Свържи се с нас

Култура

70 години чества Детската музикална школа при НЧ „Развитие-1870“

Published

on

70-годишен юбилей чества Детската музикална школа при народно читалище „Развитие-1870“ с празничен концерт. Поредното събитие, с което културната институция отбеляза 150-годишнина от основаването си. Тържество – празник в чест на музиката, таланта и професионализма.

С „Лунна соната” на Бетховен и „Ръченица” на Добри Христов концерта откри талантливата Стефани Тотева, възпитаничка на школата по пиано, с художествен ръководител Иглика Грънчарова. Песните „Запяла ми е черешка”, „Седнала е Гинка” и „Шарена гайда” изпълниха най-малките певци от школата по народно пеене, с преподавател Цветина Маринова.

Китаристите Калоян Костов и Дамян Иванов изсвириха „Валс за две китари” от Фернандо Карули, а „Меланхолия” от Никола Кост представи Мартин Казанджиев. Преподавателят по китара и тамбура Цветан Радков и възпитаниците му: Велизара Костова, София Цонкова, Пагане Антонова, Калоян Костов, Дамян Иванов, Владимир Николов, Александър Василев и Мартин Казанджиев поздравиха публиката с две изпълнения – „Домино” от Леополд Ферари и Валс „Венецуела”.

Чудесна бе блок програмата на класа по акордеон, тамбура и синтезатор, с преподавател Ценка Ганчева. „Кукувичка” и „Сборенка” на синтезатора изсвири Нелина Александрова, а „Тиролски валс” представи Рая Георгиева. Чешки народен танц изпълни на акордеон Христо Драганов.

„Тико-тико” и „Сватбата на феите” изсвири на синтезатор Венцислав Йонков, а с „Право хоро” се представи Тихомир Петров. Вълнуваща мелодия, с романтика, страст и хармония – „Валс” на Фредерик Шопен, на пианото изпълни Силвия Петкова. Изненадващо, минути преди началото на концерта, тазгодишният абитуриент на класа по пиано Калоян Тодоров се появи зад кулисите, за да се включи в програмата и поздрави публиката с парчето „Демони” на групата Имеджим Драгънс.

Участието му, макар че бе извън сценария, приповдигна градуса на настроението и обра овациите на присъстващите. Чувствено бе и изпълнението на патетичната соната „Рондо” на Бетховен от пианистката Лилия Апостолова. Специален гост на празничния концерт бе Анастасия Карапанчева, възпитаничка на класа по китара при читалище „Развитие”. Тя зарадва публиката с нежно изпълнение на „Капричо Арабе” от Франсиско Тарега.

С много настроение китка от песните „Щеро Калино”, „Скарали се три моми” и „Слънчице мило мамино” поднесоха по-големите певци от школата по народно пеене. На финала на концерта „Радецки марш” изпълниха Десислава Друмева и преподавателката по пиано и солфеж Светла Щерева. Чудесна кулминация, която изправи на крака публиката и предизвика бурните й аплодисменти.

А хубавата емоция, вълнението и насладата от музикалните и песенни изпълнения личеше по усмихнатите лица на зрителите в салона, откъдето се чуваха и възгласи „Браво!”, „Виртуозни изпълнения, деца!”, „Прекрасни бяхте, таланти!”. Изпълни се читалищната сцена с талант и професионализъм, когато ученици и преподаватели се събраха, за да се поздравят, че заедно реализираха грандиозен юбилеен концерт за 70-годишнина на Детската музикална школа при НЧ „Развитие-1870”.

Отправена бе благодарност към Читалищното ръководство за безрезервната подкрепа. Връчени бяха дипломи на завършилите с „Отличен” пълния курс на обучение. Поздравени бяха талантливите деца, обучаващи се в читалищните школи, за труда и любовта им към музиката, за престижните и заслужени отличия.

Сантиментален подарък – красив стенен часовник, получиха преподавателите в знак на благодарност за всеотдайния им труд и професионализъм и пожеланието за безценни моменти, докато създават таланти, много време за уроци, щастие във всяка секунда и поводи за гордост.

Нека и занапред в Детската музикална школа при читалище „Развитие” бъдат верни на максимата „Музиката дава душа на вселената, криле на ума, полет на въображението и живот на всичко!”.

Неизброими са успехите и завоеванията, наградите, медалите, участията. Много са изявените музиканти, отдавна пораснали, избрали музиката за свой професионален път, разнасящи славата на Севлиево на български и световни сцени.

Изминалите десетилетия са години на търсене и усъвършенстване, на израстване. Време, през което Детската музикална школа се е превърнала в търсена и уважавана, с авторитет и доказан професионализъм.

И гордост за НЧ „Развитие-1870” – светинята на изкуството и просвещението в Севлиево вече над 150 години!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица