

Култура
Международен пленер по живопис в Боженци

В габровското село Боженци започна Международният пленер по живопис „Боженци”. Форумът се провежда от 26 август до 3 септември 2022 г. В него се включват творците Георги Пасев, Лаура Димитрова, Любен Генов, Мария Райчева и Таня Пасева от България, Кристиян Серджиу и Мерилена Япан от Румъния, Ларс Нордби от Норвегия и Рой Плейстоу от Великобритания. Организатори на събитието са Художествена галерия „Христо Цокев”, Съюзът на българските художници и Община Габрово в партньорство с МАИР „Боженци”.
Тазгодишното издание на пленера се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ чрез проект по „Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти“, 2022.
Предвидени са три съпътстващи събития за публики от всяка възраст – „Отворени врати“ на 28 август, от 10.00 до 13.30 часа в базата на СБХ в МАИР „Боженци“, „Детско ателие“ от 17.00 часа и откриване на изложба на участниците в пленера от 18.00 часа, които ще се състоят на 2 септември 2022 г. По-късно през годината същата изложба ще бъде представена в творческата база на румънската фондация „Янза АРТ“ в германския град Марктродах. Фондацията е партньор на габровската галерия по проекта. „Янза АРТ” е с дългогодишен опит в провеждането на международни пленери и симпозиуми в Гърция, Румъния и Германия.
По време на форума артистът Доротея Челниева ще заснеме и интерпретира във фотоси творческия процес. Допълнително ще бъде създаден видео материал. Документирането на пленера ще се осъществява и чрез критически текстове, които ще се публикуват в специализирано издание. Ще се проведе проучване за въздействието от пленера, което ще бъде представено в рамките на научна конференция.
Международният пленер по живопис „Боженци“ започва през 1975 г., като с известни прекъсвания продължава и до днес. Събира артисти от различни националности, художествени школи и тенденции в изкуството, като цели да провокира творческия им потенциал и търсения. Специфичният облик на архитектурно-историческия резерват „Боженци“ вдъхновява творците не само с класически живописни рефлексии, но и ги подтиква към авторски решения с концептуален характер. Пленерът съчетава традиционни пространства с актуалността на мултикултурната среда на ХХI век. Той е един от основните източници за обогатяването на фонда на габровската художествена галерия с колекция от съвременно международно изкуство.
На 5 септември 2022 г. се навършват 60 години от създаването на ХГ „Христо Цокев“, а едно от най-значимите събития в отбелязването на годишнината е Международният пленер по живопис „Боженци“.
Кой кой е сред участниците:
Георги Пасев – завършва живопис във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” при проф. Николай Русчуклиев през 1996 г. Изявява се във всички области на пластичните изкуства, графичния дизайн и сценографията. Има участия в изложби в България, Австрия, Германия, Унгария, Румъния, Полша, Франция, САЩ, Израел и други. Член е на СБХ.
Кристиян Серджиу – роден в Румъния. Завършва магистърска степен през 2018 г. в Националния университет по изкуствата в Букурещ. Участва в над двайсет общи изложби и пърформанси в Румъния и чужбина. Носител е на шест награди, има две самостоятелни изложби.
Ларс Нордби – роден в Норвегия. Завършва магистърска степен през 2016 г. в Националната академия по изкуствата в Осло, Норвегия. Има седемнайсет самостоятелни изложби в Италия, Австрия, Норвегия, Дания и др, шест публикации и единайсет кураторски проекти. Участва в шестнайсет общи художествени изложби. Носител е на много награди и отличия.
Лаура Димитрова – завършва текстил и мода при проф. Д. Балев в НХА, София през 1982 г. През 2013 г. защитава дисертация в СУ „Св. Климент Охридски”. Професор по декоративни изкуства и комбинаторика и теория на художествения образ към катедра „Визуални изкуства” на СУ. Носител е на много награди от страната и чужбина. Нейни творби са собственост на много колекции в България и по света.
Любен Генов – завършва Частната художествена академия „Жул Паскин” в София през 1996 г. През 2002 г. специализира в Париж. Магистър по „Образователни аспекти на пластичните изкуства” от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”, 2011 г. Същата година става председател на СБХ, където членува от 2001 г.
Мария Райчева – завършва магистратура по „Живопис” в НХА при акад. Светлин Русев през 2002 г. Доктор по изкуствознание от НХА, 2011 г. Специализира в Париж. Член е на СБХ и е носител на награди от национални изложби.
Мерилена Япан – родена в Румъния. Учи в училище по изкуствата, флейта и пиано, като завършва публична администрация и право. Основната техника, с която рисува, е акварел. Има три самостоятелни изложби, участва в над двайсет и пет общи художествени изложби. Изявява се като куратор. Носител на първа награда от Международната арт колония в Косово през 2017 г.
Рой Плейстоу – роден в Лондон, Великобритания. Рисува от 13-годишен, а на 17 г. започва специализирано образование в Академия за изящно изкуство „Илинг”. Учи при световноизвестните художници Дейвид Хокни и Роналд Китаи. Изявява се в различни сфери на пластичните изкуства. Живял е 20 години в Амстердам, Холандия, където прави две големи изложби.
Таня Пасева – завършва живопис във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” при проф. Николай Русчуклиев през 1996 г. Изявява се във всички области на пластичните изкуства. Има участия в изложби в страната, Австрия, Германия, Унгария, Румъния, Полша, Франция, САЩ, Израел, Южна Корея и др. Член е на СБХ.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати