Свържи се с нас

Култура

4 номинации и наградена творба от Годишната изложба на художниците

Published

on

В габровската галерия „Христо Цокев” откриха Годишната изложба на местните художници. Събитието се състоя на 16 декември 2022 г. в зала „Проф. Минчо Минчев”. В него участваха 25 автори с 45 творби в различни жанрове – живопис, графика, скулптура. Организатор е Художествена галерия „Христо Цокев”, която осигурява наградата – откупка на една творба за фонда на културния институт.

Годишната изложба има конкурсен характер. В изданието тази година се включи жури в състав: Слав Недев – председател на журито, член на Управителния съвет на Съюза на българските художници и представител на ръководството на секция „Живопис”; Евгени Недев – председател на СБХ – Габрово и директор на Художествена галерия „Христо Цокев” и Станислав Гончаров – уредник в Художествена галерия „Христо Цокев”.

Номинирани бяха четири творби: „Умножение на множествата” на Ива Съйкова, „Езера ІІ” на Галина Динева, „Жена с шал“ на Ема Вертерова и „Нещо крупно” на Павел Църов. Журито присъди наградата от Годишната изложба на Ива Съйкова, заради „изчистените форми и колорита, категорично решената композиция”, изтъкнати като отличителни черти на нейната творба.

От 2008 г. Ива Съйкова работи като културен мениджър, куратор и координатор проекти на галерия „Орловска 10” и сдружение „Артерия” в Габрово. Тя е куратор и изследовател на творческия тандем „RAGS”. Реализира се също като организатор, съорганизатор и участник в множество проекти, симпозиуми, изложби, фестивали, алтернативни образователни инициативи с фокус върху съвременното изкуство, кинопрожекции, представяне на различни автори и книги, литературни четения. Работила е с различни български и чуждестранни артисти. От 2016 г. се изявява като визуален артист. Има участия в редица общи и две самостоятелни изложби: „Реализирана спонтанност” – Галерия „Гъбенски” на Дарителски фонд „13 века България”, Трявна, 2018 г.; „Американски прелести” – фотографска изложба, Галерия „Чудо”, с. Варвара, община Царево, 2020 г.

Използването на екологични материали, смесени техники, както и композиционните решения, са привлекли вниманието на журито в творбата „Езера ІІ” на Галина Динева. Тя работи като учител в Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа”, занимава се с графичен и интериорен дизайн. Творбите ѝ са в сферата на лендарта, живописта, рисунката.

Картината „Жена с шал“ на Ема Вертерова „впечатлява с изящна и естетична рисунка, и майсторство в живописното изкуство” според журито. Авторката е родена в София. Завършва Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” със специалност „монументална живопис”. Живее и работи в Габрово, където започва кариерата си на художник. От дълги години Ема Вертерова ръководи детска школа по изобразителни изкуства в Габрово. Има над 30 самостоятелни изложби, колективни представяния в страната и чужбина. Картините ѝ се намират в Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, частни колекции в страната и чужбина, и най-вече в Габрово и Севлиево.

Журито обърна внимание на смелото колоритно решение в картината „Нещо крупно” на Павел Църов. Художникът е част от творческия екип „RAGS” заедно с Йордан Костов. Интересите му са насочени основно в сферата на илюстрациите, графити и дигитални изкуства.

На откриването присъстваха заместник-кметът Невена Минева, представители на музеи и културни институти, местната общност. Годишната изложба на габровските художници може да бъде видяна до края на месец януари 2023 г. в залата на втория етаж в Художествена галерия „Христо Цокев” в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица