

Култура
Държавният архив в Габрово отбеляза професионалния си празник (снимки)

С представянето на документалния филм „Моят учител”, посветен на големия краевед Илия Габровски, дигиталната изложба „Да дариш памет“ и награждаване на новите дарители през годината, Държавен архив – Габрово отбеляза професионалния си празник – 10 октомври.

Това се случи вчера на тържествено събитие, състояло се в Художествената галерия „Христо Цокев“, което бе посветено на 71 години от началото на организираното архивно дело у нас. Празникът бе уважен от много гости, приятели, съмишленици и партньори на архивистите.

Пред присъстващите началникът на Държавен архив – Габрово Цветомира Койчева припомни фактите около основополагането на българските държавни архиви като институция през 1951 г. Архивът в Габрово обаче е създаден малко по-късно, едва през 1959 г, тъй като това е обвързано със създаването на габровския окръг по онова време.

В своето обръщение Цветомира Койчева благодари на своите настоящи и бивши колеги, обръщайки се с думи на уважение към тях. Младият екип на Архива в Габрово се състои от четирима души, на които тя поименно изказа своята благодарност за отдадеността, с която вършат и се справят със своята работа.

Професионалният празник на архивистите бе уважен от областния управител на Габрово Кристина Сидорова, заместник – кмета на Габрово Невена Минева, директорите на Национален музей на образованието – Габрово Любка Тинчева и на Регионален исторически музей – Габрово Богдан Андреев, на Историческия музей в Дряново Иван Христов, на Национална Априловска гимназия Елвира Христова, завеждащ връзки с обществеността на Община Дряново Калоян Димитров, началник-отдел на Статистическото бюро в Габрово Георги Цветков, председателя на СБУ – Габрово Ренета Радичкова, представители на Музея „“Дом на хумора и сатирата“, доскорошни ръководители на Архива – Юлия Бързакова и Стефка Василева, бивши техни колеги, ЖБД „Майчина грижа”, Туристическо дружество „Узана” – Габрово, Ротари клуб – Габрово, РК „Цанко Дюстабанов”, много дарители и приятели.

Акцентът в празника бе срещата и награждаването на новите дарители на Архива. По време на събитието бяха отличени: Вела Лазарова – журналист, за дарените от нея творчески документи и документи, свързани с културния живот и история на Габрово и региона. Ръководителят на културни институции в Габрово, учител и публицист Делина Дисанска бе наградена, заради дарението на личния си архив.

На празника своята награда получи и Виктория Петрова – педагог и театрален режисьор, дарила личния си архив.

Бившият футболист и треньор Стоян Ацаров, дарил лични документи от спортната си дейност у нас и в Китай, също бе сред получилите признание.

Живеещата в София Цветанка Петрова, дарила личния архив на своя съпруг проф. Петър Петров – световно известен учен, хидрогеолог, бе отлична. Грамотата ѝ получи Милка Пурел, съдействала за постъпването на документите в Архива.

Пенка Даскалова – дарила личните архиви на известните габровски лекари д-р Светослав Джеров, неин дядо и д-р Илия Петров – неин баща, Радка Ангелова – дарила голяма масив документи на Дом на културата „Емануил Манолов” – Габрово, семейство Десислава и Вълко Пингелови, фирма „Перфект”, за безвъзмездно дигитализираните от тях киноленти, съхранявани във фондовете на габровския архив, и Геньо Генев – дарил голяма част от своя личен архив включително грамоти и отличия за принос в танцовото изкуство, от участия в празници, фолклорни събори и фестивали, конкурси за народен хумор, кореспонденция, биографични документи и др., също бяха получилите грамота.

При награждаването бе представена дигиталната изложба „Да дариш памет”, с включени част от най-ценните отличени дарения. Пенка Даскалова допълни ценното си дарение с уникална снимка на Втория випуск на медицинския факултет при Софийския университет от 1925 г., сред които е и дядо ѝ д-р Светослав Джеров, а Стоян Ацаров предаде сови отличия от спортната си кариера като скиор.

Тържеството на Архив продължи с връчване на делото на фонда на Ротари клуб – Габрово на Анна Димитрова – президент на Клуба, мандат 2022/2023.

Празничната програма завърши с излъчването на филма „Моят учител”, посветен на краеведа Илия Габровски и дигитализиран от Перфект – Габрово.

„Поздравления получихме и от колегите от Специализиран мзуей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, от нашите дарители, читатели и приятели Татяна Цанкова, Илко Илиев, Петър Тоцев, Силвия Рангелова, Цветомир Цанков, д-р Емануил Енев, Даниела Цонева, Пенка Петрова, Борис Контохов, Ани Кесарева, Венета Козарева и др.

Благодарим на всички личности, които дариха личните си документи, с убеждението, че Държавен архив – Габрово е мястото, където те не само ще бъдат запазени, но и ще бъдат обработени, използвани от читатели, популяризирани в изложби и издание, че ще стигнат до следващото поколение, за да им разкажат интересни истории от миналото на Габрово и Габровско.

Така ще пренесем в бъдещето духовната енергия на нацията ни и хората, които я съставляват – в миналото и днес“, каза още началникът на ДА – Габрово Цветомира Койчева.











Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“