

Култура
Пет години танцов клуб „Хопни ми, тропни ми” Севлиево

2018 е годината, когато под ръководството на Пламен Христов се създава курс за усвояване на народни хора. Желаещи има, а хората са с различни професии, едни обединени от любовта към фолклора, други водени от желанието си да се забавляват, трети -да изразходят калории, да поддържат добра физика и т.н.
Залата стана място за срещи с нови хора, за създаване на приятелства и среда, в която всеки да се чувства удовлетворен. Трудностите и нелепостите, съпътстващи ученето на стъпките, е доста забавно, смешно и интересно, но постигнатите резултати карат хората да се чувстват млади, ритмични, щастливи.

Възрастови ограничения няма и всеки е добре дошъл. За тези пет години клубът има вече четири групи в които се обучават начинаещи, средно ниво, напреднали и представителна група.
Тук се събират много хора, доста от тях успели в професията си, с проспериращ бизнес, уважавани и познати личности. Тяхното присъствие е от голямо значение, защото те зареждат с идеи и придават своя опит.
Първото стъпване на сцена в парк „Незабравка” край Габрово. Първи туники и тениски… Вълнение… Първата извоювана награда „Прощъпулник”, но и първа голяма заявка, че „Хопни ми , тропни ми” има бъдеще.
И започнаха участия в събори и фестивали от които се оформяше и стиковаше формация, имаща за цел да представя клуба и да носи славата на Севлиево. За да изгради майсторство и умения, да се изкове успеха на школата, много ценна се оказа помощта на хореографа доайен Беньо Пенев.
Годините се завъртяха и успехите не закъсняха. Награди, медали, плакети, призове, дипломи, отличия в България, международни турнета.
Танцовият клуб може да се похвали със свои авторски композиции, свои костюми и с това, че жените от представителния състав имат желание сами да избродират ризите си за нови костюми… Приятелства, любови, смели идеи, победи и разочарования, възходи и трудности минаха през времето… То отсява тези, които ще останат, но запалена веднъж искрата на любовта към българското хоро, винаги може да се разгори отново…
Подобаващо за рожден ден се събраха част от танцьорите да празнуват и отбележат годишнината. Пищно, вълнуващо, песни, танци, хора, много музика и настроение. Специален поздрав от дамите на трио „Звън”, дизайнерска триетажна торта и още много изненади.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Маратон на четенето на 2 до 23 април

2 април – Международен ден на детската книга. 2-23 април – Национален Маратон на четенето – видеоматериали, презентации, литературни четения, витрини.
3 април
„Вълшебството на книжките” – четене на приказки в рими по повод Международния ден на детската книга. ДГ „Перуника”, 10:00 ч.
10 април
„Поезия в цветове” – творческо ателие за изработване на колаж с любими детски стихотворения. Детски отдел, 10:00 – 12:00 ч.
11 април
„Монотипия“ – творческо ателие за рисуване с темперни бои. Детски отдел, 10:00 – 12:00 ч.
12 април
200 години от рождението на Александър Н. Островски (1823-1886) – руски писател и драматург. Онлайн представяне на www.libgabrovo.com
„БуквАрт” – творческо ателие за оцветяване на букви от азбуката. Детски отдел, 10:00 – 12:00 ч.
13 април
„Великденски зайчета” – творческо ателие за изработване на поздравителни картички. Детски отдел, 10:00 – 12:00 ч.
„За вас, деца любими” – повод 130 години от рождението на Елисавета Багряна (1893-1991) – поетеса и преводач, автор на книги за деца. Витрина в Заемна за възрастни и филиал 3, онлайн представяне на www.kids.libgabrovo.com и www.libgabrovo.com
19 април
Катя Зографова представя книгата си „Фани Попова-Мутафова – житие и страдание“.Читалня „Д-р Петър Цончев”.17.00 часа
21 април
„Здравей, Книгария” – четене на откъси от едноименната книга с автор Божидара Ангелова. Детски отдел, 10:00 – 12:00 ч.
Флашмоб на открито, част от Националния маратон на четенето, посветен на 100-годишнината от рождението на Радой Ралин (23 април 1923 – 4 юли 2004)– централен градски парк до библиотеката, 14.30 ч.
23 април. Световен ден на книгата и авторското право.„Неунищожимите „Люти чушки“ от Радой Ралин – извор на вечните житейски уроци“ – презентация www.libgabrovo.com Витрини в Заемна за възрастни, читалня „Д-р Петър Цончев“и във филиала.
100 години от рождението на Петър Исаев Ступел (27.04.1923 г. – 30.11.1997 г.) – български композитор. Онлайн представяне във Facebook и Youtube, витрина в централното фоайе.
25 април
Представяне на книгата „Малахитовата гора” на Мартин Иванов съвместно с ХГ „Христо Цокев” и институт „Либера”. ХГ „Христо Цокев“,17.30 ч.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Двама победители в конкурса „Събитие на годината в областта на културата – Габрово“


Двама са победителите в ежегодния конкурс „Събитие на годината в областта на културата – Габрово 2022”, който НЧ „Будителите -2017“ проведе за девета поредна година.
Равен брой гласове от вота на публиката и на журито събраха фестивалът „Реките на града – младежки случки срещу течението“, организиран от Младежкия център, Община Габрово и Фондация „Колективът” (София) и концертът, посветен на 70-та годишнина на Лъчезар Захариев – художествен ръководител и хореограф на ДФА „Габровче”.

Техните организатори бяха отличени на тържествена церемония, състояла се снощи в библиотеката на Техническия университет. Плакетите и парична премия от по 250 лева връчи председателят на читалището – Светослав Славчев.
Признанието за съвременен будител тази година отиде при хореографа Лъчезар Захариев, отдал дълги години в работата си и възпитал поколения като художествен ръководител на ДФА „Габровче”.

Специалната награда на РЕКИЦ „Читалища” – Габрово за читалищно събитие, привлякло най-голям зрителски интерес, получи НЧ „Габрово 2002” за концерт – спектакъла, посветен на 20-та му годишнина.
На церемонията бяха обявени събитията, получили най-голяма подкрепа от габровската публика: „Дали” – рекламна кампания на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – автор Гергана Лазарова- Рънкъл; „Театър в парка“ – проект на Драматичния театър, подкрепен от Програма „Култура” на Община Габрово; Камерни концерти на клавирно дуо Деница Йорданова и Мирела Валявичарска – Сдружение „Алтернативен свят Оренда“; Фестивалът „Реките на града – младежки случки срещу течението“ и концертът, посветен на 70-та годишнина на Лъчезар Захариев.

Вместо топ 5 с вота си журито изведе напред седем събития, след като се оказа, че има такива с равен брой точки. Номинациите в конкурса, общо 21 събития от културния календар на Габрово за изминалата 2022-а, бяха оценявани от: Кристина Сидорова, областен управител на Габрово, Велимира Христова – отдел Култура, Община Габрово, Мария Радойчева от организационния екип на миналогодишния фаворит „Узана поляна фест“, Марияна Проданова и Велина Махлебашиева от НЧ „Будителите 2017”. С най-много точки те отличиха: Инициативата „10 дни култура в Шести участък“, организирана от Община Габрово и Студио Комплект, София; Празничната програма за 50 –та годишнина на Музея на хумора и сатирата; Проекта „Театър в парка“; Фестивала „Реките на града – младежки случки срещу течението“, Концерта, посветен на 70-та годишнина на Лъчезар Захариев; Фестивала на огъня и светлината- НЧ „Будителите 2017”; Проекта „Книжно лято – букви, думи и знаци“ на Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов“.
Музикални и танцови изпълнения зарадваха публиката на тържествената церемония за връчване на наградите в конкурса, който насочва вниманието към разнородни, но стойностни събития от културния живот в града ни.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Майстори на редки занаяти са герои във фотографския дневник на Росина Пенчева


Визуалният артист Росина Пенчева запечатва в дигитален фотографски дневник моменти от посещенията си в работилници на майстори на редки занаяти. Проектът е вдъхновен от работата ѝ като посланик на международната мрежа за творци в областта на занаятите „Хомо Фабер“ към фондация „Микеланджело“, а фотографското изследване носи името „Ръчно сътворено“.
Росина представя шест артизани, развили своите умения в занаят, практикуван от не повече от десет майстори в страната. Изследването включва индивидуална фотоистория и текст за: 39-годишния майстор на суха каменна зидария Христо Тоцев; баш майстора на благородната мед Петър Паунов (73 г.); майстора лютиер Деян Денчев (49 г.); първия български лулар Георги Тодоров-Гец (51 г.); иконата на мутафчийството Христо Маринов (67 г.); 31-годишния книговезец и артист Стопан.
Целта на „Ръчно сътворено“ е да вдъхнови публиката да погледне към редките занаяти от нова перспектива, като търси възможностите за тяхното съхранение и изследва връзката им с устойчивия начин на живот.
Фотографията в „Ръчно сътворено“ представя съвременните артизани, но в дългосрочна перспектива тя остава като визуален архив за тях и тяхната дейност. Това са хора с уникални умения, които съхраняват, възраждат или привнасят занаяти, те правят връзката между поколенията и осъвременяват традицията, което ги превръща в наши живи човешки съкровища.
„Добре дошли сте при нас за среща с Росина Пенчева и артизаните от нейния фотографски дневник 31 март 2023 г., 17:30 ч., експозиция „Колю Фичето“, споделят от Исторически музей – Дряново.
Събитието се осъществява по повод Европейските дни на художествените занаяти. Координатор: РСО „Централна Стара планина“. Организатори: Община Дряново, Исторически музей – Дряново.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
-
Новинипреди 5 дни
Спечелете от стария си автомобил, бус или камион
-
Кримипреди 5 дни
Образуваха досъдебно производство за тежката катастрофа на бул.“Хемус“
-
Икономикапреди 5 дни
Започни работа в „Арсенал“ АД – Казанлък
-
Културапреди 4 дни
Отличават победителите в „Събитие на годината в областта на културата“
-
Новинипреди 5 дни
СЦДП – Габрово дари 10 000 фиданки на Тараклийския район
-
Икономикапреди 3 дни
„Подемкран“ АД търси работници
-
Новинипреди 5 дни
Силвия Кръстева поздрави баба Йорданка за 100-я ѝ рожден ден
-
Кримипреди 5 дни
Над 93 % осъдителни присъди и санкционни решения по дела в съда