

Култура
Представиха „Габрово – джаз и още нещо, хронология-факти-събития“ на Илко Илиев
На 21 декември, в Художествената галерия „Христо Цокев” – Габрово се състоя представянето на новата книга на Илко Илиев „„Габрово-джаз и още нещо, хронология-факти-събития”.
За габровската общественост, Илко Илиев е познат като музикант, композитор и аранжор, но не е изненада и факта, че той представи своята трета книга.
Другите му две издадени книги са „Справочник на английската терминология в популярната, танцовата и джазова музика“ (1996 г.) и „Тъга по слънчева вода“ с публицистика (2005 г.). Третата му книга е обаче неговата първа, свързана със историята на джаза в Габрово. Той я пише като действащо лице в описаните събития, във времето, в което са се случили.
Тя е първата книга, посветена на историята на габровските джазови оркестри, написана от пряк участник в повечето от тях, от активен и към настоящия момент общественик и музикант. В този смисъл Габрово отново е своебразен първенец.

Самият Илко Илиев също е габровец (нищо, че не е роден в Габрово), тук той израства като музикант, като личност, тук създава семейство. Всички описани в книгата му събития, места, личности са по документи, съхранявани в Габровския държавен архив.
За това те да са съхранени така систематично и в пълнота, заслугата е отново на Илко Илиев. Още през 2006 г. той става дарител на нашия архив, предавайки една част от документите от богатата си дейност като музикант, през следващите години, той продължава да дарява документи, които се обособяват и обработват във фонд на негово име.
Неговото съдействие за обогатяване на нашата архивна съкровищница не свършва до тук. Благодарение на добрите му контакти, семейството на именития ни съгражданин Манол Цоков дари през 2015 г. много голяма част от огромния архив на Маестрото.

Съдействието на Илко Илиев не приключи до тук, с неговото безценно професионално съдействие, самия музикален архив (партитури и щимове на състави, с участието или ръководени от М. Цоков) беше обработен и така стана достъпен за потребителите.

Отново благодарение на неговото съдействие, през 2016-2017 г. в архива постъпиха документите и на Николай Антонов – музикант, свирил в легендарния оркестър „КО”, както и в по-късни габровски джазови формации; през 2019 г. на Иван Андреев – диригент на Духов оркестър – Габрово, в годините той съдейства за даряването на документи и на Христо Питев – друг голям габровски композитор и диригент, основател на Габровския Камерен оркестър, както и на Христо Митев, също музикант в оркестър „КО”.
Благодарение на доброто ни сътрудничество и постъпилите ценни документи, снимки, плакати, грамоти и т.н. Габрово се превърна в единственото място в България, чиито държавен архив съхранява толкова много документи, свързани с историята на джаза.

А най-хубавото е, че това документално богатство е достъпно за всички, изкушени да научат повече на най-жизнерадостния музикален стил – оркестрите, фестивалите и личностите, които са в основата на успехите на Габровския джаз по света и у нас.
Свои музикални поздрави към автора изпълниха неговите колеги: Любомир Боев, Стефан Косев, Цветомир Цанков и Петко Петков. На представянето на книгата, присъстваха негови колеги от различни оркестри, в които той е свирил през годините: Ученическия оркестър към Текстилен техникум-Габрово, Биг-бенд-Габрово, Суинг дикси бенд-Габрово, както и други колеги музиканти.

Към техните спомени и поздравления към Илко Илиев се присъединиха и негови приятели, съмишленици, както и автора на корицата на книгата-художника Валентин Атанасов. На срещата присъстваха представители на Държавен архив – Габрово, Женско благотворително дружество „Майчина грижа” – Габрово, общественици и др. Бе прочетен и Поздравителен адрес до автора от Съюза на музикалните и танцови дейци в България, както и от габровската общественичка и краевед, г-жа Милка Пурел.
Илко Илиев бе поздравен и от творци-поети и музиканти, с които е работил през годините, но които нямаха възможност да присъстват лично: георги Атанасов – поет, Божидар Тухладжиев, Генчо Въртовски, Димитър Рачев – музиканти, Ани Богданова – певица. Книгата може да бъде закупена в книжарница „Том 1” в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати