Свържи се с нас

Култура

Студентска „суматоха“ на габровска сцена

Published

on

Студентите от класа на проф. д-р Ивайло Христов ще представят дипломния си спектакъл „Суматоха“ в Габрово. Гостуването ще бъде на 19 юли от 19.00 часа на голяма сцена в Драматичен театър „Рачо Стоянов“. Постановката и режисурата са на проф. д-р Ивайло Христов. Създадена е по текста на Йордан Радичков, а премиерата ѝ се състоя на 29 февруари 2020 г.

Студентите от класа на професора завършват тази година специалност „Актьорство за драматичен театър“ в НАТФИЗ. Работата им по спектакъла започва през миналата учебна година, когато са студенти в III-ти курс. В ролите влизат: Теодор Кисьов, Ясен Атанасов, Вилиян Гешев, Мартин Димиев, Александър Григоров, Ростислав Дамянов, Ахмет Исмаил, Марио Василев, Радослав Радев, Йоан Попов, Иван Шуманов, Полина Грозданова, Никол Оташлийска, Елена Арабаджиян и Жаклин Даскалова.

Сценографията и костюмите са дело на Марина Янева, автор на музиката е Кирил Дончев, автор на плаката е Янина Петрова, а фотограф на представлението е Теодора Тодорова.

По думите на проф. д-р Ивайло Христов идеята за сценична адаптация на разкази на Радичков се завърта за първи път от студентите в НАТФИЗ Милен Пенев и Стефан Бобадов през 1965 г. Техен преподавател тогава е Методи Андонов, който поставя „Суматоха“ като театрално представление през 1967 г. на сцената на Сатиричния театър. Историята за възникването на спектакъла е разказана на професора от актьора Стефан Мавродиев – пряк участник в събитията по това време.

От тогава до сега „нетеатралният текст“ на Радичков, както сам го определя писателят, не спира да буди интерес. „Суматоха“ е едно от най-често поставяните представления на българската театрална сцена. Всяко поколение открива своя прочит в радичковата алегория на реалността. Студентите на проф. д-р Ивайло Христов споделят, че постановката е не само актуална, но и надскача пределите на нашата действителност.

Според тях „Суматоха“ е представление за самия живот. Габровският драматичен театър предоставя сцената си за дипломни спектакли на всички висши учебни завдения, които подготвят студенти по актьорско майсторство. С това ДТ „Рачо Стоянов“ подкрепя младите в първите им професионални изяви.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Култура

Стартира конкурсът „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“

Published

on

Стартира Четвъртото издание на националния конкурс „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“. Крайният срок за участие е 10 април 2024 г., а седмица по-късно ще бъдат обявени победителите.

На 10 май изпратените за участие в конкурса плашила ще бъдат експонирани в различни части на музея. Награждаването на отличените ще се състои на 19 май. Ако на 30 и 31 март посетите музей „Етър“, може да си вземете билет с творческо преживяване „Претвори традициите!“. Той осигурява възможност да се разходите в музея, да се запознаете с особеностите на традиционното плашило и да направите свое. Може да включите своето плашило в националния конкурс на музей „Етър“ или да го вземете със себе си, за да Ви пази градината!

За първи път конкурс за плашила е организиран от екипа на музей „Етър“ през 2009 г. Плашилото – това човекоподобно чучело, облечено в стари дрехи, натъпкани със слама, направено, за да плаши и прогонва птиците от селскостопанските градини – някога е будело страх, а днес образът му провокира смях и веселие у габровци, прочути с чувството си за хумор, остроумието си и способността си да се самоиронизират. Изработените за конкурсите през 2015 г. и 2016 г. плашила „дефилираха“ на ежегодния международен габровски Карнавал.

Целта на конкурса е да се провокира интереса на участниците да се запознаят с традициите в направата на бостански плашила, използвани за опазване на реколтата; да се насърчат творческите способности и фантазията на младите хора; да се стимулира умението на децата да работят с различни естествени материали. В конкурса могат да се включат както индивидуални, така и групови творби.

Категориите са две – „Традиционно плашило“ и „Плашило в пенсия“. Всички плашила в категория „Традиционно плашило“ трябва да бъдат изработени от природни материали (дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.). При изработване на плашилата за тази категория, е добре участниците максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, използвани до 80-те години на XX век.

За категорията „Плашило в пенсия“ е допустимо използването на елементи от синтетични материали, а свободните интерпретации и богатото въображение са силно окуражавани.

Участниците, класирани на първо, второ, трето място във всяка от категориите получават предметни награди и отличителен документ. По преценка на журито, допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.

Зареди още

Култура

Успех на Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ от конкурс в Русе

Published

on

Изпълнителите се завърнаха от XVI Национален фолклорен конкурс „Дунавски славеи“ в Русе и бяха отличени с три втори места на трио, малък и голям хор на „Габровски гласчета“.

В двудневно състезание от над 800 участници, нашите габровчета достойно представиха града ни.

Ръководителката на ДФФ „Габровски гласчета“ Стефка Стоева е щастлива от високите оценки на професионалното жури, с председател академик Милчо Василев от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.

Формацията се подготвя усилено за успехи в следващ Национален конкурс във Варна, който ще се проведе в края на месец март.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица