

Култура
Галерия „Видима“ открива новия сезон с изложбата „Абстрактни сънища“

Новият творчески сезон в галерия „Видима“ започва на 12-ти септември, понеделник, с представяне на самостоятелна изложба на художника Николай В. Добрев от Разград. Това ще бъде първо негово представяне в Севлиево, а ценителите на изкуството ще имат удоволствието да се запознаят лично с автора и творбите от неговия концептуален проект „Абстрактни сънища“, които за пръв път ще бъдат показани пред публика.

Картините на Николай В. Добрев посрещат зрителя с положителния си заряд, обемното напластяване и ярките цветове имат мощно излъчване, което създава една обща вибрация в изложбеното пространство.

Получава се ефектът на синергията, сякаш всички картини са едно цяло и в същото време всяка една е ехо на различни чувства и емоции, които резонират с жизнените функции на този, който се намира сред тях.

Естетическата енергия на творбите му се подсилва и от закодираните в творбите символи и знаци, които обуславят философската линия на автора, инспирирана от вечните екзистенциални въпроси.

Николай В. Добрев е роден през 1962 г. в гр. Разград. Завършва ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – В. Търново, специалност живопис при проф. Николай Русчуклиев. Защитава дипломна теза: „Хуманизмът, нова територия в абстрактното изкуство” при доц. Герасим Стоилов. До 1999 г. е преподавател по живопис, история на изкуството и естетика в хуманитарна гимназия „Акад. Анание Явашов“, гр. Разград. Отличен е през 1996 г. за цялостна, високо-професионална учителска дейност, с почетен знак „Неофит Рилски”. Член на СБХ, секция Живопис.

Работи в областта на маслената и акрилна живопис в абстрактно-концептуален стил с подсилено пластично съдържание, а също така твори и в сферата на графиката, компютърния дизайн и полиграфията. През 1993 г. създава собствена печатница, а през 2004 г. и издателска къща, която се занимава с илюстрация, издателска и печатна дейност. От 1993 г. Николай В. Добрев участва в редица общи изложби и конкурси, както в България, така и в чужбина, сред които: Де Мойн, САЩ; Картахена, Испания; Торонто, Канада; Токио, Япония; Скопие, Македония; Белград, Сърбия. Награди: В. Търново ‘94, Канада ‘96, ‘97, Corel Draw Corporation. Негови творби са собственост на множество галерии и частни лица в страната, и чужбина.

След 1996 г. професионалните му ангажименти го отдалечават от творческата сцена за повече от 20 години, но изкуството веднъж хванало корен в душата на човек, дори да е отлежавало дълго време, в един момент се надига, за да даде отново от своите плодове. Така през 2017 г. Николай В. Добрев започва отново да се занимава активно с живопис. Участва в „Обща изложба на разградските художници”; 2018 г. – изложба „Коледен базар”; 2019г. – изложби: „50 г. СБХ – Разград”, „За буквите”, Международна изложба „Лудогорие 2019” и „Лудогорие 2021”. В този период създава живописните проекти „Цветята, които не миришат“, „Градините на любовта“ и „Абстрактни сънища“, последният от които ще представим в настоящата изложба.

Официално откриване на изложбата и срещата-коктейл с Николай Добрев, и неговото творчество, започват в 18.00 ч. на 12-ти септември в галерия „Видима“. Входът за събитието е свободен.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево


Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.
Програма с авторско кино и международни акценти
Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.
Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.
Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.
Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.
София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.
Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.
*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.


Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Култура
Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето


С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.





Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.


-
Кримипреди 7 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 7 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 6 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 6 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Любопитнопреди 7 дни
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи
-
Новинипреди 5 дни
Боксьорът Борис Ангелов се нареди сред най-добрите в страната
-
Любопитнопреди 5 дни
Парад на ретро автомобили – тази събота на площад „Възраждане“
-
Новинипреди 5 дни
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина