Свържи се с нас

Култура

Международен хоров конкурс и фестивал „Антонио Вивалди“ в Габрово

Published

on

НЧ „Априлов-Палаузов – 1861”, Музикалната асоциация „Антонио Вивалди“ град Карпениси – Гърция и Община Габрово Ви канят на XI Хоров фестивал и конкурс „Антонио Вивалди“, който ще се състои в зала „Възраждане“ на 24 и 25 юни.

В тазгодишната международна проява участие ще вземат Паджаджаран Университетски Хор, Бендунг Сити, Западна Джава – Индонезия, Камерен хор „Вокс Енимь“, Рига – Латвия, Смесен хор „Априлов – Палаузов“ Габрово, Хор Голдън Гейт, Сан Франциско, Калифорния – Съединени Американски Щати и Хор на варненските учители.

Официалното откриване на фестивала, със съпътстващия конкурс ще бъде на 24 юни, от 18.30 часа, а в първата фестивална вечер ще можем да се насладим на творческата изява на Университетски хор от Индонезия и Камерен хор от Латвия.

На 25 юни предстои втората конкурсна и фестивална вечер, която ще започне в  19.00 часа с участието на Смесен хор „Априлов – Палаузов“ Габрово, Американски хор от Сан Франциско и Хор на варненските учители и ще завърши с награждаване на заслужилите участници.

Смесеният Университетски Хор Паджаджаран, Индонезия е студентска организация, създадена през 1978 г. и е един от най-добрите хорове в Индонезия. През 2017 г. Университетският хор Паджаджаран печели 1-во място в категория Фолклор, 2-ро – в категория Смесени хорове и Специалната награда за най-добра интерпретация на Брамс на 52-рия международен конкурс за хорово пеене през 2017 г. Шпитал ан дер Драу, Австрия.  Хорът печели  голямата награда в 7-ия международен хоров фестивал в Бали в категория  смесени хорове и специалната награда на журито. През 2019 г.  е номиниран на 67-ия международен конкурс Полифонико „Гуидо Д’Арецо“ като му е присъдено 1-во място в категория  Духовна Музика, 2-ро място в категория  Монографска Програма и 3-то място в Задължителната Категория за Смесени Хорове. Хорът взема участия в различни значими национални и международни събития и изяви.

Камерният хор „Вокс Енимь“, Рига – Латвия е основан през 2008 г. от диригента Синдия Друва и  през следващата година ще отпразнува своята 15-та годишнина. Воден и вдъхновяван от  музика, хор „Вокс Енимь“ подготвя различни програми, организира концерти и участва във фестивали. Продуцирал е различни концертни предавания в сътрудничество с много музиканти, хореографи и  артисти, използвайки вълнуващи начини за разкриване на посланието на музиката. Значителна част от репертоара е съвременна музика, често написана от латвийски композитори, но също и църковна музика от различни периоди. Постигнал е и забележителни резултати с участието си в повече от 10 международни хорови конкурса.

Хор Голдън Гейт, Калифорния – Съединени Американски Щати е ансамбъл, съчетаващ два хора от района на залива Сан Франциско в Калифорния: Хора на възпитаниците на Калифорнийския университет в Бъркли и Първия Унитариански Универсалистки Църковен хор в Сан Франциско. Тези два хора, от противоположните страни на залива, често се обединяват при турнета и участия в големи хорови изяви, тъй като имат един и същ ръководител. Д-р Марк Съмнър ръководи двата състава, състоящи се съответно от 120 и 50 хористи, повече от 23 години и заедно са обиколили Трансилвания (домът на Унитаризма) 4 пъти, Южна Африка, Нова Зеландия и Куба. Броят на хоровите турнета е над 40, в които участват и хористи от бивши хорове, започнали своята кариера в Ланкастър, Тексас преди 44 години.

Хорът на Варненските учители произлиза от женска хорова група, създадена през далечната 1951 г. За първи диригент е поканен варненският композитор Любен Тодоров. Заслуга за развитието и израстването на хора в различните периоди от неговото съществуване имат известни диригенти, композитори и музикални педагози във Варна и страната. Първоначално женският хор обединява учители-музиканти от всички варненски училища, детски градини и университети. От 1988 г. хорът прераства в смесен хор. В своята творческа история той популяризира хоровата музика както в България, така и в чужбина. Понастоящем диригент на Хора на Варненските учители е Веселина Маринова, а пианист – Боян Бъчваров.

Смесеният хор “Априлов – Палаузов” е основан през 1949 год. като част от дейността на НЧ “Априлов – Палаузов” – Габрово. Участва с успех в Международните хорови фестивали в Кефалония – Гърция /1992 год./, Камерино – Италия /2001 г. – бронзово отличие/, Влахово Бржези – Чехия /2002 г. – награда за най-добър млад диригент/, Фано – Италия /2003 год./, Анталия – Турция /2005 г./, Сопот – Полша /2006 г. – трета награда/ , Римини – Италия /2007 г./, Охрид – Македония/2008 г./ и Анталия – Турция /2009 г. – трета награда/, Карпениси – Гърция / 2011 г. – второ място и сребърен медал /, Лидо ди Йезоло – Италия и Могильов – Белорусия / 2012 г., Ааст – Белгия /2013 г. Прага – Чехия /2014 г., Охрид – Македония /2015 г./, Катерини Паралия – Гърция /2016 г./, Бар – Черна гора /2017 г./, Дурас – Албания /2018 г./, Чанаккале – Турция /2019 г./. В продължение на над седем десетилетия хорът е изнесъл стотици концерти и е натрупал сложен и разнообразен репертоар – предкласика, класически произведения, съвременна музика, църковнославянски песнопения, произведения от български композитори.

За дългогодишната си творческа и концертна дейност и по случай 65 години от неговото създаване, Смесеният хор “Априлов – Палаузов” е отличен с „Почетния знак” на гр. Габрово, а през 2019 г. с Тържествен Концерт – спектакъл отбеляза своя  70 годишен юбилей.

Входът за всички концерти е свободен.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица