Свържи се с нас

Култура

„Житейски истории” разбулва съвместна фотографска изложба на Антон Даскалов и Елена Ангелова

Published

on

„Житейски истории” е съвместна фотографска изложба на Антон Даскалов и Елена Ангелова. Двамата представят сериите си „Живот на ръба” и „Душата на рибаря”, в които насочват вниманието към част от житейските истории, които ни заобикалят.

Откриването на изложбата ще е на 17 февруари, от 17:30 ч., в Бялата галерия на Народно читалище „Развитие- 1870”.

Две серии с фотографии, разбулващи житейски истории. В „Живот на ръба” Антон Даскалов обръща поглед към това как хората без дом се справят с базовите си житейските потребности. Те са там – на ръба! Отритнати от обществото, което твърди, че знае отлично за тяхното съществуване. Те обаче биват заобикаляни от разстояние в момента, когато попаднат дори бегло в полезрението ни. Знаем ли къде живеят, как се хранят или какво правят през деня? Защото те имат същите базови нужди като всички нас. Те са там – на ръба и се справят, както могат! А ние къде сме?

В серията „Душата на рибаря” Елена Ангелова улавя духа и романтиката на риболова по българското черноморие. В най-студения сутрешен час, когато все още всичко е притихнало в очакване на слънцето, на пристанището се появява дискретно раздвижване. Едва доловими силуети се събират на групички – кой с цигара, кой с чаша, от която се надига пара от ароматно кафе. Водят се кратки, отривисти разговори и сякаш по някакъв невидим сигнал всички се насочват към привързаните за пристана лодки. То ги е повикало. Въжетата се отвързват, лодките бавно се отделят от кея и се загубват в прегръдките на сутрешната мараня.

Антон Даскалов e фотограф, развиващ самостоятелни дългосрочни проекти в областта на документалната фотография. Неговият проект за изоставената болница по белодробни болести в с. Радунци получи награда на публиката в конкурса за фотокнига на Галерия „Синтезис“ и бе финалист в международния конкурс „ФОДАР 2021“.  През 2022-а година бе представена дебютната му изложба „Живот на ръба“, която бе показана по време на „Европейски месец на фотографията 2022”, организиран от НСФА „Янка Кюркчиева“. От пролетта на 2021-а година работи като фотограф на свободна практика за столичния Сатиричен театър „Алеко Константинов“.Елена Ангелова от няколко години работи в сферата на документалната и социална фотография. Със серията „Душата на рибаря” печели второ място в престижният български конкурс – „БГ Прес Фото” в категория „Фотосерии”. През 2022-а година в София бе представена дебютната ѝ изложба „Душата на рибаря“.

Двамата фотографи често работят по съвместни проекти, които включват интервюта и документални филми, свързани с българската фотография. Заедно осъществяват общата серия „Извън решетките“, посветена на условията на живот на бездомните кучета в приютите. Тя е показвана в груповите изложби „Фрагменти“ и  „Обич назаем“ през 2021 г. Не пропускайте „Житейски истории” – съвместната фотографска изложба на Антон Даскалов и Елена Ангелова!

Датата – 17 февруари, часът – 17:30, мястото – Бялата галерия на Народно читалище „Развитие-1870”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица