Свържи се с нас

Култура

Лазарнята в село Гарван – празник на любителското творчество

Published

on

Лазарните са характерни празници-събори на населението от габровския край, които се провеждали в миналото веднага след Великден. В габровското село Гарван денят за събора е бил на Томина неделя. Тогава хората дарявали продукти, вещи и пари в подкрепа на храма на селото, който носи името на Свети Димитър. Възстановката на празника тази година се проведе на 29 април на площада пред църквата.

В програмата участваха децата от Детска градина „Дъга”, в Габрово с два пролетни танца, танцьорите от работилницата за хора „Бяла българка” и с най-много изпълнения – домакините от танцовата формация „Гиргини” към клуба за народни танци в читалище „Христо Ботев 2008“ в село Гарван. За пръв път пред публика самодейците показаха новите си народни носии, купени по проекта „неЗабравени традиции”, който спечели съфинансиране по програмата за подкрепа и развитие на любителското творчество към Национален фонд „Култура”. Нов репертоар представи Детско-юношеския Дръм състав с ръководител Георги Георгиев.

Със своя шатра и доброволци гостува Младежкият център в Габрово. В деня на толерантността и солидарността между поколенията юношите се срещнаха и разговаряха с възрастни жени и мъже от селото, които споделиха кулинарни и стопански знания, житейски уроци и личен опит.

Децата от Детска градина „Дъга” се събраха в библиотеката на читалището и се включиха в ателие за рисуване върху глина и дърво чрез нарочни шаблони. Интерес предизвика изложбата с уникални фотографии на дългогодишния учител, пътешественик и любител – фотограф Стефан Христов. Той показа над 200 снимки на природни феномени от цял свят, водопади, мостове, цветя, растения и храсти, хора и градове. Пред децата и гостите той разказа за своите интересни занимания и любопитни факти за запечатаното от неговия обектив.

Празникът събра на площада не само участници в хората, но и зрители, които бяха изкушени от общото настроение. Това допринася за публичното разпространение и популяризиране на танцовото изкуство, практикуваното в любителския състав към читалище „Христо Ботев 2008” в с. Гарван, организатор и домакин на събитието. То е част от дейностите по проекта „неЗабравени традиции”, който осигури финансово подпомагане дейностите на читалището, което работи в областта на любителското творчество и възстановяването им след епидемията. Освен участието на самодейците в три празника, се провеждат серия от разнообразни творчески работилници и ателиета в сферата на визуалните и приложно-декоративните изкуства, часто от които бяха проведени при изключителен интерес.

Подкрепата на проекта, реализиран от читалището, е насочена към поддържане и развитие на творческия потенциал на любителите в изкуствата в няколко различни културни направления – ( български народни танци, художествени работилници, ателиета в сферата на декоративно- приложните изкуства (лендарт занимания – природни картини от природни материали; ателиета за изобразително изкуство – визуални изкуства, живопис, рисуване с водни и темперни бои, рисуване върху текстил; украса на предмети за бита със семена, сено, строителни материали).

Фолклорните събори и творческите работилници, ръководени от творци-професионалисти в съответните сфери, осигуряват широк достъп до разнообразни културни дейности и привличат нови любители в тях, както и нови публики за разпространението им.

Следващото събитие, което допринася за постигането целите на проекта е Летният празник в с. Гергини, по случай деня на Света Марина. Досега самодейците участваха и в Селския мол в деня на духовния празник на Габрово – Петковден и традиционното в миналото „Сгледно хоро”.

Публикацията е по проект „неЗабравени традиции”, по програма „Възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество, Договор № LI-2022-170 15/08/2022.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица