

Култура
Нов за габровци театър оживи Шести участък
За трети път в края на лятото, новата атракция на „Шести участък“ в Габрово предизвика любопитството на съседи и посетители на стария квартал. Театърът на сетивата в неговите три издания (първите две се състояха в началото на лятото), безспорно бе събитие както за жителите в района, така и за самите участници в него.
Това иновативно направление в съвременното изкуство създава интерактивни спектакли, планирани за определено място. Спектакли, в които самата публика става главен герой и активен участник в творческото взаимодействие.
Сетивният театър премахва условната граница между артист и зрител, и зрителите не са просто наблюдаващи, а сътворци на преживяването. Специфичното е, че по време на „представлението“ се активират всички техни сетива – зрение, слух, обоняние, осезание и дори вкус, а това стимулира развитието на въображението, креативността и асоциативното мислене.
„Посетителите“ преминават индивидуално през специално подготвена пространствено-театрална инсталация, като за всеки един това пътуване е наситено с уникални лични емоции, провокирани от интензивни сетивни инсталации (най-често на тъмно, или с ограничено зрение).
Темата и съдържанието на трите спектакъла в Габрово бяха тясно свързани с квартал „Шести участък”. С методите на сценографията той се превърна във вълнуваща среда-лабиринт. Рано или късно, по време на близо едночасовото преживяване, всеки един от 65-те изкушени да участват, чу ударите на ковачите, усети топлината на огнищата им, попадна в полицейския участък, чието име носи квартала.
Останалото е лично преживяване, на което, ако си се отдал изцяло, те вълнува дълго след това. Организаторите са твърдо решени да продължат и не разкриват повече подробности, за да не повлияят на емоциите от преживяването на тези, които още не са го изпитали.
Ако не е сигурно, че ще има Коледно издание на сетивния театър заради ограниченията, то се знае, че ще има следващи, предназначени и адаптирани за деца. Проектът на Фондация „Зад кадър“ бе реализиран в партньорство със Сдружение „Глобал Вижън Съркъл“ и НЧ „Будителите – 2017“ и подкрепен финансово по програма „Култура“ на Община Габрово, по Приоритет „Колаборации“.
15 доброволци участваха в създаването на ситуативния лабиринт и подпомагаха доброто преживяване. Придобитите по проекта знания и умения за работа по методите на сетивния театър допринасят за популяризиране на нови форми в театъра и обогатяване на културния живот в Габрово.
Дейностите, свързани със създаването на „Театър на сетивния лабиринт“ включваха обучение и създаване на спектакъл, зададен от историята и желанието за промяна на емблематичния габровски квартал „Шести участък”. Той ще се поддържа занапред по нови сценарии и ще бъде една от регулярните атракциите в сърцето на града. Ще бъде предложен на туроператорските агенции за привличане на туристи и гости.
Екипът, ангажиран с проекта, отчита, че интересът на местната общност към представленията повлиява положително на възприятието за знаковия габровски квартал. А новият културен продукт разкрива по нестандартен начин привлекателността на квартала и възможностите за организиране и споделяне на разнообразни събития.
Култура
13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево


Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.
Програма с авторско кино и международни акценти
Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.
Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.
Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.
Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.
София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.
Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.
*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.


Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Култура
Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето


С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.





Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.


-
Кримипреди 7 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 7 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 6 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 6 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Любопитнопреди 7 дни
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи
-
Новинипреди 5 дни
Боксьорът Борис Ангелов се нареди сред най-добрите в страната
-
Любопитнопреди 5 дни
Парад на ретро автомобили – тази събота на площад „Възраждане“
-
Новинипреди 5 дни
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина