Свържи се с нас

Култура

Лазарки от три града благословиха три пъти майсторите в музей „Етър“

Published

on

Пъстър, шумен, зареден с оптимизъм е Лазаровден – един от най-обичаните и почитани от българите празници, на който и тази година чаршията в музей „Етър“ бе изпълнена с усмивки и пролетни цветове.

С ведри лица и звънки гласове момичетата от „Училище за лазарки“ пресъздадоха обичая лазаруване. Всяко от движенията им бе изпълнено с енергия, която се предаваше към публиката. Хиляди дойдоха да ги видят, да чуят песните им, да бъдат застигнати от техните благословии.

„Училище за лазарки“ на музей „Етър“ тази година постигна сериозен успех, тъй като разшири територията, на която се провежда. За първи път през обучение преминаха не само габровски девойки, а и момичета от Трявна и Дряново, където местните общности оказаха сериозно съдействие на музея. Уроците се провеждаха в Габрово, Дряново и Трявна.

На 15 април девойките направиха генерална репетиция в музея, а на самия Лазаровден – 16 април, всяка от групите пресъздаде обичая лазаруване пред посетителите.

„Училище за лазарки“ се провежда за дванадесети път и човек би могъл да си помисли, че няма какво ново да се види. Песните, танците, наричанията са едни и същи. И все пак, празникът винаги е различен. Около събраните в група момичета се завихря специфична енергия – сбор от емоциите на всяка лазарка.

Това се предава на публиката и тъй като усещанията са индивидуални, всеки Лазаровден е различен. След като изпеят песните и изиграят танците си, след като благословят дюкяните, работилниците и къщите и получат дарове от стопаните, лазарките хвърлят венчетата си в реката.

Момичето, чието венче бъде отнесено първо от водата, става кумица и е начело на лазарките през следващата година.

И тъй като през 2022 през музей „Етър“ преминаха три групи от лазарки, кумиците също са три – Деяна Стоянова от Национална априловска гимназия, Мариела Черкезова от СУ „Петко Рачев Славейков“ – Трявна и Стефания Пенчева от СУ „Максим Райкович“ – Дряново.

„Благодарим, беше прекрасно“, сподели впечатленията на лазарките от Дряново кумицата Стефания Пенчева.

Габровката Деяна Стоянова е лазарка за първи път, изключително е развълнувана и още когато започва да се обучава, искрено се надява венчето й да е първо, за да стане кумица. Желанието й се сбъдва, а тя не крие, че и в живота се чувства победител.

Мариела Черкезова също е развълнувана, че е кумица. Лазаруването в музей „Етър“ дава на нея и другите момичета от групата по-голямо самочувствие, с което да направят още същия ден втора възстановка в родния си град Трявна.

За успеха на „Училище за лазарки“ през 2022 година, освен екипът на музей „Етър“, сериозен принос имат Исторически музей – Дряново, СУ „Максим Райкович“ – Дряново, Община Трявна, СУ „Петко Рачев Славейков“ – Трявна, Национална априловска гимназия, Природо-математическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“, Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ и други учебни заведения.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица