Свържи се с нас

Култура

Новият брой на „Денница“ беше представен в НАГ

Published

on

В Актовата зала на Национална Априловска гимназия тържествено беше представен новият юбилеен брой на хуманитарния сборник „Денница“. Изданието събира в себе си текстове на бивши и настоящи „априловци“ на пет езика – български, руски, английски, немски и френски от над 60 автори.

Снимка: Вела Лазарова

Текстовете са разделени на седем цикъла: Пътуващият, Менторът, Вестителят, Пазачът на портата, Променящият формата си, Даровете на мъдростта и Сянката. Всеки цикъл и автор бяха представени от различни учители, взели участие в създаването на „Денница“-та.

Снимка: Вела Лазарова

Събитието премина в атмосфера на празничност и артистичност, с прекрасни музикални изпълнения, а по същество беше отлично замислено, изпращайки до присъстващите внушителна по обем информация, творческа енергия, индивидуални и общочовешки послания.

Директорът на Национална Априловска гимназия Елвира Христова сподели, че сборникът е „книга за пътуващите от пътуващите“. По думите ѝ днешната „Денница“ – наследник на 180-годишна традиция и на своя собствен 30-годишен път (първият брой излиза през 1991 година), побира между кориците си вестители, бдителни пазачи, мъдруващи и преминаващи граница, надникващи отвъд сянката или наставляващи. Все крачещи и мислещи хора, които показват, че в пътуването си човекът расте.

Снимка: Вела Лазарова

„Родителят“ на седемте цикъла в последното издание на „Денница“ е преподавателят Стефка Костадинова, а заедно с нея работи цял екип от редактори, коректори, илюстратори и оформители: Анна Маринова, Анна Сапунджиева, Владилена Катевска, Деница Парахулева, Иво Тепавски, Елвира Христова, Емилия Антонова, Иванка Димова, Катерина Михайлова, Маазат Чаринова, Марияна Ангелова, Милена Тодорова, Младен Александров, Паулина Мартинова, Пенка Петрова, Росица Русева, Силвия Стоянова, Снежана Рачевиц, Стефка Костадинова, Мириан Методиева, Анелия Пенева, Петя Савчева, Александър Бинчев.

Снимка: Вела Лазарова

Преподавателят по български език и литература, английски език и бивш директор на гимназията Анна Маринова припомни историята за тримата каменоделци, която е актуална не само за учителите, учениците, гимназията и сборника, а за всеки от нас. „Човек видял трима каменоделци да дялкат камъни и ги попитал какво правят. Първият измъчено казал: „Цял ден дялкам, за да си изкарам прехраната“, вторият гордо отвърнал: „Аз съм най-добрият каменоделец в района“, а третият казал: „Аз участвам в съграждането на храма“.

В 30-годишното си съществуване сборникът побира имената на десетки Априлови възпитаници, днес успешно реализирани учени, изследователи, юристи, лекари, педагози, които градят своето и общото ни бъдеще, но никога не напускат Априловата общност, в която са се припознали като третия каменоделец.

Снимка: Вела Лазарова

На представянето на новия брой на „Денница“ присъства доц. д-р Александра Антонова от Института за литература към БАН. Тя определи изданието като „разножанров, разноезичен и разнопоколенчески сборник, в който взаимно си сътрудничат Пътят и Традицията“, а НАГ – като „висока трибуна“, която е не само образователна, но и културна институция.

Снимка: Вела Лазарова

Ангел Иванов, випускник 2007 г, направи аналог с днешните събития и заяви, че хуманитарният сборник е „бомбоубежище от войната“ за оцеляването от бездуховността и пошлостта.

Снимка: Вела Лазарова

Внушителен брой бяха поканените, учители, випускници, представители на културни институции. Сред уважилите събитието бяха областният управител на Габрово Ралица Манолова – възпитаник на НАГ, началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов, председателят на Съюза на българските писатели – клон Габрово Росица Кънева.

Автор: Илина Таскова,
ученик в 10 „А“ в Национална Априловска гимназия, член на Клуба по „Журналистика“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица