Свържи се с нас

Култура

10 Азиатски приказки от Тайланд през погледа на „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“

Published

on

Имало едно време… Така започва всяка приказка… Приказка, започнала от залите за народни танци с пламенното желание на момичетата и момчетата да разказват страстно своите истории чрез българския фолклор, ритми и да рисуват своите картини с красотата на шевиците.

Под ръководството на Пламен Христов и с професионализма на доайена хореограф Беньо Пенев, танцова формация „Хопни ми , тропни ми“ от град Севлиево се завърна от 10 дневното си турне в Тайланд.

„Вълнението настъпи още с китката здравец, закичена от хората, дошли да ни изпратят. Сбогуването…, какво предстои… непозната страна… препоръки… съвети …, малко тъга… И ето вече е забравена умората от полетите със самолетите и вече очите са отворени широко за вълшебния свят на Тайланд. Чудесна организация от страна на домакините. Вкусна храна и изобилие на питейна вода бяха поднасяни постоянно.

Четири автобуса с изпълнители от 15 страни. Още в автобуса, ние българите, доказахме че сме контактен народ. Езиковата бариера падна и с китайци, индийци, поляци и заговорихме с езика на музиката и танците“, разказва участник от танцовата формация „Хопни ми , тропни ми“ и продължи със своя разказ:

Ден 1:
Настаняване в комплекс на монаси, с малки къщи за нощувка с тънки матраци и възглавници на пода… Невероятно, но много добре се спи. Може би целта на домакините е била да изпитаме техния начин на живот? Да се смирим и пречистим? Приготвяне за първия концерт в университет. Подписване на Декларацията за мир от всички лидери на международни групи. Огромна зала, елитни гости, репетиция и…. Първи голям успех! Първи две награди… Сълзи, усмивки целувки… Еуфория!

Ден 2:
Пътуване в дълбоката провинция. Близо до Камбоджа. Умората не пречи да се правят много снимки. Присъствие на служба в будистки храм. Медитация… /да поспим за 5 минути/ Дефиле на участниците с национални носии. Концерт на огромна сцена – цветна, искряща, пулсираща светлина… Отново успех! Нови приятелства, снимки. Нощувка в хотел с чудесни условия, но за кратко…

Ден 3:
Отново на път сутринта рано към Слонското село… Приказен район! Слонът е издигнат в култ, редом с Буда. Шоу със слонове, разходка с тях. Концерт! Официалните лица отново подписват декларация… Ей, това българите сме голяма работа… Вече очакват всяко наше изпълнение… Радостни викове само като чуят, че ще излезем на сцената… Нощувката е, то се подразбира, че сега трябва да сме отново в условия, в които живеят местните жители. Настаняват ни във фермерска къща на 50 -100 метра от семейство слонове.. Много забавно!

Ден 4.
Рано на път! Предстоящо посещение в будистки храм . Религиозен празник, на който се раздава храна на жителите и местния управник хвърля пари и лакомства. Приготвяне за дефиле и концерт. Определено българските песни и хора много ги харесват! Вече разпознават „Рум дум дум” на трио Звън , а танцът Дайчово стана хит! Дните до края на турнето се запазват с редуването на концерти, дефилета, посещения на красиви места и надграждане на успехи и приятелства. Богат снимков и видео материал ще допълнят тази информация. Всеки един от състава даде силите и сърцето си да се случат нещата по най- добрият начин. Трайни приятелства ще останат в годините, а ние, след онази приказка по Босфора и след тези азиатски приказки ще продължим да разказваме, пишем и рисуваме нови цветни и красиви истории.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица