Свържи се с нас

Култура

Изложба показва „Свещените букви, които разказват истории“

Published

on

В навечерието на 24 май областният управител на Габрово Ралица Манолова откри изложба с творбите на участниците в конкурса „Свещените букви, които разказват истории“. Инициативата е посветена на деня на Светите братя Кирил и Методий, българската просвета и култура и на славянската писменост.

В рамките на събитието Ралица Манолова връчи грамоти и награди на отличените Тереза Митева – 5 кл. ОУ „Стефан Пешев“ Севлиево, Микаела Чепелева – 4 кл. ОУ „Иван Вазов“ Габрово и Михаела Василева – 2 кл. СУ „Васил Левски“ Севлиево и благодари на всички участници.

„Да видим буквите – изрисувани, красиви, вдъхновяващи, претворени на листа през погледа на децата – това е нещо, което ни мотивира да продължаваме напред и да се стараем бъдещето, което заедно създаваме да е още по – красиво и мотивиращо заради нас и всички след нас…“ – сподели областният управител.

Специална награда беше присъдена и от народния представител Богомил Петков на Рая Керемидчиева – 1 кл. СУ „Райчо Каролев“. Той поздрави участниците и им пожела да не спират да творят и мечтаят и обеща винаги да дава своята подкрепа за подобни събития, които популяризират знанията, културата и изкуствата. Поощрителни награди и нещо много специално, което всеки ученик в миналото е искал да го отличава, а именно званието „благочинник“ – получиха специално от Националния музей на образованието Никол Димитрова – 10 клас, СУ „Отец Паисий“ Габрово , Анастасия Тотевска – СУ „Васил Левски“ Севлиево и Михаела Александрова – 4 кл. ОУ „Неофит Рилски“ Габрово.

Своят музикален поздрав към гостите отправи Илина Друмешка, която изпълни „Излел е Делю Хайдутин“, а малката Марина от ДГ „Радост“ рецитира прекрасни стихове от Никола Фурнаджив, посветени на Светите братя Кирил и Методий.

Ученици от Национална Априловска гимназия представиха христоматичния текст на Надежда Драгова „Кой е създал нашите буквите“. Конкурсът „Свещените букви, които разказват истории“ се организира от Областна администрация – Габрово с подкрепата на Регионално управление на образованието – Габрово и Национален музей на образованието.

Участие в него взеха повече от 150 деца от цялата страна, а жури с представители от организаторите оценяваха творбите по критериите, които бяха зададени.

Инициативата цели да насърчи общуването с книгите и да провокира децата към ръкопис и четене. Всички изпратени рисунки са изложени в Национален музей на образованието, където посетителите ще могат да ги разгледат до края на м.май.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица