

Култура
„Техниката около нас от времето на народната власт“
Посетителите на Изложбена зала 3 в музей „Етър“ могат да се „повозят“ на „Трабант“. Макет на колата, станала един от символите на социализма, е част от изложбата „Техниката около нас от времето на народната власт“ на Националния политехнически музей – София. В три от залите са представени предмети, част от които и днес се ползват в българските домакинства.

Помните ли, че литър прясно мляко от онова време струва тридесет стотинки? Запазеното найлоново пликче, в което продуктът някога се разпространява в търговската мрежа, го доказва. Някой потребител от 80-те години е видял в него не отпадък, а бъдеща атракция за музейни посетители. В изложбата могат да се видят уреди за готвене – скара, електрическа тенджера, млековарка, чушкопек, термос, сифон за газирана вода. Показани са електрически бръсначки, метални ролки за коса и ютии. Отделено е място за радиото и телевизора – част от обзавеждането на един дом през късния период на народната власт.
Посетителите ще си припомнят и как са обзавеждани канцелариите – със задължителните пишещи машини, телефони с шайби и клавиши. В изложбата има дори малка телефонна централа. Интерес представляват опаковките на различни марки цигари и шоколадови изделия.

Изложбата „Техниката около нас от времето на народната власт“ няма за цел да дава оценки от политическа гледна точка, а представя една добра картина за начина на живот на българското общество през определен период от време. Към изследване на бита у нас след Втората световна война до падането на Желязната завеса вече проявяват интерес специалистите по етнография, а предметите от изложбата са добър начин за представянето му.
Музей „Етър“ започва кампания за събиране на предмети от този период.

Вместо да изхвърляте ненужните вече вещи, донесете ги, разкажете историята им и ги дарете!
Четвъртото помещение от тази изложбена зала е предназначено за тях. Те ще станат част от фонда, а след време ще провокират фантазията на все още неродените бъдещи посетители в музей „Етър“.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“