

Култура
Габровски спектакъл с номинации за Аскеер
Сдружение „Суматоха“ са номинирани за театралните награди „Аскеер“ в категория „изгряваща звезда“. Номинацията е заради участието им в спектакъла „Въпреки живота, всичко е любов“, създаден съвместно с екипа на габровския драматичен театър. Официалната церемония по връчването на наградите на Фондация „Академия Аскеер” ще се състои на 24 май 2022 г. в Театър „Българска армия“. По този повод габровският театър кани зрителите на представлението „Въпреки живота, всичко е любов“, за да изразят своята морална подкрепа към младите актьори от Сдружение „Суматоха“. Спектакълът ще се състои на 23 май от 19.00 часа на голяма сцена в ДТ „Рачо Стоянов“.

Постановката е създадена по романа „Германия, мръсна приказка“ от Виктор Пасков. Режисьор и автор на сценичната адаптация на текста е Васил Дуев-Тайг. Като актьор и режисьор е номиниран многократно за наградите „Икар“ и „Аскеер“. Носител е на театрални отличия от международни фестивали. В постановъчния екип се включват: Даниела Николчова и Наталия Андреева – сценография и костюми; Христо Намлиев – музика; Филип Миланов – хореография; Яел Дуев-Тайг – автор на плаката; Росина Пенчева – фотограф на спектакъла; Васил Калев – медицински консултант и Валери Радев – помощник-режисьор.

В Сдружението влизат актьорите от класа на проф. д-р Ивайло Христов – випуск 2021 г., които са основния актьорски състав в спектакъла. Това са: Антония Кундакова, Бернарда Береану, Елена Хрант, Елеонора Иванова, Жаклин Даскалова, Никол Оташлийска, Полина Грозданова, Сирма Кунчева, Ахмет Исмаил, Вилиян Гешев, Иван Шуманов, Йоан Попов, Мартин Димиев, Ростислав Дамянов, Теодор Кисьов, Ясен Атанасов и Марио Василев, който е част от габровската трупа. Към тях се присъединява и актьорът Стоян Руменин, който също е от екипа на ДТ „Рачо Стоянов“.

„Въпреки живота, всичко е любов“ следва сюжетната линия на романа „Германия, мръсна приказка“. Публиката се пренася в бурната на световни събития 1968-ма. Социалистическата действителност в НРБ и ГДР се сблъсква с младежките идеали за свобода, любовта към рокендрола, опарените надежди от Пражката пролет и лекия повей за промяна. Младите хора в България не се различават от връстниците си на запад, но дори и основателното им бунтарство не може да пробие дебелината на непробиваемата Желязна завеса. Светът на героите в постановката е разеделен на „вътрешен“ и „външнен“, „източен“ и „западен“, „морален“ и „неморален“, „истинен“ и „лъжовен“, „възможен“ и „невъзможен“, „примиренчески“ и „неприемлив“.

Видимата прилика между авторитарните режими в НРБ и ГДР е вътрешният етичен коректив за младия Виктор Пасков – какво не може да приеме, от какво бяга и какво иска да промени. Фалшивите ценности и идеологии влизат в собствена битка за умовете и сърцата на младите. Въпреки границите, ограниченията и забраните, истината за живот извън контрола на тоталитарния апарт, се прокрадва в източния блок. Дори соцправоверните общества на НРБ и ГДР са разтърсени от силата на рока и жаждата за свобода, защото „въпреки живота“ тук „всичко е любов“ навсякъде. А младият хер Паско, с незавидната си емигрантска съдба, избира честта на приятелите срещу безчестието на предателите. Без значение къде са те – в НРБ или ГДР, безсмъртните приятели остават с него и с всеки зрител, изкушен да гледа „Въпреки живота, всичко е любов“.

Постановката е осъществена с финансовата подкрепа по Програма „Дебюти“ на Национален фонд „Култура“. Автори на проекта са четирима актьори от Сдружение „Суматоха“: Татяна Йолинска, Йоан Попов, Иван Шуманов и Елена Хрант.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Изложба в Дряново показва лицата на героите под Самарското знаме


В четвъртък, 24 юли, от 17.30 ч. в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита въздействащата изложба „Габровци под Самарското знаме“. Тя е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна – и отдава почит на приноса им в Освободителната война.
Експозицията е създадена за Национално честване Шипченска епопея 2024 г. по инициатива и с финансиране от Областен управител на област с административен център Габрово. Изложбата е подготвена от Регионален исторически музей Габрово, със съдействието на Исторически музей – Дряново, музеите в Севлиево и Трявна, Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – Плевен и потомци на опълченци.
В 12 табла са представени архивни и визуализирани със съвременна техника снимки на 123 опълченци от общо 1 054 мъже от региона, участвали в дружините. Личностите са подредени по военни части – от Първа до Десета дружина и конната сотня – съобразно първоначалното записване. Посочено е родното място на всеки герой, а имената са осъвременени за по-лесно разпознаване.
Автор на изложбата е Катя Гечева, гл. уредник в РИМ – Габрово, която цели чрез фотографиите да застанем „очи в очи“ с лицата на онези, чиято саможертва оформя свободна България. Макар имената на опълченците да са добре известни и документирани, откриването на техни изображения остава най-трудната и ценна част от изследователската работа.
Силните думи на ген. Ростислав Фадеев, цитирани на плаката на изложбата, ни напомнят за смелостта и достойнството на българите: „Да издигнат българското знаме с пълен успех, с пълно значение за света, а също да го разнесат по страната могат само самите българи…“.


Култура
Бляскаво представяне на МК „Весела“ на конкурс в Гърция


С две престижни награди се завърнаха младите пианистки Полина Флориду и Невин Халил от шестото издание на Международния конкурс „От Бах до джаз“, който се проведе в Атина, Гърция.
Двете талантливи музикантки, възпитанички на клавирния педагог Весела Пенева, представиха достойно Музикален клуб „Весела“ и България сред над 80 участници от различни страни.
Журито на конкурса, съставено от изтъкнати музиканти и преподаватели от Русия, Турция, Франция, Румъния, Гърция и Китай, оцени високо изпълненията на младите инструменталисти, като отличи само най-добрите.
В първа възрастова група, второкласничката Невин Халил впечатли журито и публиката със своето майсторство и заслужено спечели втора награда. Тя бе и сред малкото участници, поканени да свирят на заключителния Гала-концерт – признание за нейния талант и сценично присъствие.
В четвърта възрастова група, където конкуренцията беше особено оспорвана, Полина Флориду, ученичка в 10 клас, завоюва четвърта награда – постижение, което заслужено бе определено като изключително от артистичния директор на конкурса, пианистката Лилия Бояджиева (България – Франция).


Тя сърдечно поздрави двете участнички, техните родители и техния преподавател Весела Пенева, изразявайки възхищението си от факта, че двете момичета не учат в музикално училище, а са любители с изключителен талант и дисциплина.


Култура
Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд


Реализираните досега събития, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор строител, преминаха успешно и при висок интерес. Началото даде арх. Белин Моллов, който на 23 януари, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, представи 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора.

Малко след това стартира и четвъртото издание на Националния детски конкурс „Преминал майстор през земята“, който събра 127 рисунки, 36 литературни творби, 12 макета и 5 видеа, изпратени от деца и младежи от цялата страна.

Победителите от него бяха тържествено наградени на специална церемония на 1 юни – Международния ден на детето.

Образователната онлайн платформа „Уча се“ също се включи в честванията, като създаде специален видеоурок, посветен на живота и делото на Колю Фичето. В знак на признателност, кметът на Дряново Трифон Панчев връчи благодарствен адрес на основателя ѝ – дряновецът Дарин Маджаров.

В средата на месец април проф. дин Веселин Янчев се срещна с местната общественост, а поводът беше 165 години от рождението на ген. Иван Фичев – виден български военен деец, началник на Генералния щаб на Българската войска, министър на войната, военен историк и анализатор, и внук на възрожденския майстор Колю Фичето.

Особено впечатляваща бе детската архитектурна работилница, по време на която с помощта на хартия, картон и дървени елементи, децата изработваха модел на църквата „Св. Никола“ в Дряново. Така малките участници се запознаха с характерните архитектурни елементи, използвани от строителния колос на Възраждането – кобиличния фронтон, аркадата и осмостенната камбанария.

През май честванията излязоха извън границите на страна, като екип на Исторически музей – Дряново проведе открити уроци в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ и в училището „Трите чешми“ в село Извоареле, Румъния. Децата от българските общности зад граница имаха възможността да научат повече за великия майстор строител.

В първите дни на юли се проведе Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, в който се включиха петима художници, а награда за живопис си поделиха Надя Петрова и Севда Потурлян. Часове преди да станат ясни имената на носителите на Наградата за живопис Дряново, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе впечатляващ духовен концерт на два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица”. Техните песнопения превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението.

Събитията и инициативите от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ ще продължат през месец август с участие във фестивала във Велико Търново „48 часа Варуша Юг“. В църквата „Свети Никола“, ще бъде представена най-новата книга за Колю Фичето, чийто автор е д-р Венелин Бараков – гл. уредник в ИМ – Дряново. Акцент ще бъде поставен върху живота, дело, архитектурните шедьоври на Майстора и връзката му със старата българска столица.

Кулминацията на националните чествания ще бъде през есента. Исторически музей – Дряново ще посрещне родственици и наследници на Колю Фичето. По време на събитието ще бъде направено и официалното представяне на книгата на д-р Бараков „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“. Началото на октомври ще се състои и Четвъртото издание на Националната научна конференция „Епохи, личности, памет“, участие в което са заявили над 40 учени и специалисти от страната.
Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето, се организират от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Кримипреди 4 дни
Нови разкрития за лидера на разбитата в Габрово наркобанда (снимки от акцията)
-
Кримипреди 4 дни
Тарторът на наркогрупата издавал заповеди от затвора
-
Кримипреди 5 дни
Разбиха престъпна група за наркотици, действала в региона
-
Икономикапреди 6 дни
Интер Пауър ще захрани Узана Поляна Фест със соларна енергия
-
Новинипреди 6 дни
Осигурен е транспорт за желаещите да посетят Узана Поляна Фест
-
Икономикапреди 7 дни
Открийте възможности за кариера в „Дзалли“: традиции, иновации и стабилност в текстилната индустрия!
-
Културапреди 6 дни
Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд
-
Любопитнопреди 5 дни
Старата кола не трябва да тежи на джоба ти!