Свържи се с нас

Култура

НМО ангажира целия си ресурс за Лято’2021

Всеки ден от седмицата е различен.

Published

on

Националният музей на образованието промени досегашния модел на лятната си програма за деца и създаде седмичен цикъл от дейности, в който всеки ден е различен. Подобно на училищната седмична програма, дните са разчетени и обвързани с познание, но само чрез игри, творчески занимания и абсолютно право на избор в кой „час“ да се запишеш. Седмичната програма е обявена на входа на музея и първият месец от ваканцията показва, че формулата за избор „1 от 5“ е успешна.

Понеделник „Какво ни завеща Априлов“

Цикълът от дейности ангажира почти целия музеен ресурс – постоянната експозиция, възстановки, изложби, кинозала с филми и интерактивен дисплей, движими културни ценности, печатни и електронни материали и всички музейни специалисти. Някои от дейностите се провеждат на открито, в мобилен детски кът. Дворното музейно пространство позволява в заниманията да се включват и физически игри – федербал, бумеранг и фризби.

Вторник „В обувките на даскал Неофит“

Идеята е по занимателен начин децата да натрупат нови познания в различни области (роден край, история, физика, музика…), които да им бъдат полезни през новата учебна година.

Вторник „Чирак или ученик“

Провокацията за музейните специалисти е да прилагат различни методи и да обогатят пътищата за комуникация с младата си публика. По време на пандемичната обстановка музеят активно участва в създаването на онлайн ресурси в помощ на учебния процес и екипът придоби опит да се адаптира към изискванията на децата.

Сряда „Занимания по методите на Монтесори, Фрьобел,
Декроли“

Някои от участниците в лятната програма вече преминаха през пълния цикъл дейности и се записват за повторно участие, което е предизвикателство за музейните специалисти да разширяват обхвата на заниманията, да разнообразяват дейностите, които изискват максимална активност от страна на децата.

Четвъртък „Срещи с Физиката“

Филмите например са само елемент от програмата и се използват като познавателен или мотивиращ момент. Така един труден като тема ден – четвъртък „Среща с Физиката“, се оказва любим на участниците. Те старателно следят физичните опити и демонстрации, които известният учител Теодосий Теодосиев – Тео прави в най-новия музеен филм „Експериментът 1872“ и после ги повтарят на живо с уреди и апарати от музейната колекция. „Четвъртък“-ът завършва с решаване на леки физични задачи, тестове и редене на пъзел на интерактивна дъска.

Подготовка за дейностите във вторник

На принципа редуване на „пасивност – активност“ са изградени и други цикли. Заниманията във вторник „Чирак или ученик“ и „В обувките на даскал Неофит“ също включват първо филми за килийното и първото новобългарско училище, а после творчески дейности (подготовка на пинакида за писане, изработване на пера за писане, комплекти мемори карти, различни детайли от тогавашната епоха , за да се влезе в роля на ученик или даскал).

Комплект мемори карти за игра, подготвени от музейните
специалисти

Интересни за децата са и заниманията с игри по метода на Монтесори в мобилния кът на открито, които помагат за развитие на мисленето, паметта, концентрацията и вниманието. Музейните специалисти им показват автентични материали от фонда – дървени играчки и конструкции от миналия век, но за самите занимания се използват съвременни еквиваленти от педагогическия арсенал на Монтесори, Декроли, Фрьобел.

Изи вече знае какво е статично електричество и вместо
класическата ебонитова пръчка използва балон, вълнен чорап и
късчета хартия, за да покаже, че между заряди с различни знаци
действат сили на привличане

Началото на седмицата винаги започва малко тържествено и много лично – запознаването с Априлов включва среща при директора на музея, на която той чете подбрани от него художествени текстове за живота и делото на Благодетеля.

Едни от първите ни и постоянни участници в програмата Изи и Петър ни помогнаха да илюстрираме различните дни от Лято’2021, което ще продължи в музея до края на месец август.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица