

Култура
Празникът на Духовната музика в Габрово се отменя
Празник на духовната музика за първи път няма да има, съобщиха от Народно читалище „Габрово 2002”.
„Остават дни до Духовния празник на Габрово, чиято най-голяма изява е „Празникът на духовната музика“ – фестивалът, който се провежда всяка година в навечерието на 14 окомври – Деня на Света Петка Българска.
Негови неизменни организатори вече 19 години са Министерство на културата, Община Габрово, Архиерейско наместничество и Народно читалище „Габрово 2002”.
И тази година организацията започна отрано и въпреки трудностите с намиране на участници в тези тежки времена програмата беше готова, афиша и програмите също.
До последния момент участниците: Ансамбъл „Елици” от Националната гимназия за древни езици и култури – София, хор при Софийска духовната семинария „Св. Йоан Рилски“, хор „Добри Чинтулов“ Перник, хор при храм „Успение Богородично“ Габрово, Смесен градски хор от Казанлък, Смесен хор към НЧ „П. Славейков“ гр. Трявна, и Габровски камерен оркестър бяха в готовност да вземат участие със своя специално подготвен репертоар.
За наше и тяхно голямо съжаление, в страната започна четвъртата вълна на епидемията, провеждането стана проблематично. Нещо повече, Габрово беше обявен за червена зона в последния момент и въпреки проведените консултации с всички инстанции, деветнадесетият пореден „Празник на духовната музика” стана невъзможен.
За нас пък и за многобройните му почитатели и редовна публика това е голям удар, защото срещите ни наистина се превръщаха в един неповторим музикален празник на духовността.
Остава надеждата, че догодина тук ще пристигне и Украинският ансамбъл, който щеше да присъства тази година, представители на византийската музика от Букурещ и че в навечерието на празника на Света Петка и 20-годишнината на Народно читалище „Габрово-2002” ще продължи този прекрасен фестивал“, се казва в съобщението на Народно читалище „Габрово 2002”, разпространено до медиите.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие