Свържи се с нас

Култура

Нов за габровци театър оживи Шести участък

Published

on

За трети път в края на лятото, новата атракция на „Шести участък“ в Габрово предизвика любопитството на съседи и посетители на стария квартал. Театърът на сетивата в неговите три издания (първите две се състояха в началото на лятото), безспорно бе събитие както за жителите в района, така и за самите участници в него.

Това иновативно направление в съвременното изкуство създава интерактивни спектакли, планирани за определено място. Спектакли, в които самата публика става главен герой и активен участник в творческото взаимодействие.

Сетивният театър премахва условната граница между артист и зрител, и зрителите не са просто наблюдаващи, а сътворци на преживяването. Специфичното е, че по време на „представлението“ се активират всички техни сетива – зрение, слух, обоняние, осезание и дори вкус, а това стимулира развитието на въображението, креативността и асоциативното мислене.

„Посетителите“ преминават индивидуално през специално подготвена пространствено-театрална инсталация, като за всеки един това пътуване е наситено с уникални лични емоции, провокирани от интензивни сетивни инсталации (най-често на тъмно, или с ограничено зрение).

Темата и съдържанието на трите спектакъла в Габрово бяха тясно свързани с квартал „Шести участък”. С методите на сценографията той се превърна във вълнуваща среда-лабиринт. Рано или късно, по време на близо едночасовото преживяване, всеки един от 65-те изкушени да участват, чу ударите на ковачите, усети топлината на огнищата им, попадна в полицейския участък, чието име носи квартала.

Останалото е лично преживяване, на което, ако си се отдал изцяло, те вълнува дълго след това. Организаторите са твърдо решени да продължат и не разкриват повече подробности, за да не повлияят на емоциите от преживяването на тези, които още не са го изпитали.

Ако не е сигурно, че ще има Коледно издание на сетивния театър заради ограниченията, то се знае, че ще има следващи, предназначени и адаптирани за деца. Проектът на Фондация „Зад кадър“ бе реализиран в партньорство със Сдружение „Глобал Вижън Съркъл“ и НЧ „Будителите – 2017“ и подкрепен финансово по програма „Култура“ на Община Габрово, по Приоритет „Колаборации“.

15 доброволци участваха в създаването на ситуативния лабиринт и подпомагаха доброто преживяване. Придобитите по проекта знания и умения за работа по методите на сетивния театър допринасят за популяризиране на нови форми в театъра и обогатяване на културния живот в Габрово.

Дейностите, свързани със създаването на „Театър на сетивния лабиринт“ включваха обучение и създаване на спектакъл, зададен от историята и желанието за промяна на емблематичния габровски квартал „Шести участък”. Той ще се поддържа занапред по нови сценарии и ще бъде една от регулярните атракциите в сърцето на града. Ще бъде предложен на туроператорските агенции за привличане на туристи и гости.

Екипът, ангажиран с проекта, отчита, че интересът на местната общност към представленията повлиява положително на възприятието за знаковия габровски квартал. А новият културен продукт разкрива по нестандартен начин привлекателността на квартала и възможностите за организиране и споделяне на разнообразни събития.

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Култура

ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович

Published

on

Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.

Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.

Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.

Зареди още

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица