните сфери, осигуряват широк достъп до разнообразни културни дейности и привличат нови любители в тях, както и нови публики за разпространението им.

Следващото събитие, което допринася за постигането целите на проекта е Летният празник в с. Гергини, по случай деня на Света Марина. Досега самодейците участваха и в Селския мол в деня на духовния празник на Габрово – Петковден и традиционното в миналото „Сгледно хоро”.

Публикацията е по проект „неЗабравени традиции”, по програма „Възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество, Договор № LI-2022-170 15/08/2022.

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Култура

Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел

Published

on

Младата българска изпълнителка Гала Ивова Савчева бе отличена с първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който се проведе онлайн от израелския град Бат Ям.

Савчева впечатли журито със завладяващо изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“ от Габровска област – произведение, станало емблематично благодарение на легендарния народен певец Борис Машалов. Нейният автентичен стил, емоционална дълбочина и вокално майсторство донесоха заслужено признание.

Фестивалът „Българска душа на свята земя“ се е утвърдил като сцена за съхраняване и популяризиране на българското фолклорно и културно наследство сред българските общности по света. В тазгодишното издание през 2025 г. участие взеха изпълнители от различни държави, които представиха богатството на българския дух.

Сред отличените бяха и талантливите деца от Вокално-фолклорна група „Зеленика“ към НЧ „Будителите 2017“ – Габрово, с ръководител Таня Соколова.

Десетгодишната Алина Чепурной спечели първо място, а Мая Луканова и Мария Дедева, също на 10 години – завоюваха трето място в своята категория.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица