

Култура
Карнавал в Габрово ще има!

Карнавалът в Габрово, традиционно провеждащ се в третата събота на месец май, и през тази година ще има свое издание, доставяйки незабравими преживявания и емоции на габровци и гостите на града. Не е нужно да ходите до Града под тепетата или до друго място в страната, за да си доставите карнавални преживявания, а да предпочете Световната столица на хумора и сатирата на 22 май.
Тази година не шествието ще се движи, а хората. Карнавалът ще бъде статичен и през целия съботен ден. Започва от Спортна зала „Орловец“ и Дома на хумора, към центъра по крайречните и речните пространства, градинката пред Дома на книгата, Театъра, Градинката с мечето, площад „Възраждане“. Лесно е, само следвайте пътя на котката и стикерите, които ще обозначават трасето.

В празничния 22 май в Градинката с мечето от 10.00 до 19.00 часа ще бъде разположена Детска открита сцена за куклен театър, карнавален грим, клоунада, дискотека, игри, дресура на папагали, анимация и фокуси.
В градинката пред Дома на книгата от 11.00 до 13.00 часа и от 17.00 до 19.00 часа на откритата театрална сцена ще се изявяват група Cool den, представени Stand Up Comedy и илюзионно шоу.

По същото време на паркинга до НТС на танцово-музикалната открита сцена ще се представят Шоу-балет „Магия“, Зумба с Васи, Духов оркестър с мажоретки от град Троян и формациите „Маршируващи звезди“, град Златица и „Мирковски орли“, община Мирково.
Официалната церемония по отрязване опашката на Котката ще се проведе в 17.00 часа в пространството пред Спортна зала „Орловец“.

Празничният концерт на площад „Възраждане“ ще започне в 20.00 часа и ще продължи до полунощ. За габровци и гостите на града своите музикални поздрави от откритата сцена ще отправят Графа, Любо Киров, Мария Илиева и „Фондацията“, а след тях красиви фойерверки ще озарят нощното небе над Габрово.
На следващия ден, 23 май , от11.00 часа, ул. „Радецка“ ще се проведе Фестивалът „Улицата“, а от 11.00 до 14.00 часа в Етъра – Музейни бивалици и небивалици „Следкарнавална гюрултия“, с участието на Държавен куклен театър – Габрово.
В навечерието на Карнавала, на 21 май, ще има Нощ на музеите и габровските са се подготвили подобаващо.
От 17.00 до 19:00 градинката пред Дечкова къща ще се състои Празник на щирника, а от 17.00 до 23.00 часа в Музея на образованието е организирана забавна занималня за малки и големи.
От 20.00 до 23:00 часа дворът на Интерактивния музей на индустрията ще бъде озвучен от джаз, джус и още нещо, а от 17.00 до 23:00 часа в ХГ „Христо Цокев“ картините ще оживяват. Добре сте дошли и отишли в МАИР Боженци от 17.00 до 23.00 часа, а от 21.00 до 24.00 часа сте поканени на парти в Музей дом на хумора и сатирата.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Лазарки ще пресъздадат обичая на Чаршията в Трявна


Лазаровден спокойно може да се нарече най-хубавият, най-красивият и най-нежният пролетен празник в българския народен календар. Отбелязва се съботата преди Великден и се свързва с любовно-женитбения ритуал при младите, неомъжени девойки. Участват момичета над 16 години, които облечени в традиционни български носии, обикалят полето, къщите, играят и наричат за здраве и берекет на стопаните.
Тази година празнуваме Лазаровден на 8 април, събота, като за втора поредна такава Община Трявна ще пресъздаде обичая на чаршията във възрожденския ни град. Инициативата се реализира съвместно с „Училището за лазарки“ на Музей „Етър“ – Габрово и се провежда в Трявна със съдействието на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, СУ „Петко Р. Славейков“ – Трявна, НЧ „Пенчо Славейков 1871“ – Трявна и НЧ „Съединение 1933“ – с. Кисийците.
Участие в празника ще вземат 15 гиздави девойки от СУ „Петко Р. Славейков“, които пременени в красиви народни носии ще огласят старинната чаршия в Трявна в ранните зори на 8 април. Момичетата ще бъдат водени от кумицата на групата, 16-годишната Василена Николова, чието венче миналата година бе първо във водите на р. Тревненска.
Обичаят ще започне точно в 09.30 часа, в двора на Музей „Даскалова къща“, където лазарките ще започнат да изплитат своите венчета от върбови клонки и да вплитат в тях нежни пролетни цветя, както традицията повелява.
С песни и танци девойките ще поздравят стопаните в лицето на ръководството и екипа на СМРЗИ – Трявна, след което ще се отправят по старинната улица и към останалите възрожденски дюкянчета, работилници и търговски обекти.
Символиката на празника, тревненските лазарки ще пресъздадат и при стопаните на гостилница „Балабановата къща“; Възрожденско кафене на пясък; магазин за бижута и аксесоари „Габи“; магазин „Етно Дюкянъ“; магазин за парфюмерия и козметика „Escape“; магазин „Шареното копче“; магазин за сувенири при Драго и Искра; Дърворезбарска работилница „Тревненско слънце“ и магазин за сувенири „Далия“, които от своя страна ще ги дарят с яйца, козунаци, плодове и най-различни дарове в знак на благодарност.
И тази година, обичаят ще завърши на Кивгирения мост в Трявна, откъдето момичетата смело ще хвърлят своите венчета в реката, за да разберат коя ще се омъжи първа сред тях.
Тревненските лазарки ще се включат в пресъздаването на обичая и в Габрово, който ще се проведе от 12.30 ч. на чаршията в Регионалния етнографски музей на открито „Етър“. Заповядайте и станате част от магията на най-красивият и нежен пролетен празник Лазаровден!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Трявна представя тънкостите на изографисването


Европейските дни на художествените занаяти вече чукат на вратата, като и през 2023 година пролетта у нас ще бъде изпълнена с много творчески събития, демонстрации на живо, изложби, занаятчийски работилници за малки и големи и още, и още арт изненади.
Мащабното мероприятие, което в България се координира от представителите на Регионалното сдружение на общините „Централна Стара планина“, ще се проведе в периода от 31 март до 9 април включително.
Европейските дни на художествените занаяти се провеждат едновременно в редица европейски страни, като инициативата за същите е на Националния институт за занаяти на Франция.
Всяка година мотото на събитието е различно, като тазгодишното ще обедини българските участници под надслов „Огледай се – занаятите са навсякъде!“. През 2023 своите събития ще предложат общините Трявна, Габрово, Дряново, Елена, Севлиево, Тетевен, Троян, заедно с МАИР „Боженци“, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, Исторически музей – Дряново, Исторически музей – Севлиево и Музей на занаятите – Троян.
След като миналата година Община Трявна представи „От ръцете на учителя“, включваща трите художествени специалности – „Дърворезба“, „Иконопис“ и „Интериорен дизайн“ съвместно с Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“, тази година местната управа ще акцентира върху изографисването и неговите тънкости.
Събитието ще се проведе на 5 април от 14.30 ч. в единствения по рода си у нас Музей на иконата съвместно със Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна, Неделното училище към Тревненската духовна околия и СУ „Петко Р. Славейков“ – гр. Трявна. Красотата и изяществото на иконописта ще оживеят изпод ръцете на майстор-зограф Ива Донкова, която е сред най-новите попълнения към музейния колектив на СМРЗИ-Трявна.
Младият творец завършва НГПИ „Тревненска школа“ през 2017 год., след което специализира „Църковни изкуства“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Към автобиографията си Ива записва две престижни награди за творчески постижения в сферата на изкуството, собствена изложба и участия в редица международни и национални експозиции, една от които се провежда в Българския културен институт в Париж, Франция, под патронажа на посланик Ангел Чолаков.
Всичко това майстор Ива ще разкаже и покаже пред любопитните детски погледи на малчуганите от Неделното училище към Тревненската духовна околия и СУ „Петко Р. Славейков“ с ръководител г-жа Росица Скендерова. Местното духовно лице отец Николай пък ще запознае присъстващите с притегателната сила на иконата и дългогодишната й роля в живота на човек, семейния дом и православния храм.
Иконописта – такава, каквата е била, е и ще бъде, защото занаятите са навсякъде! Огледай се и ти и заповядай в Музей на иконата в Трявна!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Отличават победителите в „Събитие на годината в областта на културата“


За девета поредна година Народно читалище „Будителите – 2017“ ще отличи победителите в конкурса „Събитие на годината в областта на културата“. Двадесет и едно предложения са подадени в рамките на кампанията, която започна през януари.
Фестивали, театрални спектакли, изложби и концерти на професионалисти и любители, книжни издания, стигнали до своите читатели през изминалата 2022-а са сред номинираните в годишната класация, в която попадат мащабни и камерни прояви.
Техни организатори са местни културни институции и артистични общности. Подкрепата си за тях изразиха зрителите, гласували онлайн и на хартия. Жури, в чийто състав влизат представители на организаторите, на партньорите и миналогодишните победители, също избра своя фаворит.
Вотът на зрителите и предпочитанията на журито ще определят носителя на голямата награда от конкурса „Събитие на годината в областта на културата – Габрово’22”. Победителят ще бъде отличен на тържествена церемония на 30 март от 18.00 часа в библиотеката на Техническия университет и ще получи плакет и парична премия.
В четвъртък читалище „Будителите – 2017“ ще връчи и награда за съвременен будител. Това признание за трета поредна година ще отиде при личност или екип от местната общност, дал от себе си в полза на другите, изпълнил дните ни със смисъл, посочват организаторите на конкурса, чийто усилия са насочени към това да привлекат вниманието ни към събитията и хората, с които мерим духовния си ръст.
Тържествената церемония по традиция съпътстват изпълненията на обичани артисти и този път публиката ще чуе цигуларката Даниела Данис в дует с номинираната в конкурса Мирела Валявичарска – пиано.
Програмата ще предложи и нещо дивно, както пеят „Щурците“ и в забързания ритъм на тангото ще влязат танцьорите от Клуб “Ритмика” към Народно читалище „Априлов – Палаузов 1861”.
Победителят в последния конкурс за културно събитие на 2022-а ще бъде обявен на 30 март и ще се присъедини към досегашните носители на голямата награда в конкурса: „Узана поляна фест“, организиран от Община Габрово (2021 г.); изложбата „Карл Кандулков – архитектът и ръководител на модерно Габрово“ на Държавен архив – Габрово (2020 г.); VIII издание на магична среща „Златна котка“ с гласовете на публиката и изложбата на Дома на хумора „Нонумент“, отличена от журито (2019 г.); Дни на камерната музика (2018 г.); проектът на Радослав Първанов „Аз съм Българка!“ (2017 г.); документалният филм за Иван Хаджиберов „Дързостта да бъдеш пръв“ на Емил Михов, Милен Василев и Красимира Христова (2016 г.); изложбата „Паралели“ на Росина Пенчева от НЧ „Христо Смирненски 1949“ (2015 г.); танцовият спектакъл „В нощта срещу Еньовден“ на Сдружение „Фабриката“ и танцов ансамбъл „Сивек“ (2014 г.).

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
-
Новинипреди 6 дни
Костадинов: По въвеждане на еврото в България продължава да се работи задкулисно
-
Новинипреди 7 дни
Костадинов: Ще върнем българите обратно в Родината
-
Любопитнопреди 6 дни
Reload Бонус – всеки понеделник на winbet.bg
-
Новинипреди 5 дни
Започва почистването от опасна растителност на пътя Габрово – Дряново
-
Новинипреди 5 дни
Кирил Петков: Време е да спрем да викаме „неволята“
-
Новинипреди 6 дни
Кирил Петков: Искам България на една скорост
-
Новинипреди 6 дни
Досега тунелът под Шипка е обект на политически упражнения, а не на държавни решения
-
Новинипреди 5 дни
Малките полицаи се запознаха с основни техники за лична защита