Свържи се с нас

Култура

„Златно перо“ за директора на габровския театър

Published

on

Директорът на ДТ „Рачо Стоянов“ Петко Койчев е сред лауреатите тази година на наградата „Златно перо“. Тя се връчва в навечерието на празника на българската писменост, просвета и култура на 24-ма музиканти, артисти, писатели, журналисти, художници и преподаватели за приноса им към изкуството и културата на страната.

Официалната, 26-та церемония „Златно перо“ ще се състои на 21 май от 16.00 часа под купола на столичното „Ларго“ като част от събитията на Европейския музикален фестивал.

Наградата е учредена от „Кантус Фирмус“ и галерия „Макта“ в партньорство с Classic FM радио през 1995 г. и се връчва ежегодно. Призът представлява брошка от 24-каратово злато във формата на писец.

Сред носителите на „Златно перо“ за 2021 г. са: акад. Людмил Стайков, проф. Надежда Сейкова, проф. Александър Шурбанов, проф. Стойка Миланова, проф. Емил Попов – скулптор, Борислав Иванов – диригент, Найден Вълчев – поет и писател, Георги Стрезов – композитор, Богдана Карадочева, Светослав Пеев, Соня Йончева, Иво Сиромахов, Драгомир Драганов – журналист и водещ на поредицата „БНТ на 60“ и други изявени български творци. Сред отличените са също ДТ „Стоян Бъчваров” – Варна, по повод 100-годишнината на театъра, НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив, по повод 75-годишнината на училището.

По традиция слушателите на Classic FM радио чрез пряко гласуване определят кой ще бъде 24-я носител на наградата. Изборът на публиката ще бъде обявен на самата церемония на 21 май.

Досега лауреати са били: Гена Димитрова, Иван Андонов, Невена Коканова, Рангел Вълчанов, Райна Кабаиванска, Красимир Кюркчийски, Христо Недялков, Анжел Вагенщайн, Антон Дончев, Стефан Цанев, Александрина Пендачанска, Минчо Минчев, проф. Ангел Станев, Теодора Духовникова и много други изтъкнати дейци на българската култура и изкуство.

Специално участие в събитието ще има ДФА „Филип Кутев“ с художествен ръководител Георги Андреев. Европейският музикален фестивал се провежда с подкрепата на Министерство на културата и Столична община.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица