Свържи се с нас

Култура

„Андъка пее и танцува“ и детски фолклорен събор тази събота и неделя

Published

on

Тази събота и неделя, 16 и 17 юли, Рибарник Кметовци ще бъде домакин на Осмото издание на Националния фолклорен фестивал „Андъка пее и танцува“ и Детския фолклорен събор „Андъка пее и танцува, а сърцето ми… лудува“.

Фолклорният фестивал „Андъка пее и танцува“ ще се състои в събота. Съборът ще бъде открит в 10.30 часа, а програмата ще продължи през целия ден. Специални гости на събитието ще бъдат Сестри Диневи, чието участие ще започне в 20.30 часа, а от 19.00 часа ще бъде пресъздаден ритуалът Сребърна сватба.

Поканата за събитието е отправена от Община Габрово, НЧ „Зора-1929“ с.Харачери, ТК „Боженци“, НЧ „Нов живот-1906“ и кметско наместничество с.Кметовци. Вече осем поредни години Народно читалище „Зора – 1929“ – с. Харачери организира националния събор, като от 2017 г. реализира и детски фолклорен събор, насочен към деца със специални образователни потребности.

На следващия ден, в неделя, 17 юли, от 10.30 часа ще се проведе петото издание на Детския фолклорен събор „Андък пее и танцува, а сърцето ми… лудува“. Организатор на събитието е Народно читалище „Зора – 1929“ – с. Харачерите, а дейностите се финансират по Програма Култура на Община Габрово.

Чрез настоящия проект се цели популяризиране на българските фолклорни традиции сред децата от различни възрастови групи, включително и деца със специални образователни потребности (СОП). Чрез изпълнението на дейностите му ще се постигне по-голяма информираност, повишаване знанията в областта на фолклора увеличаване кръгозора на участниците.

В рамките на настоящата инициатива ще има сценични изяви на детски танцови състави, детски формации за изпълнение на народна музика, творчески ателиета, за осъществяване на обучение от деца и специалисти, и обмяна на опит, между децата от танцови състави и децата със СОП.

Проектът се осъществява от Народно читалище „Зора – 1929“ – с. Харачерите, което се явява естествен център за връзка между деца от различни възрасти и с различни потребности за неформално образование, придобиване на нови знания за народния бит и традиции.

Основната цел на проекта е утвърждаването на детски фестивални прояви, като се включват и деца със СОП, както и ежегодно провеждане на тази инициатива. Популяризиране на фолклорните фестивални прояви в града и региона, насърчаването на творческите умения чрез различни ателиета по интереси, запознаване с фолклорните традиции, разучаване на най-популярните български народни хора, са сред цели на проекта.

Чрез дейностите се цели достигане на творческия продукт до възможно най- широка аудитория, взаимодействие по нов и креативен начин и привличане на нова публика, чрез постигане на по-високо качество на предоставения продукт.

Не случайно е избрано мястото за провеждане на фестивала – на открито сред природата – „Рибарник Кметовци“ , с. Кметовци. Локацията разполага с обширна зелена площ, на която участници и посетители могат да се включват едновременно в няколко активности, да преминават от една в друга, потапяйки се в различните форми на българския фолклор и традиции, което ще им донесе пълноценно преживяване и незабравими спомени от фестивала.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица