

Култура
Започнаха Априловите дни на културата

Априловите дни на културата започнаха. Те ще продължат до Деня на славянската писменост и култура, 24 май. Началото им бе поставено вчера, 11 май, в Актовата зала на Национална Априловска гимназия.

Събитието започна с тържествено слово на директора Елвира Христова, която обвърза началото на Априловите дни на културата с честването на Деня на светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий.

Валентин Петров, ученик от 8 „б“ клас, разказа за живота на Васил Априлов от първо лице.

Веселин Лазаров, уредник в Музей на образованието, представи оригиналното издание на „Денница на новобългарското образование“ на Васил Априлов. Беше емоционално, беше интересно, с привкус на носталгия.

Първоначалото и модерното се срещнаха и сред кориците на изданията „Денница“, и сред публиката чрез предаващите и получаващите знание, и чрез приемствеността на традицията между поколения „априловци“, и чрез прочетените избрани текстове от различния издания на списание „Денница“.
Днешните възпитаници на елитната габровска гимназия прочетоха откъси от творби на завършили априловци. Откриването започна под съпровода на прекрасно изпълнение на роял на Любомира Ангелова от 11 „б“ клас.

Като част от инициативите днешният 12 май е определен за Ден на японската култура и изкуство, а през утрешния ден, 13 май, ще се проведе литературната игра „Време за въображение“.

Тържественото изпращане на зрелостниците от Випуск 2021 също ще премине в рамките на Априловите дни. Изпращането на абитуриентите е насрочено за 14 май от 11.00 часа в зала „Възраждане“.
На 17 май в Актовата зала на НАГ ще се проведе „Философия филм фест“. На следващия ден 18 май е организирана среща с писател Ивайло Гогов.

На 20 май в Актовата зала на гимназията ще се проведе заключителния етап на историческия конкурс „Габровските училища – патрони, благодетели и дарители“, като същия ден е организирано фотоателие с Ивелин Пенчев от Випуск 2009.
Априловите дни ще завършат на 24 май с тържествено отбелязване на Деня на славянската писменост и култура, както и с абитуриентски бал.
*Снимки: Велина Кръстинкова, училищен психолог.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 5 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие